Gizli Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
973

Tahmin ediyorum ki hepimiz depresyon kelimesini duymuşuzdur. Peki ya gülümseyen depresyon terimini duydunuz mu hiç? Ya da gizli depresyon nedir diye düşündünüz mü? Bu iki terim birbirinden farklı gibi görünse de aslında aynı şeyi ifade ediyor. Bir kişi depresyonunu etrafından gizli tutmaya ve belli etmemeye çalıştığında bunun adına gizli depresyon diyoruz.

Gizli Depresyon Belirtileri

Aslında fiziksel rahatsızlıklarımız kadar ruhsal problemlerimiz de normal olsa da, bazen kişiler yargılanacaklarından korkabiliyor. Ya da belki “zaten kimse anlamayacak” şeklinde düşünebiliyor.  Bu sebeple gizli depresyon yaşayan kişiler genellikle iyi ve mutlu görünüp, diğer insanları hayatlarının sorunsuz devam ettiğine inandırmak istiyorlar. Psikolog veya psikiyatrist tarafından ilaç veya psikoterapi yardımı almak için adım atamıyorlar. Bu gibi durumlarda sevdiklerimizin zorlu zamanlardan geçtiğini fark etmek güç olabilir. Bu sebeple gülümseyen depresyonun 7 işaretini sizlerle paylaşmak istedik.

1- Duyguları Çok Daha Derin Hissetmek

Çevrenizdeki bu kişinin basit bir sorunuza veya yorumunuza çok yoğun tepki verdiğini gözlemlediğiniz zamanlar oluyor mu? Gizli depresyon yaşayan kişiler içlerinde çok fazla şeyi biriktirdikleri için basit şeylere bile çok yoğun duygulanımlar hissedebiliyorlar. Ağlamaya ve kolayca öfkelenmeye daha eğilimli oluyorlar. Size basit gelen bir cümle onun içindeki birikintinin dolup taşmasına sebep oluyor belki bazen.

2- Gizli Depresyon ve Ani Duygu Değişimleri

Depresyonda ilk akla gelen duygu üzgünlük olsa da aslında depresyon içinde birçok duyguyu barındırıyor. Çabuk öfkelenme, çabuk sıkılma, tat alamama gibi durumlar da eşlik edebiliyor. Bu durum da kişinin modunda hızlı değişimlere yol açıyor. Hatta buna, eskiden hoşa giden aktivitelerin artık heyecan vermemesi de eşlik ediyor bazen. Çevrenizdeki kişinin eskiden zevk aldığı aktivitelerden artık hoşlanmadığını, çabuk öfkelendiğini ve modunun hızlı değiştiğini gözlemliyorsanız, gizli depresyon yaşıyor olabilir.

3- Pesimistik Bakış Açısı

Çevrenizdeki bu kişi belki önceleri çok daha pozitif bir yapıya sahip, uyumlu bir insandı ancak bir süredir öyle olmadığını gözlemliyorsunuz. Aksine belki daha olumsuz ve pesimistik düşünen bir yapıyla hareket ediyor. Çünkü aslında paylaşmaktan korktuğu karanlık düşüncelerle içten içe mücadele ediyor. Bu durum da etrafında olanlara daha karamsar bir gözle bakmalarına sebep oluyor.

4- Gizli Depresyon ve Odaklanma Problemleri

Bu kişiler zorlayıcı düşüncelerle başa çıkmaya çalışırken, hayatın normal akışında hatırlamaları ve odaklanmaları gereken yerleri kaçırabiliyorlar. Bunlara herhangi bir iş tamamlamaya çalışırken odaklanamama sebebiyle işlerin gecikmesi de eşlik edebiliyor. Belki çevrenizdeki kişinin son zamanlarda çok fazla unutkanlaştığını gözlemliyor olabilirsiniz. Hatta belki yüzyüze konuşurken sizi dinlemediğini, sanki bir yerlere dalıp gittiğini fark etmiş olabilirsiniz. Aslında bu durum kişinin gizli depresyon yaşadığının bir işareti olabilir.

5- Alkol veya Madde Kullanımında Artış

Araştırmalar depresyona sahip her 5 kişiden birinin aynı zamanda alkol ve madde kullanımının olduğunu gösteriyor. Kişiler bazen zihinlerindeki düşüncelerle başa çıkmakta o kadar zorlanıyor ki, bu düşünceleri susturacak geçici çözümler arıyorlar. Alkol ve madde kullanımı sorunları gidermeyip kişiyi asla çözüme ulaştırmasa da, kişiler bunu bir kaçış yöntemi olarak görüyor. Etrafınızdaki kişinin alkol kullanımının arttığını gözlemliyor veya madde kullanmaya başladığını görüyorsanız, bu durum gizli depresyon sebebiyle zorlandığına işaret olabilir.

6- Gizli Depresyon ve Yardım İstemede Güçlük

Kişiler depresyondayken duygularından ve yaşadığı durumdan bahsetmekten çekiniyorlar. Bununla birlikte zorlandığı durumlarda, bu duygularını açık edip başkalarından yardım istemek de epey zorlaşıyor. Aslında bu durum biraz önemli. Çünkü kişi kendini rahatça ifade edemediği için onun zorlandığını fark edemiyor ve ona yardımcı olamıyorsunuz. Hatta psikolog veya psikiyatra tedavi için bile yönlendiremiyorsunuz. Terapi için yönlendirmeyi geçelim, farkında bile olamıyorsunuz belki durumun. Böylece kişi aslında yalnız olmasa da, kendini yalnız hissedebiliyor. Bu noktada çevrenizdeki kişiye yanında olduğunuzu hissettirmek, o sormadan ona yardım teklif etmek kendisini daha iyi hissetmesi için yardımcı olabilir. Aynı zamanda onu psikolojik tedavi için doğru uzmanlara yönlendirebilirsiniz.

7- Gizli Depresyonda Mutlu Görünmeye Çabalamak

Yaşadıklarını belli etmek istememelerinden dolayı etrafa neşeli bir görüntü vermeye çalışıyorlar. Duygularını ifade etmek yerine onları saklı tutuyorlar ve başka bahaneler üretiyorlar. Aslında bunun tek sebebi bu değil. Belkide bu şekilde görünerek her şeyin yolunda olduğuna kendilerini de inandırmaya çalışıyorlar. Ancak bu, onlara kendilerini yalnız hissettirebilir ve yaşadıkları durumu daha da zorlaştırabilir.

Gizli depresyonda olan kişiler bu gibi durumları deneyimleyebiliyorlar. İyi hissedebilmeleri için kişilerin depresyon döngülerinde kırılma yaşamaları gerekebiliyor. Ancak sorun şu ki, bu kırılmayı başlatabilmek her zaman kolay olmuyor. Belki siz de çevrenizde gizli depresyon yaşadığını düşündüğünüz kişinin bu kırılmayı yaşamasına yarımcı olabilirsiniz. Kendisini ifade etmenin kötü bir şey olmadığını hissettirip, onu anladığınızı fark ettirebilirsiniz. Yalnız hissetmemesi, depresyon rahatsızlığının tedavisi için atacağı adımlara büyük bir motivasyon olabilir böylece!

Depresyon belirtileri hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın