Narsist Biriyle Olmanın Tehlikeleri

0
2093

İlk Narsist Narcissus

Yunan mitolojisinde Narcissus kendini sevenleri küçümseyen kibirli ve yakışıklı bir adamdır. Sudaki güzel yansımasına âşık olur ve bakmayı bir türlü bırakamadığı için sonunda açlıktan ölür. Bu hikayeyle de psikoloji bilimine ‘narsisizm’ adını vermiş olur.

Narsist İnsanlar Hakkında

– Narsist insanlar değişime karşı müthiş bir direnç gösterirler; bunun nedeni de ‘mükemmel olanı’ değiştirme ihtiyacı görememeleridir.

-Narsisizm anlayışsız benmerkezciliğin simgesidir.

-Modern dünyada narsist kişilik bozukluğu narsisizm sürecinin aşırı uçlarını temsil eder.

-Narsistler sıklıkla başarılı insanlardır ama empati kurma ve eleştiri veya yenilgiyi hazmetme   konusundaki yetersizlikleri onlar için geriletici veya yıkıcı niteliktedir.

-Narsistler için olduklarını düşündükleri kişi muazzam ve heybetlidir.

-Başkaları tarafından takdir edilir ve kıskanılırlar.

-Narsistler kadın veya erkek olabilir.

Şimdi Bir Erkeği Ele Alalım ve Ona Can İsmini Vererek Örnek Senaryomuzu Yazalım

Can ellili yaşlarda ve onunla sosyal bir toplantıda tanışıyorsunuz. Yakışıklı, özgüvenli ve görünüşe göre başarılı biri. Siz de birkaç yıldır yalnızsınız ve Can gibi birinin nasıl olup da bekâr olduğuna şaşıyorsunuz. Nasıl bu kadar iyi bir adam yalnız olabilir? Can da size karşı ilgili gözüküyor ve bir ilişkiye başlıyorsunuz. Onun başarılarından ve çok yönlülüğünden etkileniyorsunuz. Tabi o da sizin ne kadar mükemmel olduğunuzu ve sizi bulmakla ne kadar şanslı olduğunu pek çok kez söylemekten geri kalmıyor. Bunla da yetinmeyip size eski sevgilisinin ne kadar değersiz biri olduğunu; sizinse eşsiz biri olduğunuzu söylüyor. Sonsuza kadar sizle olmak istiyor ve evlenme teklifi ediyor ve kabul ediyorsunuz.

Buraya Kadar Her Şey Güzel Değil Mi?

Onunla dışarıda başka insanlarlayken herkesin hayran olduğu mükemmel bir ilişkiniz var. Gelgelelim baş başayken size karşı acımasız olmaya başlıyor. Sizi yere göğe sığdıramazken artık hor gördüğü ve küçümsediği birisiniz. Bazen sanki yokmuşsunuz gibi hissettiriyor size. Ona neye ihtiyacınız olduğunu söylediğinizde sizi anlamıyor. Kişisel herhangi bir şey sorduğunuzda sizi ya engelliyor ya da size sinirleniyor. Sekse olan ilgisini kaybedebilir de kaybetmeyebilir de fakat aranızdaki yakınlığın yok olduğu bir gerçek. Bunun hakkında en fazla söyleyebileceği şey de bunun sizin hatanız olmadığı. Başka insanların gözündeki görünüşünden zevk alırken onda yetersizlik veya utanç gibi derin duygulardan eser yok!

İlişkilerinizde Bunlara Dikkat Edin

Size bir narsisti nasıl fark edeceğinizle ilgili ve kendinizi korumanız gerektiğine yönelik birkaç ipucu verelim.

– İlk olarak kendi duygularınızın farkında olmalısınız ve ayaklarınız yere basmalı.

-Ne kadar onur verici ya da pohpohlayıcı olsa da kimsenin sizi baş tacı yapmasına izin vermeyin.

-Onunla aynı fikirde olmayın çünkü narsistler karşıt görüşleri kaldıramazlar.

-Ağırdan almalısınız çünkü narsistler kısa süreli ve çok yoğun ilişkileriyle nam salmışlardır. Tipik bir durum olarak size verdiği değeri düşürmelerine kadar olan süre 3 ila 6 ay arasıdır.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın