Psikoloji Nedir?

0
71

Psikoloji kelime anlamıyla zihin bilimi demektir. Psikoloji biliminde amaç kişinin davranışlarını betimlemek, açıklamak, yordamak ve sonuç olarak kontrol etmektir, yani öncelikle ortaya çıkan davranışın ne olduğu anlaşılır daha sonra olası durumlarda hangi davranışların ortaya çıkabileceği tahmin edilir. Elde edilen bilgiler sonucunda davranışın doğasıyla ilgili bilgilerden yola çıkılarak davranışların kontrol edilmesi amaçlanır. Psikoloji bilimi temel olarak bilimsel yöntemle ilerler. Bu sebeple incelenen davranışlar gözlenebilen davranışlar olmalıdır. Zihinsel süreçlerin incelenmesi mümkün olmadığı için kişinin davranışları temel alınmaktadır. Böylece nesnellik sağlanılır. Psikoloji bilimi uygulama ve araştırma olarak iki alana ayrılır. Bu iki alandan danışanları daha çok ilgilendiren kısım uygulamalı alandır. Psikoloji bilimi klinik psikoloji alanında uzmanlık alan kişiler aracığıyla uygulama alanında danışanlara hizmet vermektedir.

Klinik Psikoloji Nedir?

Klinik psikoloji, psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra üniversitelerin klinik psikoloji yüksek lisans bölümlerini tamamlayan uzmanlar tarafından danışanlara yönelik olarak terapi hizmeti sunulan alandır. Bu alan psikolojinin yalnızca temel bilim olmayıp uygulamalı bilim olma özelliğini yansıtır. Klinik psikoloji alanında çalışan uzmanlar yüksek lisans eğitiminin yanında uzmanlaşacakları alanlara göre eğitim ve seminerleri de tamamlarlar. Örneğin çocuklarla çalışacak kişiler bu konuda uzmanlaşmak için çocuk psikoloji alanındaki seminerlere, terapi eğitimlerine ve test eğitimlerine katılırlar.

Ruh sağlığı şansa bırakılabilecek bir alan değildir. Psikologların çalışmalarında üzerinde çalıştıkları konu insan davranışları olduğu için diğer tüm alanlardan daha fazla dikkat harcamaları gerekir. Uzmanlıkları yeterli olmayan kişilerden alınacak terapi hizmetleri faydadan çok zarar verecektir.

Hangi Durumlarda Psikolog Desteği Almalıyım?

Psikolojinin çalışma alanı çok çeşitlidir. Dolayısıyla klinik alandaki çalışma konuları da çeşitlidir. Örneğin ergen psikolojisi, çift ve aile terapileri, kişilik psikolojisi, anksiyete, kaygı, depresyon gibi konular günümüzde en çok danışanın başvurduğu problemlerdir. Psikoloğa başvurmanızın gerekliliğini danışacağınız problem sizin günlük hayattaki rutin süreçlerinizi olumsuz etkilemeye başladığında anlayabilirsiniz.

Örneğin; evden aceleyle çıktıktan sonra yolda aklınızdan acaba kapıyı kitlemiş miydim, ocağı kapatmış mıydım soruları geçebilir, bu soruları kafanızdan geçirmeniz normaldir. Ancak gün boyu bu soru kafanızı kurcalıyorsa, evden çıkmadan önce defalarca kontrol etmenize sebep oluyorsa, defalarca kontrol etseniz bile emin olamayıp eve geri dönüyorsanız bunlar anksiyete (kaygı) belirtisi olabilir. Bu durumda ruhsal açıdan yıpranmanızı önlemek ve günlük hayatın kalitesini bozmamak için bir uzmana başvurmanız ve bu problemi bir an önce çözüme kavuşturmanız sizin için yararlı olacaktır.

Psikolog seçmeyle ilgili daha önce yazı yazmıştık göz atabilirsiniz.

Terapi Süreci Nasıl İlerler?

Terapi süreci sizin klinik psikologla iletişime geçmenizle başlayacaktır. Terapi seansları genellikle 50’şer dakikadır. Bu süreçte psikologla paylaşacağınız tüm bilgiler gizli kalacaktır. Psikologlar insan davranışlarının nedenleri üzerine uzmanlaşmışlardır. Güvenle problemlerinizi, çözemediğiniz kafa karışıklıklarını psikologla paylaşabilirsiniz. Psikoloğun amacı davranışlarınızı yargılamak değil, anlamak ve size yardımcı olmaya çalışmaktır.

Terapi sürecinde, kişisel farkındalığınızı artırmanız, güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmeniz, özgüveninizi, benlik saygınızı artırmanız ve hayatınızı daha mutlu olarak yaşamanız üzerine terapistten yardım alarak ilerlersiniz.

Hayatta herkes küçük veya büyük problemler yaşayabilir. Her zaman güçlü olmak zorunda değilsiniz. Sizi yoran süreçleri paylaşmaktan çekinmeyin, çözüme giden yolda atacağınız adımlar için ruhunuzun tamamen yıpranmasını beklemeyin.

 

E. Naz Aykar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın