Güçlü Bir Psikoloji İçin 6 Teknik!

0
1461
güçlü psikoloji
güçlü bir psikoloji

Hepimizin iyi oluş hali için güçlü psikoloji sahibi olma ihtiyacı vardır. Günlük hayatta yaptığımız bütün işlerde zihinsel dayanıklılık çok önemli bir yer tutar. Ancak bazen psikolojik olarak o kadar da sağlam hissedemeyebilirsiniz. Zaman zaman zorlanabilir, zaman zaman mental olarak yorgun hissedebilirsiniz. Bu duruma iş hayatından kaynaklı olabilir ya da özel hayatınızda sorunlarla karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak sorun ne olursa olsun psikolojimizi güçlü tutabilmek birçok açıdan oldukça önemlidir. Bundan dolayı daha güçlü bir psikoloji elde edebilmek için yapabileceğiniz bazı tekniklere göz atabilir ya da bir psikolog yardımı düşünebilirsiniz.

Güçlü Psikolojiye Sahip Olmak Neden Önemlidir?

Beynimiz sürekli düşünce üreten bir makinedir, düşünmemeyi isteseniz bile zihniniz sizi hep alır bir yerlere götürür. Bunu yaparken de sizi koruyabilmek adına olumsuz düşüncelere de çok fazla yer verir. Ancak güçlü bir psikolojiye sahip olduğumuz zaman; görevlerde daha başarılı olabiliriz. Başarmak için koyduğunuz bir hedefe ulaşmamıza engel olan şüphelere, endişelere ve koşullara direnebilir, bunları yönetebilir ve üstesinden gelebiliriz. Güçlü bir psikolojiye sahip olduğunuz zaman özellikle şu 3 faydayı sağlamış olursunuz;

  • Daha fazla yaşam doyumu elde edersiniz. Güçlü bir psikoloji, kendimizi kabul etmemize yardımcı olur. Yaşadığımız zorluklara şefkatle yaklaştığımızda yaşamdan daha çok zevk almaya başlarız. Verdiğimiz kararlara da daha çok güveniriz.
  • Güçlü psikoloji, güçlü performans. Artan zihinsel güç, zirvede performans göstermenin anahtarıdır. İster atlet ister girişimci olun, zihinsel güç oluşturmak, en büyük potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Zihinsel güç düşüncelerinizi yönetmenize, duygularınızı düzenlemenize ve üretken davranmanıza yardımcı olur. Bu, çabanızı ve enerjinizi en önemli şeylere odaklayabileceğiniz anlamına gelir.
  • Yaşam olaylarına karşı direnciniz artar. Hayatta başınıza gelen birçok şeyi kontrol edemezsiniz. Ancak zorluklara karşı nasıl tepki vereceğinizi kontrol edebilirsiniz. Zihinsel olarak güçlü hissettiğiniz zaman, karşılaştığınız her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak unutmayın, zihinsel güç sadece zor zamanlar için değildir. Bunun dışında günlük yaşam içerisinde de stresi yönetmek için çok önemlidir. Zihinsel gücünüz arttıkça, karşılaştığınız sorunlarla başa çıkma yeteneğinize güven duyacaksınız.

Güçlü Bir Psikoloji Nasıl Olur?

Güçlü bir psikolojiye sahip olmak, gördüğünüz gibi gerçekten de her alanda önemli. Stresle başa çıkmada, üretken düşünebilme ve çözüm bulabilme gibi birçok konuda bize yardımcı. O zaman güçlü bir psikolojiyi nasıl sağlayabileceğimiz de kaliteli bir yaşam için gerçekten önemli bir soru gibi gözüküyor. Güçlü bir psikoloji için ise en önemli etkenlerden biri ‘psikolojik esneklik’.

Psikolojik esneklik; kişinin davranışlarını duruma ve kişisel değerlere göre seçerken, hoş olmayan düşünceler, duygular ve bedensel duyumlardan bağımsız olarak şimdiki anla temas halinde kalma yeteneğidir. Araştırmalar, psikolojik esnekliğin yaşam kalitesi ve zihinsel refah ile ilişkili olduğunu ve semptomların azalmasına aracı olabileceğini göstermektedir. (Eilenberg, Hoffmann, Jensen, & Frostholm, 2017; Forman et al., 2012; Hayes, Luoma, Bond, Masuda, & Lillis, 2006; Wicksell, Olsson, & Hayes, 2011) Yani bakıldığında psikolojik esnekliğin sadece bir mutluluk veya rahatlık hali değil; aynı zamanda zor düşünceler ve duygular ortaya çıktığında da değişen yaşam talepleri arasında esnek bir şekilde gezinme yeteneği olduğunu fark etmek önemlidir.

Bu çok önemlidir çünkü düşünceler ve duygular, uzun vadeli değerin güvenilmez göstergeleri olma eğilimindedir. Düşüncelerimize ve duygularımıza güvenirsek ve onlara göre hareket edersek, çoğu zaman hayatımıza gerçek anlam, canlılık ve zenginlik getiren daha önemli ve sürekli eylem kalıplarını gözden kaçırabiliriz. Ancak psikolojik esnekliğimiz arttığı zaman; değişken durumsal taleplere daha çok uyum sağlar, zihinsel kaynakları yeniden yapılandırır ve bakış açınız değişir.

Güçlü Bir Psikoloji İçin 6 Önemli Teknik

‘Güçlü bir psikoloji için kendime terapi nasıl yapabilirim?’ diye düşünüyorsanız bu önemli 6 tekniğe göz atabilirsiniz. Bu tekniklere rağmen zorlandığınız durumlarda online terapi alabilir, online psikolog ile içinde bulunduğunuz durumlar hakkında konuşabilirsiniz.

  1. Mindfulness ile anda kalın. Olumsuz düşünceler özellikle kontrol edemediğiniz durumlar karşısında başınıza üşüşür ve sizi de o olumsuzluğun içine çeker. Çok fazla geçmişi veya geleceği düşünüp kaygı duyduğumuzda bocalamaya başlarız. Bu yüzden anda kalabilmek ve şimdiki anı kontrol edebilmek bizi sakinleştirir ve daha belirgin düşünebilmemizi sağlar. Mindfulness yani bilinçli olarak farkında olma hali ile anda kalabilir ve böylece düşünceleriniz ve davranışlarınız üzerinde daha etkin olursunuz.
  2. Kendinizi yargılamayın. Kendimizi yargılamaya meyilliyizdir ancak bu durum bizi psikolojik olarak güçsüzleştirir. Unutmamalısınız ki aslında yaptığımız doğrular, yanlışlarınızdan fazladır. Sadece siz yanlışlara odaklanıyorsunuz. Bir olay karşısında eleştiri yapacakken ya da tavsiye verecekken arkadaşınıza neler diyorsanız kendinize de öyle demeye çalışın. Böyle yaptıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
  3. Hayatınıza rutinleri dahil edin. Rutinler, sonuca odaklanmak yerine sürece güvenmenize yardımcı olur. Böylece sonraki süreci çok fazla düşünmek yerine o an ne yapıyorsanız onunla daha çok ilgilenebilirsiniz. Çünkü düşünme, şu anda olmanızı ve becerilerinize güvenmemizi engeller. Bir rutin elde ettiğinizde, bir dizi kelimeye veya eyleme odaklanır ve bu sayede daha az sonraki adımları düşünmeye başlarsınız.
  4. Kabul et ve yer aç. Bir nesneyi, durumu veya olayı ne kadar ‘düşünmeyeceğim’ dersem aslında o kadar düşünürüm. Nasıl ki olumlu duygulardan, düşüncelerden kaçmıyoruz; olumsuz düşüncelerden de kaçmamamız gerekir. Onlara kucak açmalıyız ve kabul etmeliyiz. Onları olduğu gibi deneyimlemeliyiz. Yani düşüncelere esnek bir şekilde yaklaşmalıyız.
  5. Nefes ve beden egzersizleri yapın. Bedenle zihin etkileşim halindedir; bedenimizi rahatlattığımızda zihnimiz de rahatlar. Nefese odaklanmak bizi şimdiye getirir, hormonları düzenler. Yapılan beden egzersizi, küçük bir yürüyüş de olsa farkı göreceksiniz. Nefesinizi ve vücudunuzu dinleyin, size ne anlatıyor? Gevşeyin ve rahatlayın. Böylelikle psikolojik olarak da daha güçlü hissedersiniz.

Başarılı Olmak İçin 6 Önemli Yöntem! yazımızı okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın