Güne Güzel Başlamak İçin Yöntem: Sabah Sayfaları

0
220
güne güzel başlamak
güne güzel başlamak

 

Sabah sayfaları, sabah ilk iş olarak yapılan bilinç akışı yazısıdır. Nasıl yani? Bazı sabahlar güne güzel başlamak hepimiz için çok zor olabiliyor. Sorumlulukların altında eziliyormuş gibi hissedebiliyoruz. Bazen yapılacak işlerimiz hiç bitmeyecek gibi geliyor dahi olabilir. Günün koşuşturmacası, görevlerimiz veya sosyal hayatımız derken yolumuzu kaybedebiliyoruz. Peki sen de kafanı meşgul eden milyonlarca düşünce arasında yolunu kaybetmiş gibi hissettin mi bu sıralar? Eğer sen de aynı hisleri paylaşıyorsan, Sabah Sayfaları (Morning Pages) egzersizi tam sana göre!

Hayatın düz bir çizgi halinde ilerlemediğini hepimiz biliyoruz. Bazen sevinçten için içine sığmazken, bazen ise bu hissettiğin güzel duygular içinden aniden uçup gidebiliyor. Tüm bunlar olurken, yani bu iniş çıkışlara şahit olurken, bu durumu her zaman normal karşılayamıyor olabiliriz. Hayatın bu akışını kabullenmek bazı anlarda bizi zorlayabilir, kafamızı karıştırabilir veya kendimizi kötü hissettirebilir. Peki sen bunlar için kendine kızmak ya da küsmek yerine, nasıl başa çıkabileceğini düşündün mü hiç? Tüm bu duyguları içinden nasıl akıtıp giderebileceğin hakkında bir çözüm yolu bulalım beraber.

Aslında çoğu zaman bir şeyler yazmak için bir amacımız olmasını bekleriz. Bir makale yazmak, bir raporu tamamlamak, belki önemli şeyleri not etmek, birilerine mesaj yollamak.. Fakat kendine dönmen gerekecek olursa eğer, sen tüm bunların dışında en son kendin için ne zaman yazı yazdığını hatırlayabildin mi? İşte bugünün konusu aslında tam olarak sana, kendini hatırlatıp, duygularının akıp gitmesine olanak sağlamak. Nasıl mı?

Güne Güzel Başlamak: Sabah Sayfaları Nedir? (Morning Pages)

Morning Pages (sabah sayfaları) olarak adlandırılan bu egzersizde aslında amacımız içimizden ne geçiyorsa, o an ne hissediyorsak bunları sayfalara dökmek aslında. Her sabah uyandığında, yüzünü yıkayıp belki de kendine bir bardak çay veya kahve hazırladıktan sonra yazmaya başlayacağın bir süreçten bahsedeceğim. Bu egzersiz için unutmaman gereken bazı önemli noktalar var. Uyandıktan sonra başka hiçbir şeyle ilgilenmeyip, telefonu kurcalamak da dahil, kalemi ve kağıdı eline almalısın. Morning Pages için defterini ve boyutunu ayarlamayı (genelde A4 boyutu olması önerilir) tercihine bırakabiliriz.

Güne Güzel Başlamak İçin Sabah Sayfaları’na Neler Yazılır?

Neler yazacağım diye bir soru oluştuysa aklında, hiç korkma çünkü cevabı oldukça basit. Her şeyi! Evet, içinden, aklından geçen anbean düşünceleri. Herhangi bir düzeltme yapmadan, silmeden ve üstünü çizmeden yaz.  O an canın bir şey yazmak istemiyorsa dahi ”Şuan bir şey yazmak istemiyorum” diye başlayabilirsin satırlara. Kendini yargılamadan, korkmadan, dilediğince dök içindekileri.  Hiç kimse okumayacak, bu yüzden kendi duygularından kaçmadan aktar içinde ne varsa. Aklından geçen her düşüncenin somutlaşmasına izin ver. Güne güzel başlamak için zihninde biriken her şeyin akmasına müsaade edersek, önümüzdeki saatler daha berrak olacaktır muhtemelen.

Duygularını aktardığın sayfaları kendin de okuma. Zihnini ve bedenini rahatlatmak için başladığın bu yolculukta hissettiklerini ayrı ayrı duraklarda bıraktığını hatırlat kendine. Hiç bakmaman gereken bir şey için sayfalarca yazı yazmak saçma gelebilir fakat unutma ki Morning Pages’in asıl amacı zihnini berraklaştırmak.

Sabah Sayfaları’nın Psikolojimiz Üzerindeki Etkisi

Sabah sayfalarını zihinsel sağlığımıza adanmış çok özel bir disiplin olarak görebilirsin. Kendi içimizde yaşadığımız duygu karmaşasının çözülmesi için etkili bir yol sağlar bizlere. Yazdığımız her bir cümle çözülmüş olan bir düğümdür aslında. Kendi iç rahatlamamızdır. Bir önceki geceden kalan düşüncelerin, duyguların temizlenmesini sağlar sabah sayfaları. Böylece güne daha güzel ve temiz başlamak için bir şans elde ederiz. En önemlisi ise tüm duygularımızla, içsel sıkıntılarımızla yüzleşme cesaretini sunar bizlere. Düşünmekten kaçtığımız her içsel mevzuyu somutlaştırmak daha kolay hale gelebilir. Hatalarımızı, kendimizle gurur duyduğumuz anları, hüznümüzü, mutluluğumuzu bir köşeye fırlatmadan yaşamaya yardımcı olur. Sabah sayfaları belki de önümüzdeki engelin kendimiz olduğunu hatırlatır bizlere. Unutma ki kendini olduğun gibi kucaklayabildiğin zaman çıkarsın karanlıktan.

Neden Sigara İçiyoruz? Psikolojik ve Fiziksel Sebepler konulu yazımızı okumak için buraya tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın