Kronik Ağrı İçin Çözüm: Meditasyon!

0
777
kronik ağrı
kronik ağrı

Kronik ağrı, sıklıkla tekrarlayan ve uzun süreli olan ağrılardır. Örneğin, baş ağrısı zaman zaman karşılaşabileceğimiz bir durum olsa da kronik baş ağrısı yaşayanlarda bu ağrılar çok sık tekrarlar. Bu nedenle başvurulduğunda çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceği söylenir.

Ayrıca kronik ağrıların tedavisi için çeşitli yöntemler tercih ediliyor. Ağrılar için meditasyon yakın zamanda dikkat çeken bir yöntem haline geldi. Kronik baş ağrısı için meditasyon son yıllarda araştırmaların odak konusu olmaya başladı. 

Kronik Ağrı İçin Meditasyon

Meditasyon, günümüzde sıklıkla duymaya başladığımız bir terim haline geldi. Bazen meditasyon, çoğu kişi tarafından yalnızca stresi azaltmaya yönelik bir uygulama olarak algılanabiliyor. Jon Kabat-Zinn şu ana, kasıtlı olarak, yargısız bir şekilde odaklanmanın sonucu olarak ortaya çıkan farkındalığın, mindfulness olduğunu belirtti. Meditasyon yapmanın olumlu etkileri olduğunu da öne koymuştur. Bu konuda alışkanlık kazanmanın stres, anksiyete ve depresyon gibi çeşitli psikolojik durumların tedavisinde uzmanlar tarafından kullanılıyor. Bunun birçok yarar sağladığını görebiliyoruz. Meditasyonun kronik ağrıların ve kronik baş ağrısı için hafifletici etki sağladığının kanıtlarını birçok araştırmada görüyoruz.

Kronik Ağrı Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Ağrı hepimizin yaşayabileceği normal bir durumdur. Bazı durumlarda ağrılar sıklıkla tekrar edebilir. Uzun bir zaman aralığı boyunca da sürebiliyorlar. Sıklıkla tekrarlayan ve uzun süreli olan bu ağrılara kronik ağrı denir. Bunlardan en yaygınları kronik baş ağrısı, bel/sırt ağrılarıdır. Bununla birlikte migren, boyun ve yüz ağrısı da sıkça görülen kronik ağrı türleridir. Kronik ağrılar kişinin yaşam kalitesini etkileyebiliyor. Sonuç olarak psikolojik iyi oluşu da etkilemektedir. Kronik ağrılarla birlikte kişilerin sıklıkla stres, anksiyete ve depresyon şikayetlerinin de olduğunu görebiliyoruz. Çünkü kronik ağrı ve kronik baş ağrısı kişinin gün içerisindeki fiziksel hareketlerini kısıtlayabiliyor, çalışma performansını ve odaklanma süresini düşürebiliyor.

Kronik Ağrı Tedavisi Nedir? Nasıl Geçer?

Bir sağlık kurumuna ağrı şikayeti ile başvurduğunuzda öncelikli tetkikler bu ağrıya neden olan kaynağı bulmaya yönelik oluyor. Bu sebeple ağrının çeşitli nedenleri olabiliyor. Bazı durumlarda ulaşılabilir bir kaynağı olmaz. Bu durumlarda ağrıyı hafifletmeye ve ağrıyla başa çıkmaya yönelik müdahalelerin önceliklendirildiğini görüyoruz. Sonucunda ağrısı hafifleyen kişiye uygun tedavi planı oluşturuluyor. Bu tedavi planı ilaç, yaşam tarzında değişiklikler ya da psikoterapi desteği almayı içerebiliyor. Bazı durumlarda kan testlerinde görülen düşük değerleri artırmak için başvurulan ilaçlar, yeme düzeni ya da takviye gıdalarla desteklenebiliyor. Kronik ağrı ile birlikte yaşadığı stres, anksiyete veya depresyon durumlarına yönelik başa çıkma becerisi geliştirebilmesi için de psikoterapi gerekli görülüyor.

Meditasyon ile Kronik Ağrıyı Hafifletin

Meditasyon uygulaması için günümüzde çok farklı kaynaklar var. Kişiler bir mindfulness eğitmeni ile meditasyon pratikleri yapmak için mindfulness temelli stres azaltma eğitimine katılabilir. Mesela mindfuness yöntemlerini uygulayan bir psikolog yardımı ile de bu meditasyonları pratik edebilirler. Ayrıca kişisel gelişim kitapları ya da meditasyon kitaplarından yararlanabilirsiniz.

Meditasyon uygulamaları, kişilerin yargılamadan o anda zihinlerine ve bedenlerine odaklanmalarına yardımcı olur. Örneğin kronik baş ağrısı ile yaşayan insanlar için yarar sağlar çünkü bazen ağrı hakkında olumsuz veya endişe verici düşünceler de ağrının şiddetini artırabiliyor. Bu düşünceler normaldir ve ruh halini etkileyerek ağrıyı artırabiliyor. Böylelikle vücudu gevşetmeye odaklanabilmek, nefesi ve vücut hislerini olduğu gibi fark etmek; ağrıyı yönetmeye yardımcı olabiliyor. Sonuç olarak depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltabiliyor.

Kronik Ağrı ve Meditasyon

Düzenli meditasyon yapmanın bir kişinin ağrı deneyimini azalttığını kanıtlayan çalışmalar var. 2015 yılında, Fadel Zeidan, Ph.D. ve meslektaşları, ağrı yönetiminde meditasyon yapmanın etkilerini araştırmak için çalıştılar. Bu çalışmada Zeidan, ağrının tedavisindeki ve araştırılmasındaki zorluğun herkesin acısının farklı olduğundan kaynaklandığını söylüyor. Bu araştırmada tedavi olarak meditasyon uygulayan katılımcıların beyin görüntüleri, beyinlerinin ağrı mesajlarını yöneten kısımlarında daha az aktivasyona sahipti. Araştırmaları ayrıca, bazı katılımcıların ağrı kesici ilaç kullanımını devam eden günlük meditasyon uygulamaları yoluyla azaltabildiklerini ve bazen ortadan kaldırdıklarını gösterdi. Ancak bu her zaman herkes için geçerli değildi. Çünkü nasıl ağrı kişiye özel bir deneyimse, ağrının tedavisi de kişiye özel bir süreç.

Montreal Üniversitesi’ndeki diğer çalışma ise, meditasyon yapanların, yapmayanlara göre daha az acı yaşayıp yaşamadığını incelediler. Araştırmacılar, çalışma için 13 uzun süredir meditasyon uygulayan katılımcı ve 13 meditasyon yapmayan katılımcıların doldurdukları testlerin sonuçları ile bu çalışmayı yürüttüler. Düzenli testler sırasında meditasyon yapanlar meditasyon yapmayanlara göre çok daha az ağrı hassasiyetine sahipti. Sonucunda test tekrarlandığında, meditasyon yapanlar aktif olarak meditasyon uygularken ağrıları daha da azaldı.

Anksiyete’nin Kronik Ağrıyla İlişkisi

Başka bir çalışmada, meditasyonun başka bir potansiyel fayda sağlayarak ağrı deneyimini azalttığı araştırmacıları tarafından bulunuyor. Ayrıca ağrının etkisini azalttığına dair mevcut kanıtlara dayandığını da söyleyebiliyoruz. Araştırmalarda ağrı ile ilişkili anksiyetede azalma bulunduğunu söylemek mümkün. Bunu test etmek için araştırmacılar, farkındalık meditasyonu uygulayan 17 kişi ile hiç meditasyon yaptılar ve 17 kişiyi karşılaştırdılar. Beyin aktivitelerini her ağrı uyaranı sırasında ölçtüler. Katılımcılar ayrıca ağrının yoğunluğunu ve her uyarandan sonra beklenti kaygılarını değerlendirdiler. En önemlisi, hem meditasyon uygulayıcıları hem de meditasyon yapmayanlar, testler sırasında ağrı ile ilişkili bölgelerde beyin aktivasyonu gösterdi. Ancak meditasyon yapanlar, değişmeyen ağrı yoğunluğu ve azalmış ağrı rahatsızlığı yaşadılar. Ek olarak, meditasyon yapmayanlara kıyasla farkındalık durumundayken önemli ölçüde daha az kaygı bildirdiler.

Bir önceki yazımız “Erotomani Hastalığı Ne Demek? Aşkın En Zararlı Hali” yazısına buradan ulaşabilirsiniz!

Referanslar

Gard, T., Hölzel, B. K., Sack, A. T., Hempel, H., Lazar, S. W., Vaitl, D., & Ott, U. (2012). Pain attenuation through mindfulness is associated with decreased cognitive control and increased sensory processing in the brain. Cerebral cortex, 22(11), 2692-2702.

Grant, J. A., & Rainville, P. (2009). Pain sensitivity and analgesic effects of mindful states in Zen meditators: a cross-sectional study. Psychosomatic medicine, 71(1), 106-114.

Zeidan, F., Emerson, N. M., Farris, S. R., Ray, J. N., Jung, Y., McHaffie, J. G., & Coghill, R. C. (2015). Mindfulness meditation-based pain relief employs different neural mechanisms than placebo and sham mindfulness meditation-induced analgesia. Journal of Neuroscience, 35(46), 15307-15325.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın