Psikologlar ve Psikiyatristler

0
870

Her zaman  karıştırılan ve iç içe bulunan iki uzmanlık alanı psikolog ve psikiyatrist. Psikiyatrist ruh sağlığının tedavisi için ilaç tedavisi üzerinde uzmanlık eğitimi almış olan doktordur. Psikolog ise psikoterapi alanında eğitimini tamamlanmış olan doktordur. Ruhsal anlamda sağlık sıkıntısı çeken kişi hem psikiyatriste görünüp gerekli olan ilaçlı tedavisini alabilir, hem de psikoloğa gidip terapi ile tedavisini tamamlayabilir. Direk psikoloğa gidişle dahi ilaç ile tedavi edilmesi gereken durumlarda psikolog kişiyi bir psikiyatriste yönlendirecektir.

Aynı şekilde psikiyatriste gidildiğinde terapi alınmasının faydalı olacağı kanısına varan doktor kişiyi bir psikoloğa yönlendirecektir.  Psikologlarda ilaç ile tedavi mümkün müdür?- şeklindeki bir soruya cevap verebilmek için bu iki uzmanlık alanının karşılaştırmasını yapmak gerekmektedir. Ruh sağlığı konusunda zorluklarla karşılaşılan bir dönemde ister psikiyatriste isterseniz de bir psikoloğa  gitmeniz çok birşey fark etmeyecektir. Gerekli duruma göre size yönlendirme yapılacaktır.

Psikolog ve İlaçlı Tedavi

Daha öncede belirtmiş olduğunuz gibi ilaçlı tedavi konusunda uzmanlık eğitimi almış olan psikiyatristlerdir. Bu nedenle de psikoterapi alanında uzmanlık eğitimini tamamlamış olan psikologlardan ilaç tedavisi beklemek hiçte mantıklı olmamaktadır.  Psikologlar uzmanlık alanlarında gereği psikoterapi yöntemleri ile ruh sağlığını en iyi hale getirmeye çalışacaklardır. Psikoterapi ile tedavi konusunda etkili bir hizmet vermek noktasında eğitimlerini almaktadır.  Psikolog kişinin ruh sağlığı konusunda psikiyatrist ile koordineli bir şekilde psikoterapi tedavisini uygulayabilir. Psikologlarda ilaç ile tedavi mümkün müdür? Tabi ki bu mümkün değildir.  Bunun olması için aynı zamanda psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi alınmış olmalıdır.  Bu durumda da yine psikiyatrist kimliği ile ilaç tedavisi uygulanacaktır.

Psikoloğa Gidilmesi Gereken Durumlar

Ruh sağlığı konusunda bir sıkıntı çekilmesi halinde ilk olarak psikoloğa gitmek etkili olabilir. Psikoterapi yöntemi ile çözülecek olan durumda ilaç tedavisi almanın çok bir anlamı olmayacaktır.  Aynı şekilde birçok kişi de depresyon ilaçları almak konusunda hiçte istekli değildir.  Psikologlarda ilaç ile tedavi mümkün müdür? Psikologlar sadece psikoterapi ile tedavi uygulamaya çalışıp danışmanlık yapacaklardır.  İlaç almanız gerekli olduğu durumda bir psikiyatriste gitmeniz gerektiğini belirtecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın