Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği

0
734

Psikoloji insan davranışlarını inceleyen bir bilim dalı olarak bilinir. Bu bilim dalını icra eden kişiler de psikolog olarak adlandırılırlar. Psikiyatristler ise akıl sağlığı ile ilgilenen ve bu dalda uzmanlaşmış doktorlardır. Bu iki meslek birbiri ile sürekli olarak karıştırılmakta hatta aynı meslekmiş gibi bilinmektedir. İşin özünde ise birbirleri ile benzer yönleri olmasına rağmen çok önemli farklara sahiptirler.İki meslek arasında en derin farklardan birisi Psikiyatristler hastalarına reçete ile ilaç verebilirken psikologların böyle bir yetkileri yoktur.

İşte bu iki meslek grubu bir araya gelerek Psikologlar ve Psikiyatristler Derneğini oluşturdular.

Derneğin Amacı

Psikologlar ve psikiyatristler derneği, Türk toplumunda yetişen bireylerin daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat geçirebilmeleri için uzmanlarla temasta olmanın bilincini aşılayarak, psikolojiye dair terim ve kavramları hafızalara da yer etmesi ve bilinirliliğinin artması için kurulmuş bir dernektir.

Psikologlar ve psikiyatristler derneği bağlı olduğu tüzüğe uygun olarak faaliyetlerini büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Bünyesinde verdiği eğitim programları St. Clements University Dekanlığı tarafından takip ve kontrol edilmektedir.

Psikologlar ve psikiyatristler derneğinin bünyesinde sahip olduğu etik ve disiplin kurulu ile bilimsel ar-ge kurulu derneğin işleyişi ve bilimsel çalışmalarında etkin rol almaktadır.

Dernek Faaliyetleri

Psikologlar ve psikiyatristler derneği, ulusal ve uluslararası olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından denetlenmektedir. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile dirsek temasında olup, fikir alışverişi başta olmakla birlikte birçok etkinlik düzenlemektedir. Yapmış oldukları bilimsel bilgi paylaşımı neticesinde kurumsal hafızasını her geçen gün güçlendirmektedir.

“PSİKOLOJİM” adlı aylık psikoloji dergisi yayınlayarak burada hazırlanan bilimsel makaleler okuyucu ile buluşturulmaktadır.

Psikologlar ve psikiyatristler derneği, www.ppd.com.tr internet sitesi ile tüm halkanın erişebileceği interaktif bir ortama sahiptir. Bu interaktif ortam üzerinden üyelik başvuruları, tüm eğitim başvuruları, makale yayın başvuruları ve temsilcilik başvuruları kolayca yapılabilmektedir. Her türlü destek taleplerini derneğin sitesinde bulunan “E-DESTEK” üzerinden yapabilirsiniz.

Uzaktan eğitim metodu ile hazırlanmış videolar ile birçok eğitim faaliyetini icra etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın