Nefes Terapisi Nedir?      

0
2828

Nefesin biz canlılar için hayati önem taşıdığını, hücrelerimizin, damarlarımızın bununla var olduğunu hepimiz bilmekteyiz. İnsan doğduğu ilk andan, öleceği son ana kadar döngüsel bir şekilde nefes alıp vermektedir. Dakikada 8 litre, bir gün de 11.000 litre havayı soluyoruz. Doğru nefes alıp vermek bir çok hastalığı engellediği gibi ömrümüzü de uzatmaktadır. Peki bizler doğru nefes alıp veriyor muyuz? Cevap: hayır. Ve doğru nefes almak için Nefes Terapileri verilmeye başlamıştır. Nefes terapisi nedir? Faydaları nelerdir? Yan etkileri var mıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Nefes Terapisi Nedir?

Nefes terapisi, bir tedavi yöntemidir. Doğru nefes almaya ve insan sağlığına, nefes almayı merkeze alarak odaklanmış bir tedavi yöntemidir. Nefes terapileri genelde bir başka nefes egresizi çeşidiyle beraber yapılır: yoga gibi, T’ai Chi Chu’an gibi. Nefes çalışma türleri vardır. Örneğin, Holotropik nefes çalışmasında hızlı ve derin nefesler eşliğinde sesler çıkarılır, bu psikedelik durumu (bilinci açığa çıkarma) ortaya çıkarmak için yapılır. Dairesel veya bilinçli nefes çalışması ise yeniden doğuşla özdeştiriler. Yatar konumda kişi derin ve sürekli, döngüsel nefesler alıp vererek, doğal nefesler alarak fiziksel ve ruhsal yapısını dengeler.

Nefes Terapisi Faydaları

Fiziksel, ruhsal veya psikolojik bozuklukları düzenlemek için kullanılır. Sağlığımızı destekler. Doğru nefes alıp vermek stresi azaltır, odak ve dikkati düzenler, canlılık ve enerji verir. Kişi kendini daha dinç, daha rahat ve daha sağlıklı hisseder. Romatois artrit, astım, tansiyon, baş ağrıları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.  Kalp problemi risklerini azalttığı gibi kişide sinir, öfke, düşmanlık gibi duyguları azaltır. Psikoterapi türü olan nefes terapisi, yukarıda sayılan hastalıkları tamamen tedavi etmez, bu hastalıkların tedavi sürecinde iyileşmeye yardımcı olur ve gelişme sağlar. Görüldüğü gibi faydaları hem fiziki, hem psikolojik hem de ruhsal sıkıntılara vardır.

Nefes Terapisinin Yan Etkileri

Düzgün ve doğru nefes almak demek, vücuda doğru oranda oksijenin girmesi demektir. Normalde yanlış nefes almaktan kaynaklı olarak insan vücudu daha az oksijene alıştığı için, fazla oksijen aldığında, vücut bu düzene alışana kadar bazen baş dönmeleri ve bayılmalara yol açar.

Nefes Terapisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanları olmadan bu terapinin kendi başına bilinçsizce yapılması sakıncalıdır. Özellikle astım gibi nefes hastalıkları yaşayan kişilerin, uzman kontrolünde doğru nefes çalışmaları yapması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın