Mutluluk İçin Gerekli 2 Özellik

0
151

Daha mutlu ve tatmin edici bir hayata götüren iki kişilik özelliği.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre daha dışa dönük gençlerin daha mutlu hayatlar yaşama olasılığı yüksek. Duygusal yönden daha istikrarlı olmak da hayatınızın devamında mutlu olacağınızı öngören bir diğer özellik.

Araştırma kapsamında 1946 doğumlu 2,529 insandan veri toplandı. Katılımcılar önce 16 ve 26 yaşlarındaki karakterleriyle ilgili bir takım soruları cevapladılar. Kırk yıl sonra ise, altmışlı yaşlarının başında, ne kadar iyi oldukları ve hayat memnuniyetleri hakkında sorular soruldu.

Araştırmayı yürüten Dr Catharine Gale sonuçları şöyle açıkladı: “Gençlik döneminde dışadönük olmanın hayatın sonraki dönemlerindeki iyi oluş ve hayat memnuniyeti üzerine direkt olarak etkisi olduğunu bulduk. Bunun tersine nevrotiklik (duygusal dengesizlik) insanları anksiyete ve depresyon duygularına kapılmaya ve fiziksel problemlere daha müsait hale getirdiği için negatif bir etkiye sahip.

Dışadönüklük daha sosyal olmakla, daha fazla enerjiye sahip olmakla ve aktif kalmayı tercih etmekle bağlantılı.

Nevrotiklik ise karamsar ve zihni-dikkati kolay dağılan biri olmakla, duygusal istikrarın düşük olmasıyla alakalı.

Dışadönüklüğün artması daha fazla mutlulukla doğrudan ilişkili.

Daha çok nevrotiklik de insanı psikolojik endişe ve sıkıntılara karşı hassas kılması nedeniyle daha az mutlulukla doğrudan bağlantılı.

Dr Gale: “İnsanların hayatın ileriki dönemlerinde ne kadar mutlu olduklarına neyin karar verdiğini anlamak önemli çünkü daha mutlu insanların daha uzun yaşama olasılığının fazla olduğunu biliyoruz. Bu araştırmada kırk yıl önce ölçülen nevrotiklik ve dışadönüklük derecelerinin yaşlı kadın ve erkeklerin hayat memnuniyetleri ve ruh hallerinin iyi olup olmadığı konusunda son derece yüksek bir öngörü gücünün olduğunu bulduk. Kısacası gençlik dönemindeki karakterinizin onlarca yıl sonrasındaki mutluluğunuz üzerine kalıcı bir etkisi var gibi görünüyor.”

Araştırma Journal of Research in Personality (Gale et al., 2013)’de yayımlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın