Psikolog Nedir? Nasıl Psikolog Olunur?

0
188

Kelime anlamıyla “Ruh-bilimci” olarak tanımlayabiliriz. Halk arasında deli doktoru, kişilikteki bozuklukları ilaçla tedavi eden biri ya da insan sarrafı denilen tek bakışta kim olduklarını anlayan biri gibi yanlış tanımlar yapılmaktadır. Bu noktada psikolog nedir sorusunun cevabı halk arasında tam olarak hala bilinmemektedir. Genellikle insanlar Psikologa gitmenin gereksiz olduğunu, gidildiği taktirde yanlış anlaşılacaklarını yadırganacaklarını düşünmektedirler.  Psikologlar, meslekteki bilgilerini bilimsel araştırmalar yapmak ve insanların yaşadıkları sorunları çözmek için kullanırlar.

PSİKOLOG NEDİR VE NE İŞ YAPAR?

Psikologların çalışabilecekleri alanlar çok geniştir. Özelde kliniklerde ve devlette, hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, şirketlerde, okullarda çalışabilirler. Hatta bunu daha da artırmak mümkün.

Psikologlar genel olarak psikolojik gereksinimleri ve sorunları saptar ve bunlara çözümler üretirler. Bilimsel araştırmalar yaparlar. Bireylerin mesleki uyumlarının, kişiler arası iletişim becerilerinin geliştirilmesine olanak sağlarlar. Kişilere yaşadıkları sorunlar hakkında farkındalık kazandırmayı amaçlarlar. Ayrıca önemli bir nokta ise, psikologların terapi yapabilmek için klinik psikoloji üzerine uzmanlık yapmalarının gerekliliğidir.

PSİKOLOG İLE PSİKİYATRİST ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Her iki uzmanda ruhsal sağlık alanlarında çalıştıklarından birbirleriyle çok karıştırılmaktadır. Her hangi birine sorduğumuzda isim benzerliği sebebiyle ikisini birbirinin yerine kullanabilmekte.  Bu sebeple arasındaki farkı kabaca aşağıda sıraladık. Psikolog nedir? Psikiyatrist nedir?

  • Psikologlar Üniversitelerin Psikoloji Bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlayıp mezun olurlar. Psikiyatristler ise Tıp Fakültelerinden Tıp Doktoru olarak mezun olurlar, sonrasında psikiyatri üzerine uzmanlık yaparlar.
  • Psikiyatristler, fizyolojik ve biyolojik, duygusal ve davranışsal sorunlardan kaynaklanan şikayetleri ilaç yoluyla tedavi etmeye çalışırlar.
  • Psikologlar, duygusal ve davranışsal sorunlardan kaynaklanan sıkıntıların, zorlukların nedenlerini araştırarak, kişinin psikolojik sağlığına kavuşmasını sağlarlar. Düşünce sistemini analiz ederek kişinin daha iyi hissetmesini sağlar.
  • Psikologlar ilaç yazamazlar konuşarak terapi yaparlar ancak Psikiyatristler ise tedavi yöntemi olarak daha çok ilaçla tedaviyi kullanırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın