Kendini Yönetmek Nasıl Mümkün Olur?

0
632
kendini yönetmek
kendini yönetmek

Kendini yönetmek her zaman çok kolay olmaz. Zaman zaman kendini sorguladığın dönemler yaşamak normaldir. “Acaba işler planladığım gibi gitmeyecek mi?”, “Başarısız mı olacağım?” gibi düşünceler sıklıkla zihnini ziyaret ediyor mu? Çaresizlik hissi gittikçe artıyor ve bir çıkış yolu bulmakta zorlandığını hissediyor musun? Bunların hepsi kendini yönetmekte sorun yaşadığımız dönemlerde olması olası durumlar. Kendini yönetmek ve kendinin farkında olmak oldukça paralel işleyen süreçlerdir. Farkındalık kendini yönetmek için ihtiyacın olan anahtardır. Farkındalık sahip olduğun kaynakların farkına varmana ve onları kullanmana olanak sağlar. Sahip olduğun kaynakları doğru kullanman, kendini yönetmene fayda sağlar.

Kendini Yönetmek Nedir?

Kendimizi yönetmek basitçe hayattaki hedefimizi, planlarımızı, işlerimizi ve zamanımızı yönetmeyi kapsar. Bu sayede kişi hayattan beklentilerini yaptığı iş ile paralel tutarak hayal kırıklıkları yaşamaktan kaçınır. Bu da kişinin iyi oluş halinin artmasına olanak sağlar. Kendini yönetmek bazı zamanlarda oldukça zorlaşır. Özellikle pandeminin sürdüğü bu günlerde belirsizliklerle birlikte kendini yönetmeye çalışmak oldukça zor. Aynı zamanda yas gibi hayatın ani bir şekilde değişim gösterdiği dönemlerde de kendini yönetmek zorlaşır. Bu dönemlerde bir uzman psikolog yardımı alıyor olmak fayda sağlayacaktır.

Kendini yönetmeyi zorlaştıran bir diğer durum karşılaştırma yapmaktır. Eski zamanlarda bunu önlemek daha kolay olsa dahi, şimdi gelişen teknolojinin bir dezavantajı olarak hiç tanımadığımız insanlarla bile kendimizi kıyaslarken buluyoruz. Aynı yaşta, aynı cinsiyette, benzer ilgi alanlarına sahip birilerine ulaşmak ve onların neler yaptığından kolayca haberdar olmanın bir dezavantajı.

Kendini Yönetmek Neden Gereklidir?

Kendini yönetmek, kişinin beklentilerinin, zamanının, emeğinin kıymetini anlamasını sağlar. Bu sayede kişi daha az hayal kırıklığına uğrayacağından esenlik seviyesi artar. Esenlik yani iyi oluş seviyesinin artması kişiyi başta depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlardan korur. Aynı zamanda iyi oluş halimizin yüksek olması motivasyonumuzu ve verimliğimizi artırır. Bu sayede kendini yönetmenin olumlu geri dönüşleri olduğu için gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Kendini Yönetmek Nasıl Sağlanır?

Birçok zaman kendini yönetmenin zor olduğu düşünülse de aslında farkındalık seviyemizin yüksek olması bu durumu çok kolaylaştırır. Farkındalıkla kendimize, ne istediğimize ve bu isteğimize nasıl ulaşabileceğimizi planlamak basit bir kendini yönetme becerisinin sonucudur. Farkındalık meditasyonları, egzersizleri kendini yönetme becerisini geliştirir. İstekler kadar ne istemediğini de bulmaya yardımcı olur. Aşağıda kendini yönetmek için neler yapılabileceği hakkında bazı öneriler listelenmiştir.

Kendini Yönetmek için Öneriler

Hedefinizi Araştırın Ve Haritanızı Çıkarın

Farklı insanların aynı hedefe ulaşması için farklı süreler gereklidir. Yogadaki bir pozu hiç yoga yapmamış iki kişiden birinin birkaç saat pratikle yapması ve diğerinin haftalar süren çabası sonrasında yapabilmesi bu yüzdendir. Hayatta her insanın sahip olduğu esnekliğin, becerinin, potansiyelin birbirinden farkı vardır. O yüzden kendi hedefinizi oluştururken planı kendinize göre yapın. Daha önce aynı hedefe ulaşmış kişilerin planını izleseniz dahi aynı sürede aynı hedefe ulaşamayabilirsiniz. Bu sizi umutsuz ve başarısız hissettirir. Oysa sadece sizin biraz daha zamana ihtiyaç duyuyorsunuz ve bu tamamen normal. Hepimizin kendi hızı var. O yüzden kendi hızınızda ilerlemeyi seçin.

Bu noktada diğer kişilerin deneyimlerini göz ardı etmeyin onlara deneyimlerini sorun, neler yaptıklarını öğrenin. Araştırma yapın. Günün sonunda araştırma verilerinizle birlikte kendi rotanızı, kendi yolunuzu belirleyin.

İlerlemenin Kolay Fark Edilir Bir Şey Olmadığını Kabul Edin

Çoğu zamanlar insanlar sizin içinde bulunduğunuz süreç hakkında çok az bilgi sahibi olurlar. Bu yüzden onların sizin kat ettiğiniz gelişmeyi fark etmeleri de zordur. Burada en ufak gelişmelerin bile fark edilmesini beklemek hayal kırıklığına uğratır. Bu hayal kırıklığı sizi yıldırmasın. Süreç içinde gösterdiğiniz her başarı bir kilometre taşıdır, puzzleın bir parçasıdır. Ve büyük resim ortaya çıkana kadar başkalarının bu puzzle hakkında düşünceleri olmaması normaldir. Onlar için anlamsız gelen küçük parçaların birleşimi sizin için çok değerlidir.

İlişkilerinizi Doğru Yönetin

Sosyal varlıklar olarak insanlar sürekli iletişim halindeyiz. Bu süreçte ister istemez başkalarının başarılarına şahit olmak kıyaslama yapmaya yol açıyor. Bu durumlarda kıyaslama yapmaktan uzaklaşmaya çalışarak o kişilerin başarısı için sevinmeliyiz. O kişilerin başarı süreçleri hakkında bilgi almak bize de kaynak edecektir. Kendi sürecimizle ilgili bir tıkanma yaşadığımızda bize rehberlik edebilecek kaynaklar olurlar.

“Doğru Yöne” Adım Atın

Kendini yönetmenin en önemli önerisi ne istediğini belirlemek ve onun için çalışmak. Bu çalışmanın doğru yöne yapılıyor olması da bir o kadar önemli. Hayat her zaman planladığımız gibi gitmiyor. Bir olumsuzlukla karşılaştığında plandan çok uzaklaşmadan devam edebilmek burada kazanılması gereken en önemli beceri. Bu beceri kazanıldığında zorluklarla başa çıkma ve sonrasında hızlıca toparlanabilme de beraberinde geliyor.

En son yazımız “İlişkilerde Farkındalık Becerisi” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın