Neden Şanslı Bir İnsan Değilim?

3
2286

Bir Yunan fablı, üzüm asmasına ulaşmayı çok isteyen bir tilkinin hikâyesini anlatır. Tilki pek çok kez deneyip üzümlere ulaşamadıktan sonra kötü hissetmek yerine üzümlere aslında pek de ihtiyacı olmadığı konusunda kendini ikna eder.

Şimdi bunun şanslı olup olmamakla ne alakası var?

Tilki istediğini alamadı ve bu durumdan kaynaklanan acıyı azaltmak için kendisini aldatma yoluna başvurdu. İşte bu tam olarak biz insanların yaptığı şeyin aynısı.

Yeterince denemediğimizi kabullenmek yerine kendimizi bunun kendi hatamız olmadığına inandırıyor ve bahanelerle kendimizi kandırıyoruz. İşte şans kavramı burada devreye giriyor.

Neden Şanslı Değilsiniz?

Bazen hayatta istediğimiz şeyde başarısız olduğumuzu ya da ihtiyacımız olan becerilere sahip olmadığımızı kabul etmek egolarımızı zedeleyebilir. Bu nedenle bilinçaltımız kendimizi iyi hissetmek için kullanabileceğimiz bahaneler bulmaya çalışır.

Bir kişi ‘Ben şanslı biri değilimdir’ dediği zaman buradan çıkan asıl anlam hayatta istediğini elde edememesine şanssız olmasından başka bir açıklama getirememiş olmasıdır.

Şans Gerçekten Var Mıdır?

Bir kere bir arkadaşım bana zengin bir ailede doğmadığı için şanslı olmadığını, zengin bir ailede doğanlarınsa çok şanslı olduklarını söylemişti.

Bu argüman aslında mantıklı gözüküyor. Ama arkadaşım kendisine neden bazı zengin insanların tüm paralarını kaybettiğini ve neden bazı insanların fakirken sonradan zengin olabildiğini hiç sormamış olsa gerek. Üstelik olaya bu bakış açısıyla yaklaştığınız zaman hareket kabiliyetinizi sıfırlayıp yenilgiyi baştan kabul etmiş olursunuz ve iş kısır döngüye girer.

Evet, hayatta bizim kontrolümüz dışında pek çok şey var; görünüşümüz, ailelerimiz doğum yerimiz gibi. Ama bu gibi şeyleri kontrolümüz dışındaki bir başlangıç noktası kabul edersek bu başlangıç noktası dışında kalan herhangi bir şeyi değiştirebiliriz.

Bir işe “kötü şansla” başlamış olabilirsiniz ama onu yaptığınız doğru seçimler sayesinde “iyi şansa” dönüştürebilirsiniz ve bunu pek çok örneği mevcut.

Şans Yaptığınız Seçimlerdir

Başta kaybedip yılmayan bir insan örneğini ele alalım. Umudunu kaybedebilirdi, şanslı olmadığını söyleyebilirdi ve insanlar da ona inanırdı. Ama o bunu yapmak yerine kendi şansını kendi yaratmaya karar verdi çünkü şunu diyebiliyordu: “Bazı olaylar benim kontrolüm dışında gerçekleşmiş olsa da bu olaylara karşı vereceğim tepki %100 benim kontrolümdedir”

Yani kendi şansınızı seçimleriniz doğrultusunda kendiniz yaratırsınız ve değişen bir şey olduğunda, işler istediğiniz gibi gitmediğinde şansınızı suçlamak yerine ne yapabilirim diye düşünmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

Selmin İrem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

3 YORUMLAR

  1. Aslinda ben cok neseli sansli olumlu ve hayata pozitif olumlu bakan biriyim fakat malesef diyer insanlarin yaninda neseli olmaktan kacini yorum cunku insanlarda kiskanclik var ben neseli deyilsem seni neseli gormuyum diye dusunuyolar kendimi korumak icin bulof yapmak zorunda kaliyom.

  2. Hatta bazenleride su hayatta bi ben senin gibi gulemiyom neseli olamiyom diyenler oldu bana bende seni tutan yoksa sende neseli ol dedim fakat benim 6 ci hissim bana firat anlamaya calis seytan oldugu icinse insanlarin cogu kendini beyenir en iyisi kiskancliktan kavga cikmasini engelle gulmuycem neseli olmuycam zaten kavgada iyi deyil bazen nefsim ve seytan benden insanlari tartismada kana bulamami ister cokzor sabrima engel oldugum olur ginede allaha havale etmeyi tercih ederim her koc burcu benim gibimidir bilmem fakat sizlerden ricam koc burclarini fazla sik bogaz etmeyin caniniz yana bilir kib,

  3. Benim hiç şansım hiçbir zaman sevinmedim hep uğursuzluk çok beni nazardan değiyiyorlar hep kötüye gidiyor 2defa iflas ettim kendimi dairelerim vardı parsellerim vardı hepsi gitti kumarım yok alkol yok hiç bir zaman kahveye gitmedim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın