Psikoloğa Gitme Vaktini Gösteren 5 Durum

0
2085

Zaman zaman zor durumlarla karşılaştığımızda psikoloğa gitme vaktim geldi mi, psikolojik desteğe ihtiyacım var mı , psikoloğa gitmeli miyim , psikoloğa ihtiyacım var mı gibi soruları sorabiliyoruz. Adeta psikoloğa gitmek için belirtiler nedir diye cevap arıyoruz. Bazen bu soruların cevabını bulup “psikolojik desteğe ihtiyacım var”, “terapi almalıyım” diyebilmek kolay olsa da, bazen buna karar vermekte zorlanabiliyoruz. Bu sebeple, psikoloğa gitme zamanının geldiğini gösteren 5 işarete birlikte bakalım.

Ne Zaman Psikoloğa Gitmeliyim?

Zaman zaman hepimizin hayatının bazı dönemlerinde kendini iyi hissetmediği, zihninin karmaşıklaştığı, kendini düşüncelerinin altında ağırlaşmış hissettiği zamanlar olur. Bu durum aslında herkesin yaşadığı, hepimiz için normal ve insani bir durumdur. Çünkü aslında dikkat ettiğimiz zaman görebiliriz ki, hayat bizim çoğunlukla sandığımız gibi lineer bir şekilde dümdüz ilerlemez. Çoğunlukla hayatı doğum, büyüme, gelişme, ölüm şeklinde dümdüz bir çizgide görürüz. Oysa ki hayat yolu inişler, çıkışlar, tepecikler ve çukurlardan oluşur. Zaman zaman kendimizi daha motive, daha sakin, daha coşkun ve mutlu hissediyor olarak adlandıracağımız pozitif duygulanımlarımız olmuştur. Ancak bunun yanında daha demotive, daha keyifsiz, daha durgun, daha üzgün hissettiğimiz ve hoşa gitmeyen duygulanımların daha fazla olduğu zamanlar da olmuştur. Kimi zaman bu duygulanımlarla çok güzel başa çıkabilsek de, bazı zamanlarda ise onlarla başa çıkmada zorlandığımız zamanlar olabiliyor.

 

Psikoloğa Gitme Zamanının Geldiğini Gösteren 5 Durum

 

 • Depresyonda Değişim

  Önceden fark etmediğiniz, ancak son zamanlarda kendinizde gözlemlediğiniz değişiklikler olduğunda psikoloğa ihtiyacınız olabilir. Bu değişiklikler aynı anda birçok duygu ile gösterebilir kendini. Kendinizi son zamanlarda depresif, kaygılı, çok düşünceli, içe kapanmış, dikkati dağılmış, keyifsiz hissediyor olabilirsiniz. Hatta bunlara bağlı olarak kendinizde aşırı uyuma ihtiyacı veya hiç uyuyamama ile karşılaşabilirsiniz. İştahınız çok azalabilir, veya tam tersi çok fazla yemek yeme ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Bunlar gibi, aslında daha önce kendinizde gözlemlemediğiniz ancak son zamanlarda yaşadığınız zorayıcı değişiklikler ile karşılaşıyorsanız psikolojik desteğe ihtiyacınız olabilir.

 • Yardım İhtiyacı

  Başa çıkmakta zorlandığınız durumlar olduğunu fark ettiğinizde psikolojik desteğe ihtiyacınız olabilir. Hayat düz bir çizgide lineer olarak ilerlemediğini söylemiştik. Bazen inişli-çıkışlı, çukurlu-tepeli bir yapısı olabiliyor. Kimi zaman iniyoruz, kimi zaman çıkıyoruz aslında. Bazen hayat yolunun kendine özel bu yapısı ilerlemesi kolay olamayabiliyor. Karşımıza çıkan zorluklarla bazen oldukça iyi başa çıkıyoruz. Bu başa çıkabilme durumunda çevremiz, ailemiz gibi kaynaklarımız da bize yardımcı olabiliyor. Bazen ise, bazı durumlarla kendi başımıza herhangi profesyonel bir yardım olmadan başa çıkmaya çalışırken zorlanabiliyoruz.  Bu gibi durumlarda çok zorlandığımızı fark ettiğimizde psikoterapi  ile birlikte psikolojik destek almak bize yardımcı olabilir. Bu şekilde alacağımız profesyonel destek bize zorluklarla yeni başa çıkma teknikleri öğretirken iç kaynaklarımıza sarılmamız için de yardımcı olacaktır.

 • İşlevsellikte Düşme

  Günlük hayatınızda işlevselliğinizin düştüğünü gözlemliyorsanız psikolojik desteğe ihtiyacınız olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazen zorlayıcı durumlar yaşayabiliyor ve zorlayıcı duygular hissedebiliyoruz. Bu gibi durumlar ile karşılaşmak bazen bizim günlük hayattaki motivasyonumuzu, etkinliğimizi etkileyebiliyor ve hatta günlük rutinlerimizde aksama yaşatabiliyor. Kendinize birkaç soru sormanızı istiyoruz. Eskiden hoşunuza giden ve yaparken zevk aldığınız bir aktivitenin son zamanlarda hiç ilginizi çekmediğini fark ediyor musunuz? Arkadaşlarınızla buluşacağınızı duyduğunuzda evden hiç dışarı çıkmak istemediğiniz oluyor mu? Çalışırken birçok işi yerine getirmede aksamalar yaşadığınız, eskiden hızlıca bitirdiğiniz işleri son zamanlarda çok uzun süreler harcayarak tamamlıyor musunuz? Motivasyonunuz eskiye göre çok mu düşük? Bu sorulara evet yanıtı verdiyseniz günlük rutinlerinizdeki işlevselliğinizde değişmeler meydana geliyor olabilir. Bu durumda psikoloğa gitmek size yardımcı olacaktır.

 • Kendine Zarar Verme Düşünceleri

 • Son zamanlarda kendinize zarar vermeye dair düşünceleriniz oluştuysa psikolojik destek almaya ihtiyacınız olabilir. Bir süredir zorlayıcı duygular ve durumlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumlar aynı zamanda geçmişte yaşanmış ancak sizi hala etkiliyor da olabilir. Bazen zorlukları kaldırabildiğimiz zamanlar olurken, bazen ise bunları kaldıramadığımızı düşündüğümüz anlar olabiliyor hayatta. Bu gibi durumlarda aklınızdan kendinize zarar verme düşünceleri geçiyorsa, hiçbir şeyi yalnız başınıza göğüslemek zorunda olmadığınızı hatırlatak isteriz. Psikoterapide kendimize zarar verme düşüncelerini ortadan kaldırmak için başa çıkmaya dair kaynakları arttırmak ve kişinin acısını hafifletmek gibi birçok konseptte çalışılır. Kişiye bu gibi düşünceler geldiği zaman başa çıkabilmesini sağlayacak teknikler kazandırılır. Son zamanlarda kendinize zarar verme düşünceleriniz varsa zaman kaybetmeden psikolojik destek almanız size yardımcı olacaktır.
 • Yargılanmadan İletişim

  Yaşadıklarınızı ve hislerinizi yargılanmaktan korkmadan anlatabileceğiniz birine ihtiyaç duyuyorsanız psikoloğa gitmek size iyi gelebilir. Yaşadığımız zorluklarla başa çıkmadaki en önemli kaynaklarımızdan biri de çevremiz ve çevremizle kurduğumuz iletişimdir. Zorlayıcı durumlar yaşadığımız zamanlarda bizi yargılamadan dinleyebilecek ve anlayabilecek birine ihtiyaç duyarız. Çevrenizde güvendiğiniz ve kendinizi rahat hissedebileceğiniz biri var ise, hislerinizi onunla paylaşmak size iyi gelecektir. Ancak bazen çevremizde bu kişi olmadığında, veya yeterli gelmediğinde yargılanmadan dinlenebileceğimiz profesyonel bir yardıma ihtiyacımız olabilir. Psikolog veya psikiyatrist tarafından alacağınız psikolojik destekler siz ve size bu desteği sağlayan kişi arasında kalır ve kimseye anlatılmaz. Yargılama değil, destek olma niyetiyle yapılan görüşmelerde kendinizi daha rahat hissedeceğiniz bir diyalog olacaktır. Son zamanlarda birileriyle konuşmak isteyip konuşamadığınızı fark ediyorsanız psikolojik destek almak size iyi gelebilir.

  Psikolojik Destek Alma Yolları

  Profesyonel olarak psikolojik destek almanın birçok yolu bulunmaktadır. Psikolojik destek alacağınız uzmanı psikiyatrist veya psikolog olarak seçebilirsiniz. Psikiyatristler tedavi olarak ilaç yöntemi tercih etmektedir. Psikologlar ise konuşma yöntemi ile psikoterapi uygulayarak destek sağlamaktadır. Psikolog tarafından alacağınız psikolojik desteği online veya yüzyüze olarak tercih edebilirsiniz. Online terapi, online psikolog gibi yöntemlerle psikolojik desteği çevrimiçi psikoterapi olarak alabileceğiniz gibi, uzmanlarla yüzyüze de görüşebilirsiniz.

“Stres ile Başa Çıkmak” yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın