Sessizlik ile Kalmanın 5 Farklı Gücü

0
1013

Çoğu zaman fazla sessizlikten hoşlanmayız. Hatta birileri ile birlikteysek, uzun süren bir sessizlik bize rahatsız edici gelebilir. Peki ya sessizlikten öğrenmemiz gerekenler olduğunu söyleseydim?

5 Faydalı Sessizlik Yolu

Hayat bazen hem mental hem fiziksel olarak biraz kaotik, dikkat dağıtıcı ve yorucu olabiliyor. Bütün bunlar işlerinize ve iletişimlerinize odaklanmanızı zorlaştırıyor olabilir. Ancak “sessizlik” bütün bunlara etki ederek basit ama güçlü bir çözüm sunuyor. Gelin sessizliğin hayatımızı daha iyi hale getirdiği 5 yolu birlikte inceleyelim.

 • Kısa Sessizlik Araları

  Diyelim ki iş arkadaşınız sizden bir iyilik istedi ve göndermeyi unuttuğu bir belgeyi götürüp götüremeyeceğinizi sordu. Tam o anda genellikle düşünmeden cevap veriyoruz. Çok yoğun bir takvimimiz olsa bile bu soruya “tabii, sorun değil” gibi bir cevap verme ihtimalimiz oldukça fazla oluyor. Bu cevabı verdikten sonra fark edebiliyoruz ki bu durum aslında bir sorun. Birçok işimizin arasında bir de bununla uğraşabilmek bizi epeyce strese sokuyor, işlerimize konsantre olmamızı güçleştiriyor. Oysa ki cevap vermeden önce düşünmek için birkaç saniye sessizlik ayırsaydık, bu durum nasıl değişirdi? Bu sayede programımızı kontrol edebilir, birkaç saniye sessizliğin karar vermek için değer olduğunu gözlemleyebilirdik.

 • Sessizlik ile Odaklanma

  Günlük hayat içerisinde trafik, kalabalık, iş stresi gibi durumlar ile boğuşurken zihnimizi epeyce yoruyoruz. Hatta bu yorgunluk sayesinde yapmamız gerekenlere odaklanırken bile zorlanıyoruz. Oysa ki sessizlik için biraz zaman ayırabilmek, zihnimize sıfırlanma şansı tanıyor. Bir süre için cevaplamamız gereken mailleri, akşam trafiğini, işteki sorunları düşünmemek kulağa nasıl geliyor? Onun yerine sessizliğin ve şimdinin tadını çıkararak zihnimizi karmaşık düşüncelerden arındırabiliriz. Bunu nasıl yapabilirim diye soruyor olabilirsiniz. Aslında birkaç saatte bir nefesimize odaklanmak, sessizliği dinlemek kadar basit!

 • Sessizlik ile Daha Az Hata

  Hızlı verdiğimiz kararlar yerine kısa sessizliklerle aldığımız kararlar daha dikkatli, daha özenli ve daha güvenilir oluyor. Çünkü onları ince eleyip sık dokuma fırsatı bulabiliyoruz. Olası hatalarımızı gözden geçiriyor, neyin daha iyi olacağını fark edebiliyoruz. Bu durum da doğal olarak karararımız sonrasında ulaşacağımız başarıları doğrudan etkiliyor! Yaptığımız işten şüphe etmek yerine ne yaptığımızı biliyor olarak karar vermek sizce de çok daha avanajlı değil mi?

 • Sessizlik ile Güvenilir Kararlar

  Kısa sessizlikler ayırarak doğru kararlar verebilmek, sizi sözünüzü tutmada güvenilir biri yapacaktır. Hepimizin hızlıca verilmiş ve uygulanması güç kararlar aldığı olmuştur. Bu gibi kararları uygulamaya çalışırken ya çok zorlanırız, ya da uygulayamayıp sözümüzü tutamayız. Peki ya kısa bir sessizlik ile bu sözü verip vermeyeceğimizi düşünseydik, bu durum nasıl değişirdi? Belki de vereceğimiz bu sözü daha iyi ölçüp tartma fırsatımız olurdu. Unutmamalı ki, güvenilirlik de iş hayatı ve başarı konusunda oldukça önemli bir kavram!

 • Sessizlik ile Kendinizi Duyun

  Gün içinde tam olarak nelere ihtiyacınız var? Ne sizi mutlu eder? Zihniniz tam o anda neye ihtiyaç duyuyor? Peki ya bedeniniz? Günlük koşuşturmalarımız arasında kendimize odaklanmayı çoğu zaman unutuyoruz. Bu sebeple kendi ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi duyamıyoruz zaman zaman. Bir süreliğine sessizliğe izin vererek kendinizi dinleyin. Hatta gerekiyorsa kendinize sorun: “Neye ihtiyacım var? Şu anda beni ne mutlu ederdi?” Bu soruları sorduktan sonra fark edeceksiniz ki, belki de uzun süredir kendinize bu ve benzeri soruları yöneltmiyorsunuz. Bu sayede ihtiyaçlarınızı keşfedebilir, kendinize bunları karşılamak için bir fırsat verebillirsiniz.

Kendini Yetersiz Hissetmek konulu son yazımızı okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın