Kendini Yeniden Keşfetmek İçin 6 Adım!

0
257
kendini yeniden keşfetmek
kendini yeniden keşfetmek

Yakın zamanda kendine hiç ”ben kimim?” diye sorduğun bir an oldu mu? ”Gerçekten bu işte çalışmak istiyor muyum?”, ”Bu ilişkiyi neden sürdürüyorum?”, ”Bu bölümü bitirmeyi istiyor muyum sahiden?” gibi sorular da dahil. Hayallerimizi ve yaşadıklarımızı karşılaştırdığımız zaman genelde sorarız bu tür soruları. Bazen yaşamak zorunda olduklarımız ve hayallerimiz arasında kocaman bir uçurum oluyor. Fakat bazen de bu uçurumu bizler yaratıyoruz. Kendini yeniden keşfetmek tam bu noktada önemli aslında. Çünkü hayattaki seçimlerimizin sonuçlarını pozitif yöne çevirmek çoğu zaman bizim elimizde.

Neden Kendimi Yeniden Keşfetmek İstiyorum?

Kendimizi, isteklerimizi ve şuan yaşadığımız hayatı sorgulamak için birçok sebebimiz olabilir. Genellikle bir çıkmaza sıkışıp kaldığımız anlarda daha çok yoğunlaşır bu istek. Sıkışmış olmak, bir şekilde kendimizi durmuş gibi hissetmek anlamına gelir aslında. Yaşadığımız durgunluk hissi, bir ilişkiden, yorucu bir işten veya genel bir ilham eksikliğinden kaynaklanabilir. Böyle anlarda canımızın bir şey yapmak istemez ve oturur düşünürüz. Kendimize, belki birbiriyle alakası olmayan konularda dahil, bir çok soru sorarız.

Kendimizi yeniden keşfetmeyi arzuluyor oluşumuzun her zaman kesin bir nedeni olmak zorunda değil. Belli bir süre sonra kendimize ait düşünceler bizi bunaltır. Bir şeylerin değişmesine ihtiyaç duyarız. Yeni bir saç seçiminden toksik ilişkinizi bırakmaya kadar, değişim çeşitlilik gösteren bir şeydir. Herkes için de bunun önemi farklıdır aslında.

Hayatta hepimiz bizi tatmin edecek işlerle uğraşmak isteriz. Bu insani bir duygudur. Önemi de oldukça büyük. Çünkü hayatta bizi tatmin etmeyen durumlara uzun süre maruz kaldıkça psikolojik olarak çok fazla yıpranırız. Belki de sen de şuan tam bu noktada kendini yeniden keşfetmek istiyor olabilirsin. Hayatta aldığın zevkler, sana mutlu hissettiren anlar, çalıştığın iş artık sana eskisi kadar çekici gelmiyor olabilir. Çünkü zaman akıp gitti ve hepimiz büyüdük. Büyüdükçe kendimizi yeniden keşfetme arzusu doğdu içimize. 18 yaşındaki halin ile şimdiki yaşın arasında dağlar kadar fark var değil mi? Kendini yeniden keşfetmek tam olarak bu yüzden önemli işte. Seni sen yaptığını sandığın şeyler aslında seni birkaç yıldır kendinden uzaklaştırdı.

Peki kendini yeniden keşfetmek için hangi adımları izlemelisin?

Kendini Yeniden Keşfetmek İçin: 6 Adım!

  1. İlk olarak kendimizi anlamak ve kendimizi tanımakla başlayacağız. Çünkü öz farkındalık kendimizi keşfetme yolumuzda bizim pusulamızdır. Birkaç soru yardımı ile bunu halletmek mümkün. Örneğin, hayattaki şuan konumunuzu ve sizi şu an bulunduğunuz konuma neyin getirdiğini düşünün. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde nerde olmak istediğiniz, neyi başarmak istediğiniz aklınıza geldiğinde şuanki konumunuz ile ne derece alakalı bunu sorgulayın.
  2. Kendinize neyi değiştirmek istediğinizi sorun. Durun ve birkaç dakika düşünün. Hayatınızda ne eksik? Nerede/kiminle olmak istiyorsunuz? Ne gibi değişiklikler yapabilirsiniz?
  3. Hedefleriniz gerçekçi olsun. Kendinize bu noktada gerçekçi hedefler koymak, ilerde hayal kırıklığına uğramamak için oldukça önemli. Değiştirmek istediğiniz şeylerin uygulanabilir hedefler olduğundan emin olun.
  4. Olumlu alışkanlıklar edinin. Belirlediğiniz hedeflere ek olarak, olumlu alışkanlıklar oluşturmak da oldukça yararlı. Örneğin; sağlıklı bir şekilde beslenmek, egzersiz alışkanlığı kazanmak, düzenli bir şekilde resim kurslarına gitmek gibi.
  5. Kendini yansıtma alıştırması yapın. Bu, kendini yeniden keşfetme sürecinin en önemli parçasıdır. Günlük tutma, nefes egzersizleri veya kişisel bakım uygulamaları sayesinde, kendinize vakit ayırarak neyi istediğinize kolayca ulaşabileceksiniz.
  6. Son ve en önemli adım ise; kendinize dürüst olun! Kendi yolculuğunuza çıkarken, unutmamanız gereken en önemli şey dürüst olmaktır. Bazı noktalarda elbette ki zorlanacaksınız. Bu hepimizin yaşadığı bir durumdur. Fakat hepimiz dürüstlük sayesinde, kabul edilmesi zor olan şeylerle yüzleşme fırsatı ediniriz. Bu her şeyi daha önemli kılar. Çünkü sağlam adımlar atabilmek için kendimizi kabul etmek oldukça değerli.

Kendimizi yeniden keşfetmek, hayatımızı değiştirmek, tüm yeniliklere açık olmak çoğu zaman göremediğimiz güzellikleri sunabilir önümüze. Bu yolculukta gözlerini iyice açmana gerek yok, belki aradığın şey kendi içindedir.

Aşırı Düşünme / Ruminasyon konulu yazımızı okumak için buraya tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın