Mutlu Olmanın Psikolojik Yolları

0
1713

Sosyal İlişkiler ve Mutluluk İlişkisi

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada katılımcıların %80’inden fazlası zengin olmayı önemli bir hayat amacı olarak belirtti. Başka bir %50 bunun ünlü olmak olduğunu söyledi. Gelgelelim, Harvard araştırması bize çok farklı bir senaryo sunuyor. Mutluluk için en büyük hayat dersinin bugüne kadar bize söylenenlerle bir ilgisi yok. Ayrıcalıklı bir gruptan ya da sıradan bir kesimden gelip gelmemeniz fark etmiyor. Sonunda anlaşıldı ki sosyal bağlantılarımız sağlığımız konusunda harikalar yaratıyor. Gelin mutlu olmanın psikolojik yolları nelermiş birlikte bakalım.

Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Mutlu olmanın psikolojik yolları için yapılan araştırmalar gösteriyor ki; ailesiyle, arkadaşlarıyla ve çevresiyle sosyal olarak bağlı olan kişiler daha mutlu, fiziksel olarak daha sağlıklı ve daha uzun yaşıyor. Buna karşılık, direktör Robert Waldinger’in de dediği gibi, yalnızlık öldürür. Yani daha az sosyal bağlantılı kişilerin zihinsel fonksiyonları çok iyi işlemiyor, iyi uyuyamıyorlar ve hastalık ve hatta ölüm riskleri daha yüksek.

Araştırmanın bulduğu bir diğer şey de ilişkilerin niceliğinin (sayısının) niteliğinden sonra geldiği. Örneğin, çatışmalı ve yakınlıktan yoksun bir evlilik hayatı yaşayan insanlar evli olmayanlardan daha mutsuz. Başka bir araştırma da bunu doğrular nitelikte. İnsanların sahip oldukları ilişkilerin sayısı belki 20li yaşlarda önemli olabilir ama 30larında ilişkinin kalitesi daha büyük bir etkiye sahip oluyor. Son olarak, iyi ilişkiler yalnızca bedenlerimizi korumakla kalmaz, beyinlerimizi de korur.

Başka bir araştırma, mizacın-huyun uzun ömür ve sağlık üzerine doğrudan etkisi olduğunu gösterdi. Harvard araştırmasının spesifik olarak gösterdiği şey şu; eğer gerçekten ihtiyaç duyduğunuz bir anınızda birine güvenebileceğinizi hissediyorsanız, anılarınız da daha etkili ve uzun süreli kalıyor. Bu her zaman mutluluktan uçuyor olacağınız anlamına gelmek zorunda değil ama eğer partnerinizin orada olacağına güvenebileceğinizi biliyorsanız, işte bu fark yaratır.

Peki bu gerçekte ne anlama geliyor?

Sevgi bir eylemdir. Sevgi, başkalarını önemseyerek onlar için harekete geçmektir- bu da değer verdiklerinizin yanında olabilmekle ve onlara zaman ayırmakla başlar. Araştırmanın direktörü; birlikte yeni bir şey yapmak, bir gece buluşmasına çıkmak ya da beraber bir yürüyüşe çıkamak gibi basit şeylerin sağlığınız için, uzun bir ömür için ve kaliteli bir yaşam için güçlü etkilere sahip olabildiğini söylüyor.

Hayatınızdaki darbe almış ilişkilerinizi tamir etmek de oldukça önemli. Kin duymayın. Birine karşı öfkenizi ya da dargınlığınızı yumuşatmak için yollar bulmanın anlamı anlaşmazlığa doğru adım atmak olabilir. Bu bazen zorlu münakaşalara girmeyi gerektirebilir. Bir budistin söylediği gibi: “Öfkeye sarılmak birine atmak için kavradığınız sıcak bir kömür parçası gibidir; yanan aslında sizsinizdir.”

Her hafta psikoloji, psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkma yöntemleri ve bunlar gibi çeşitli konularda videolar çekerek faydalı bilgiler verdiğimiz Youtube kanalımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın