Rahatlama ve Gevşeme İçin Orman Terapisi (Banyosu)

1
1048

Yaş ilerledikçe ne oluyorda büyük şehirleri bırakıp tekrardan küçük kasabalara, doğaya dönme hayalleri kurmaya başlıyoruz?
Doğaya olan özlemimiz her geçen gün artıran durum ne olabilir?

Betonlaşan yaşam alanları, iş hayatının koşulları, trafik, teknoloji bağımlılığı, yalnızlık doğaya dönmeye iten önemli sebeplerindendir desek sanırım yanılmış olmayız?

Peki, doğadan uzaklaşan insan için başka bir çıkış yolu yok mu?

Bunun için çeşitli yöntemler mevcut! Yeterki bu ihtiyacımızın farkına varalım!

Shinrin-Yoku! Orman Terapisi

Son zamanlarda en sevdiğim kelimelerden birisi! 1980li yıllarda Japonya’da keşfedilen bir yönteme verilen isim shinrin yoku.
Japoncadan gelen bu kelimenin Türkçe karşılığı orman banyosu! Orman terapisi de denebilir bence.  Yürüyüş esnasında orman ortamında zaman geçirmek anlamına geliyor.

1980den bu yana orman terapisi üzerine birçok araştırma yapılmış durumda. Yapılan araştırma sonuçlarına göre yalnızca 15 dakikalık bir orman banyosuyla kan basıncınızda, stres seviyenizde düşüş, konsantrasyonunuzda artış gözlemleyebilirsiniz.

Bir diğer taraftan ormanda zaman geçirmenin stres, kaygı, depresyon, öfke, uyku problemlerinde iyileştirici bir etkisi gözlenmiş.

Aslına bakarsanız bu çokta şaşırtıcı bir sonuç değil! Doğanın bir parçası olan insanın her geçen gün doğadan uzaklaşması, mutsuzluğa giden yolda kaçınılmaz bir son gibi!

Bunlara ilaveten insanlarda gözlemlediğim bir diğer durum ise, terapiler ve eğitimler esnasında yaptığımız imajinasyon çalışmalarında insanlara gözlerini kapatıp kendilerini huzurlu hissettikleri yerde hayal etmelerini istediğimde, genellikle kendilerini ormanın, yeşilin içinde hayal etmeleri oluyor. Herkes için olmasada birçok kişi için en huzurlu hissettikleri yer yine doğa oluyor.
Gördüğünüz gibi orman bu denli iyi hissettiğimiz bir ortam, dünayada insana önem veren belediyeler yeşil alanları artırmak için planlamalar, yatırımlar yapıyor. Ayrıca orman banyosunun, orman terapisinin uygulamalarını standardize etmeye çalışan çeşitli topluluklar bile mevcut!

Peki, bu orman banyosu bu kadar iyi gelen bir uygulamaysa siz neden deneyimlemeyesiniz ki?
Bunun için çevrenizde büyük bir orman olmasına da gerek yok! Ağaçlık bir alan bulmanız yeterli olacaktır!

Orman Banyosu (Terapisi) Yapmanın En Kolay Yolu!

Orman banyosuyla(Terapisi) ilgili birçok uygulama olsada başlangıç için düzenli olarak 15 dakika süreyle şu adımları uygulayabilirsiniz!

 

Öncelikle doğanın içine tamamen girip deneyimleyebilmeniz için, başta instagramınız olmak üzere, telefonunuzu, kameranızı tüm teknolojik aletlerinizi almadan gitmelisiniz!
Hedeflerinizi beklentilerinizi hayallerinizi geride bırakın, Zihninizi susturmaya çalışın. Bedeniniz sizi nereye götürüyorsa oraya gidin. Unutmayın bu kondisyon amaçlı bir yürüyüş yada doğa yürüyüşü değil sadece doğanın bir parçası olmaya çalıştığınız bir yürüyüş olacak.
Tüm duyu organlarınızı aktif olarak kullanın. Yürürken bedeninizde rüzgarı, ısıyı hissedin, ayağınızın altındaki patikayı farkedin, ormanın kokusunu içinize çekin, etraftaki sesleri duymaya çalışın. Ara ara dikkatiniz dağılacak ama bu durumu yargılamayın! Kabullenin ve zihninizin o anda kalması için çabalayın!
Rahat oturabileceğiniz bir yer bulun; oturup etraftaki ağaçların yapraklarını, dokularını hissedin. Hayvanları farkedip sizin varlığınıza alıştıktan sonraki davranışlarını gözlemleyebileceğin.
Eğer bu yürüyüşe başkaları ile giderseniz yürüyüşünüzün sonuna kadar konuşmamaya çalışın.

Orman terapisi sonunda kendinizi ormanın bir parçası gibi hissedeceksiniz! Bedeninizin, zihninizin yavaşladığını, stresinizin azaldığını farkedeceksiniz!

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

1 Yorum

 1. Merhaba. Iliski terapisi icin fiyat alabilir miyim?
  Bir de minimum kac seans oneriyorsunuz?
  Erkek arkadasimla birbirimize cok asigiz ama kesinlikle anlasamiyor ve hicbir konuda uzlasamiyoruz. Birbirimizi cok kiriyor ve uzuyoruz.
  Bu sorunu artik ancak terapiyle asabilecegimizi dusunuyorum.
  Eger butce ayirabileceksek cok acil baslamak istiyoruz.
  Tesekkurler, iyi aksamlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın