Yeni Yılda Hedeflere Ulaşmak İçin Yapmamız Gerekenler

0
504
yeni yılda hedeflere ulaşmak için
yeni yılda hedeflere ulaşmak için

Yeni yıl hepimizi canlandıran, harekete geçiren bir dönemdir. Yeni yılda hedeflere ulaşmak ise hepimizi heyecanlandıran bir konu. Yeni hedeflere ulaşmak için yapmamız gerekenler de bu bağlamda çok önemli. Bir sayının değişiyor oluşu, bir ajandayı tamamlayıp diğerine başlıyor olma durumu, bir şeylerin geride kaldığını ve önümüzde planlayabileceğimiz günlerin ve zamanların olduğunun somut göstergesidir. Yeni yıla girerken birçoğumuz kendimize yeni hedefler belirliyoruz. Bazılarını gerçekleştirmek mümkün olurken, bazılarını ise gerçekleştirmekte zorlanıyoruz. Peki koyduğumuz hedefleri neden gerçekleştiremeyiz? Bazı uzmanlar bu hedefleri yeterince istememek olarak açıklasalar da bu yazıda hedef koymanın inceliklerine değineceğiz. Hedefleri gerçekleştirmekte sorun yaşıyor oluşunuz, yanlış hedefler koyduğunuzdan kaynaklanıyor olabilir. Peki doğru hedef nasıl belirlenir, gerçekçi hedef nasıl oluşturulur, hedeflerimiz ve değerlerimiz ne kadar uyumlu ve akıllıca hedef koymanın 7 yolunu bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Hedefleri Gerçekleştirmek Mümkün Mü?

Çoğumuz yeni yılı yeni hedefler belirlemek için bir fırsat olarak kullanıyoruz, ancak yıl ilerledikçe bu hedeflere ulaşmanın şaşırtıcı derecede zor olduğunu görüyoruz. Yeni yıl başladığında kaç kez Şubat ayına kadar sadece coşkunuzu zayıflatmak için egzersiz yapma konusunda hevesli bir şekilde başladınız? Ancak geçmişte hedefleri gerçekleştirmek için mücadele etmiş olmanız, gelecekte başarılı olamayacağınız anlamına gelmez. Psikologlar geçmiş tecrübelerin şu an harekete geçmemizi etkilemesini öğrenilmiş çaresizlik olarak tanımlar. Unutmamanız gereken bir şey var, zamanla birlikte siz de değiştiniz ve aynı şeyi yapmayı denesiniz bile büyük ihtimal farklı sonuçlara ulaşacaksınız. Geçmiş tecrübeleriniz sizi engellemesine izin vermeyin. Motivasyonunuzu yüksek tutun, ama unutmayın ki motivasyon, ayarlayabileceğiniz bir motor gibidir. Doğru şekilde kurcaladığınız sürece, daha iyi performans gösterecektir.

Hedeflere Ulaşmak İçin Bir Yol: Değerler

Hedefleri gerçekleştirmek için uygulamamız gereken yolardan biri de, hederlerimizin değerlerimizle tutarlı olmasıdır. Psikologlar, genellikle kişisel gelişim ve kişilerarası yakınlık dahil, en derin değerlerimizi tatmin eden hedeflere atıfta bulunmak için “kendi kendine uyumlu” terimini kullanırlar. Bu tür hedefler, zenginlik, statü veya şöhret gibi dışsal ödüllere yol açan daha yüzeysel hedeflerle tam bir tezat içindedir. Çok sayıda araştırmaya göre, insanların kendileriyle uyumlu hedeflere ulaşma olasılıkları daha yüksektir, bunun nedeni belki de onları takip etmek için daha fazla çaba sarf etmeleridir.

Hedeflere Ulaşmak İçin Değerler Neden Önemli?

Hedeflerimizin değerlerimizle uyumlu olması neden önemlidir sorusunun cevabı şöyledir diyebiliriz: Daha fazla sayıda kendi kendine uyumlu hedefi olan insanlar, muhtemelen hedeflerinin nihayetinde daha tatmin edici olmasından dolayı daha mutlu olma eğilimindedir. Elbette hepimizin farklı değerleri var ve tüm hedeflerimizin yaşamda en anlamlı bulduğumuz şeyle aynı hizada olması gerekmiyor. Ancak, hedeflerinizden hiçbiri değilse, değerlerinizi günlük hayatınıza biraz daha fazla katmak için yapabileceğiniz bazı değişiklikler – küçük olanlar bile – olup olmadığını düşünmeye değer. Hedeflerimiz değerlerimizle uyumlu olmadığında, çatışma yaratıp yapmak istediğimiz ve olmak istediğimiz yer arasında ulaşılmaz bir mesafe yaratacaktır. Bu çatışma kişilerin hayat memnuniyetini, iş performansını, işlevselliğini ve iyi oluş halini seviyece düşürerek kişiyi kötü etkilemektedir. Bu yıl hedef listenizi oluşturmadan önce birkaç maddelik değerler listesi yapabilirsiniz? Bu hayatta en çok neye değer veriyorsunuz, siz bu dünyada en çok neyi önemsiyorsunuz ve ne için çaba sarf etmek size iyi geliyor? Bu soruların cevabını bir kenara yazıp hedef oluştururken aralarındaki uyumu gözetebilirsiniz.

Heddeflere Ulaşmak İçin Doğru Hedef Koymanın 6 Yolu

Doğru hedef koymak,  hedeflere ulaşmak için çok önemlidir. Aşağıda doğru hedef koymanıza yardımcı olacak teknikler listelenmiştir.

Spesifik Olmaktan Korkmayın

Hedefler belirlerken, spesifik olmaktan korkmayın. Bu kişisel ve işle ilgili olan tüm hedeflere ulaşmak için geçerlidir. Örneğin, kilo vermek istiyorsanız, vermeyi umduğunuz tam kilo sayısını belirleyin.

Ölçülebilirliğe Dikkat Edin

Bu akıllıca bir hedef için çok önemli bir anahtardır. Hedefleriniz ölçülebilir değilse, etkinliklerini nasıl belirleyeceksiniz? Bir hedef belirlerken, ilerlemesini ölçmenin bir yolu olduğundan emin olun.

Ulaşılabilirliği Göz Ardı Etmeyin

Bir hedefi etkisiz hale getirmenin en hızlı yolu, onu ulaşılamaz hale getirmektir. Bu, hedeflerinizin zorlayıcı olamayacağı anlamına gelmez, ancak başarabilecekleriniz konusunda gerçekçi olmanız gerekir.

Hedeflerinizi Kişiselleştirin

Alaka düzeyi anahtardır. Alaka düzeyi olmadan motivasyon bulunmaz. Öyleyse, bu özel hedefle neyi başarmayı umuyorsunuz ve bu kişisel, profesyonel veya organizasyon olarak hayatınıza nasıl uygulanabilir? İlgili bir uygulama yoksa, hedefinizin yeniden değerlendirilmesi gerekir.

Zaman Belirleyin

Bir hedef belirlerken, hedefe ulaşılabilecek makul bir zaman çerçevesi düşünün. Daha kısa zaman dilimlerine sahip birden fazla hedefi bile düşünebilirsiniz. Yıl sonunda büyük bir hedef için çalışmak yerine, başarmak için aylık hedefler planlayın.

Gözden Geçirmeyi Unutmayın

Yukarıdaki tüm adımları uyguladıktan sonra, son adımı tamamlamayı ve hedeflerinizi gözden geçirmeyi unutmayın. Hedefinize ulaşamadıysanız, dikkatli bir inceleme, bunun nedenlerini belirlemenize yardımcı olabilir. Başarılı olursanız, bir dahaki sefere daha büyük bir etki için hedefinizi daha zor hale getirebilirsiniz.

“Sağlıklı Psikoloji İçin 5 Önemli Yöntem!” yazımızı okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın