Klinik Psikolog Barış Gürkaş ile

Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT)

MBCT Nedir?

Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT), Zindel Segal, Mark Williams ve John Teasdale tarafından geliştirilmiştir. Bilişsel Davranışçı Terapi ilkelerinin, bilimsel etkinliği kanıtlanmış, John Kabat-Jinn tarafından geliştirilen MBSR (Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi) programına uyarlanmış halidir.
MBCT, Bilişsel terapi tekniklerini, meditasyon öğretileri ve mindfulness uygulamarına dayanan tutumlarla birleştirir. Bilimsel araştırmalar tarafından desteklenen bulgulara göre, MBCT’nin depresyonun geri dönme olasılıklarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.
MBCT oturumları tıpkı MBSR gibi 8 hafta süreyle, haftada bir gün verilen 2 saatlik oturumlar şeklinde sunulur. Mindfulness uygulamaları, meditasyon teknikleri ve bilişsel terapi çalışmaları ile duygu ve düşüncelerimizle bir bütün olmak yerine, onlarla özdeşleşmeden gözlemleyebilme becerileri edinmemizi amaçlar.

Eğitim İçeriği?

Toplam 8 hafta
Her hafta 2 saat
Katılımcıların ön görüşme ile seçildiği bir grup programıdır.

Program Akışı;

1. Hafta: Farkındalık ve Otomatik Pilot
2. Hafta: Zihnimizde Yaşamak
3. Hafta: Dağılan Zihni Toparlamak
4. Hafta: Hoşa Gitmeyeni/ Aversiyonu Fark Etmek
5. Hafta: İzin Vermek
6. Hafta: Düşünceler Her Zaman Gerçeklik Değildir
7. Hafta: Kendine Bakım Vermenin Yolları
8. Hafta: Yeni Öğrenimleri Sürdürmek ve Geliştirmek

8 haftaya ek olarak 6 saatlik sessizlik günü (inziva) yapılacaktır.

Eğitmen
Klinik Psikolog Barış Gürkaş
EAMBA (the European network of Associations of Mindfulness based Approaches) onaylı MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltma) ve MBCT (Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi) eğitmenliği sertifikasına sahiptir.

Program Süresi
8 hafta boyunca haftada 2 saat olarak sürecektir. Eğitim tarihlerimiz; 18 Ocak 2021 – 8 Mart 2021 arasında her Pazartesi 20:00 – 22:00 saatleri arasındadır.

Belge
Katılımcılar, EAMBA (the European network of Associations of Mindfulness based Approaches) onaylı 8 haftalık MBCT katılım belgesi almaya hak kazanacaklardır. Verilecek bu belge uluslararası geçerlilikte ve akreditasyonu olan bir belgedir. Bu belge ile Mindfulness Eğitmenliği için ön koşul sağlanmış kabul edilir.

Kimler İçin
Program herkes için uygundur.

Eğitim Yeri
Online eğitimler Zoom Uygulaması üzerinden yapılacaktır.

Program Ücreti
2.300 TL yerine
2.000 TL

Bilgi ve Başvuru
Program hakkında detaylı bilgi ve kayıt için bizi arayın.
 0541 214 6919
Dilerseniz mail yoluyla da ulaşabilirsiniz:
bilgi@barisgurkas.com

Kayıt Formu

    Whatsapp Mesajı Gönder
    Bize Ulaşın