Terapiyi Sonlandırmak Ne Zaman Gereklidir?

0
1181
terapiyi sonlandırmak
terapiyi sonlandırmak

Terapiyi sonlandırmak, terapinin başlangıcında en az tartışılan konulardan biridir. Zamanı sınırlı terapi almadığımız sürece, terapiyi sonlandırmanın ne zaman geleceğini tam olarak bilmemiz olası değildir.

Her şeyin bir sonu vardır. Bir noktada terapiyi de sonlandırmak gerekir. Terapistimiz ile terapötik bir ilişki kurduktan sonra, onlarsız bir hayata alışmak zorlayıcıdır. Bunun sağlanması için bir geçiş dönemine ihtiyaç duyulması olağandır.  Geçiş dönemi olmadan sonlandırmak, özellikle seanslar bir süredir devam ediyorsa, hayatımızda büyük bir boşluk bırakır. Terapistimiz ile yaptığımız görüşmeler, profesyonel olsa da en yakın arkadaşlıklarımızdan daha derine inmiş bir ilişki oluşturuyor. Bağlı hissettiğimiz her ilişkide olduğu gibi, bitişin bizim üzerimizde bir etkisi olması muhtemel. Bu nedenle çoğu durumda tedavinin tamamlanmasının dereceli hale getirilmesi önemlidir. Terapistler, giderek daha uzak aralıklarla belirli sayıda seans (örneğin üç ila altı arası) önerir. Bu, yavaş yavaş terapiyi bırakmaya alışmamızı sağlar.

Terapiyi Sonlandırmak Konusunu Terapide Konuşmak

Terapinin ne zaman biteceğine terapistlerin karar vermesi gerektiği yaygın bir yanlış anlamadır. Bu terapistin ve danışanın birlikte vermesi gereken bir karardır. Aslında şu ki, danışanlar da, terapistler kadar bu konuda kontrole sahiptir. Erken veya ani bir son, yaptığımız bazı iyi işlerin gerilemesine neden olur. Bu süreç özenli bir şekilde yönetildiğinde, bu sonun kontrolüne sahip olduğumuz hissi ile kontrolde olacağız.

Terapiyi Sonlandırmak Ne Zaman Mümkündür?

Terapinin ne zaman biteceği terapi hedefleri ile paralel gider. İdeal olarak hedeflerin belirlendiği konuşma ilk terapi seansında geçer. Bu belirlenen hedefler, beklentilerimizi yönetmemize yardımcı olur. Terapi sürecinden ne beklediğimizi bilmek süreci kolaylaştırır. Böylece duygusal olarak terapinin sonlanmasıyla başa çıkmayı kolaylaştırır.

Terapi hedefleri belirlerken gerçekçi ve ulaşılır hedefler belirlemek en iyi sonucu verir. Belirlenen büyük bir hedefi parçalara ayırarak süreç boyunca incelemek, üzerine çalışmak gerekir. Birçoğumuz terapinin ne kadar süreceğini sorarken, bu soru aynı zamanda finansmanı planlamak için de yöneltilebilir.

Terapiyi Sonlandırmak Neden ve Ne Zaman Konuşulmalı?

Bahsettiğimiz gibi terapiyi sonlandırmak, terapi hedefleriyle ilişkilidir ve bu hedefleri terapinin başında konuşmak gerekir. Ancak bu konuşmayı yapmak için her terapinin başlangıcında fırsat olmadığı olur. Yoğun ve acil bir gündemle başlayan seanslarda bu gözden kaçar. Bunun için her zaman terapistimizle bu durumu, hedeflerimizi, sürecimizi ve ilerleyişimizi konuşabilmeliyiz.

Doğal bir şekilde terapi sonlandırma.

Terapiye getirdiğimiz sorunları çözdüğümüzde ve hayatımızı istediğimiz gibi yönettiğimizde, artık kendi başımıza ilerleme zamanı gelir. Terapistimize mutlu olduğumuz bir noktaya geldiğimizi ve terapiyi bitirmek istediğimizi söylemek kesinlikle kabul gören, olağan bir durumdur.

Terapi çok yoğun geliyorsa veya hızı doğru değilse.

Bazen terapi çok güç gerektirir veya kendimizi rahat hissettiğimizden daha derine bakmaya teşvik etmek zorunda hissederiz. Konuşmanın derinliğine henüz hazır veya hazırlıklı olamayabiliriz.  Birçok zaman kişiler bu gibi durumlarda terapiyi sonlandırabilir. Aslında bu durum terapiyi sonlandırmak için doğru bir tercih değildir. Bunun yerine terapistiniz ile bu durumu konuşmak daha doğru bir tercih olacaktır. Terapistimiz ile deneyimlerimiz hakkında konuşmamız gerekiyor; nasıl hissettiğimizi bilmiyor olabilirler. Rahatsız hissettiren, tuhaf gelen bir durumda bunu terapistle paylaşıyor olmanız bu sürecin gelişmesini sağlayacaktır.

Terapötik ilişki uygun değilse.

Terapistimiz ile uyum çok önemlidir. Birkaç seanstan sonra güven ve bağ eksikliği yaşarsak bunu değerlendirmeliyiz. Terapinin bizim için işe yaramadığını hissedersek, bunu terapistimiz ile paylaşmalıyız. Terapistimiz ile konuştuktan sonra hala bizi anlamadıklarını veya terapiden bir şey kazanmadığımızı düşünüyorsak, terapi sürecine başka bir terapist ile devam etmeyi düşünebiliriz. Bunun için bazen bir değişiklik yapmak, başka profesyonelle görüşmek iyi bir seçenektir. Bizim için hangisinin daha iyi olduğunu bulmamıza ihtiyacımız var. Bu durumu açıklıkla ve dürüstlükle terapistinizle paylaşabilirsiniz.

Koşullar devam etmenizi engelliyorsa.

Gelir kaybı, uzun süreli bir hastalık, şehir değiştirme gibi durumlar yaşandığında terapiye devam etmek zor olabilir. Bu gibi durumlarda içinde bulunduğunuz şartları terapistinizle paylaşmak ve birlikte bir çözüm aramak en doğru seçenek olacaktır. Ortak kararınız sonucunda terapi sürecini sonlandırmaya karar verirseniz, bu kararı uygulamaya alabilirsiniz.

En son yazımız “Sınav Sürecinde Ebeveyn Tutumları Nasıl Olmalı” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın