Mutlu Olmak İçin Serotonin Seviyenizi Yükseltin!

0
649

Serotonin Nedir?

Mutluluk; belli hormonlar vücudunuza yayıldığı zaman hissettiğiniz duygudur. Mutluluktan sorumlu hormonlardan biri olan serotonin; ruh halinizi düzeltir, sizi enerjik tutar ve depresyonu önler.

Doğal Yollarla Serotonin Seviyenizi Nasıl Artırırsınız?

Kandaki serotonin seviyesini artıran başlıca faktörlerden biri güneş ışığıdır. Bir gün içerisinde hiç güneş ışığı almamanız gün boyunca ruh halinizde dalgalanmalara ve hatta kötü ruh haline sebep olur. Eğer serotonin seviyenizi doğal yollardan artırmak istiyorsanız; her gün birkaç dakika güneş ışığı aldığınızdan emin olun.

Erken Kalkın

Erken kalkmak da önemli bir faktördür. Geç kalkma gibi kötü bir alışkanlığa sahip olan insanlarda bu alışkanlık serotonin seviyesini düşürerek kendilerini kötü hissetmelerine yol açabilir.

Depresif ruh haline sahip olmuş pek çok insan, her gün 30 dakika güneş ışığı da alarak yürümeye başladıktan sonra kendilerini çok daha iyi hissettiklerini ve ruh hallerinde büyük çaplı bir gelişme olduğunu söylüyor. Bunun nedeni depresyon nedeniyle genellikle azalan serotonin miktarının güneş ışığı sayesinde yükselmiş olması.

 Serotonin Seviyesini Yükselten Yiyecekler

Çikolata, karbonhidrat içeren ve protein içeren besinler gibi bazı yiyecekler serotonin seviyesini yükseltmeye yardımcı olur. Bu da bazı insanların keyifsiz hissettiklerinde canlarının çikolata çekmesini açıklıyor.

Şimdi de bu konuyla ilgili arada bir baş gösteren bir sorundan bahsedelim. Bazı insanlar morallerini düzeltmek için her zaman yiyecek arıyor ve bu da kilo almalarına neden oluyor. Yani bu insanların kilo almalarının altında yatan sebep birebir yemekle ilişkili değil de duygusal durumlarını yemekle düzeltmeye çalışmalarıyla ilgilidir. Aslında aşırı yemenin ve bunu takiben de kilo almanın altında yatan neden depresyon, stres ya da anksiyete olabilir.

Siz siz olun bu tuzağa düşmeyin ve sadece kendinizi iyi hissetmek adına, modunuzu yükseltmek adına yemeye devam etmeyin. Bunun yerine, kötü hissetmenize neden olan sebepleri keşfedip onlarla baş etme yollarını aramanız, daha kesin ve etkili bir çözüm olacaktır.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın