Pandemide Ruh Sağlığı Nasıl Korunur?

0
595
pandemide ruh sağlığı
pandemide ruh sağlığı

2019’un sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve Mart’ta pandemi haline gelen ve bireysel ve toplum sağlığımızı korumak için evlerde kalmamıza sebep olan COVID-19’un,  ruh sağlığımız üzerine büyük etkileri olduğu araştırmacılar tarafından ortaya konmuştur. Pandemide ruh sağlığı hakkında düzenlenen araştırmalar sayesinde Covid-19’un psikolojimize birçok konuda etkide bulunduğu ortaya çıktı.

Pandemide Ruh Sağlığı Nasıl Etkileniyor?

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kişilerin karantinada sürecinde depresyonlarının ve  intihar düşüncelerinin arttığını gösteriyor. Bu konuda bir parantez açarak uyarmak  isteriz ki, eğer karantina ve evde kalma sürecinde intihar ve kendinize zarar verme düşünceleri sıklıkla aklınıza geliyorsa bir psikolog, psikoterapist gibi ruh sağlığı uzmanıyla görüşün; psikoterapi, online terapi gibi hizmetlerden yararlanın. Araştırmacılar ruh sağlığı üzerinde meydana gelebilecek etkilerin virüsten çok daha uzun süreli ve hasar verici olduğu konusunda uyarı yaptılar. Yaşadığımız karantinalar ve evde kaldığımız süreler koruyucu faktör olduğu kadar risk faktörü olabiliyor. Pandemide ruh sağlığı çok önemli bir konu haline geldi, ruh sağlığınızı koruyabilmek için alışkanlıklarınız arasına eklemenizi önerdiğimiz bazı öneriler aşağıda listelenmiştir.

Uyku Düzeni Çok Önemli!

Pandeminin etkilerini en aza indirgemek ve ruh sağlığımızı korumak için yapabileceğimiz en önemli şey rutinlerimizi bozmamak olacaktır. İşe/okula gidilen aynı saatlerde uyanmak ve güne başlamak hem vücudumuzun fizyolojik dengesi için hem ruh sağlığımız için iyi olacaktır. Şu an aylardır süre gelen bu süreçten dolayı uyku problemleri ve/ya düzensizlikleri yaşıyorsanız bu konuda yapabileceğiniz değişiklikleri yapmaya; eğer yapamayacağınız kadar düzeninizden ve rutininizden sapmış hissediyorsanız online psikolog gibi ruh sağlığı uzmanlarından yardım almaya başlayabilirdiniz. Bu sayede sorunun kaynaklarını ve nasıl üstesinden gelinebileceği hakkında daha etkili ilerleyebilirsiniz.

Kısa-Küçük Hareketlerin Kıymetini Fark Et

Evden çalışanlar için çalışmalarınız arasında çay/kahve molası verdiğimiz o aralar artık yok veya şekil değiştirmiş durumda. Evden çalışırken çayımız/kahvemiz hep yanımızda ve çoğu zaman çay/kahve içmek için farklı bir yere gitmiyoruz. Eğer fırsatınız varsa işinize ara verip kahvenizi içmek için oda değiştirin. İlla bir şeyler içmek için değil sadece bacaklarınız, beliniz ve tüm vücudunuzun ihtiyaç duyduğu o hareket hali için birkaç dakikalığına işinize ara verin ve hareket edin. Ev içinde turlamak, basit esneme hareketleri yapmak hiç bu kadar kıymetli olmamıştı.

Rutinlerine Sadık Kal ve  Rutinler Oluştur

Aylardır evde olduğumuz için belki çoktan eski hayatımızdan çok farklı bir düzene ayak uydurmak zorunda kaldık ve kalıyoruz ama bu demek olmuyor ki şu anki hayat düzeniniz karmaşık ve düzensiz olsun. Her sabah aynı saatlerde uyanmanın ve gece aynı saatlerde uyumanın hem beden hem zihniniz için oldukça olumlu etkileri olduğu  gibi, yeme düzeninizi planlamak, öğün atlamamak da bu noktada rutininizin bir parçası olmalı.

Planlamalar Yapmayı Dene

Bir defter veya ajanda tutarak gün içinde yaptığınız işler not edebilir veya yapılacaklar listesi hazırlayıp gün boyu yaptığınız işlerin durumu hakkında güncellemeler yapabilirsiniz. Bu size gün boyu neye ne kadar zaman ayırdığınızı, neyi önceliklendirdiğiniz, neyi ertlediğiniz konusunda bir farkındalık yaratacaktır. Gün içinde hep aynı mekanda olunca insan kendini tek bir iş yapıyormuş gibi değerlendirse de artık aktivitelerimiz iç içe geçmiş durumda, bu yüzden neler yaptığımızın farkında olmak değerli.

Farkındalık Pratiklerini Atlama

Farkındalık demişken farkındalıktan devam etmek istedim. Gün içerisinde neye ne kadar zaman ayırdığınızı, ne yaptığınızı incelerken kendinize anın, vücudunuzun ve nefesinizin farkına varmak için 15 dakikalık bir meditasyon molası ayırın. Yapılan araştırmalar günlük 15 dakika meditasyon pratiği yapmanın kişinin ruh hali ve iyi oluşuyla, odaklanma süresi ve hatta etrafındaki renkleri algılayışında bile olumlu birçok etkisi olduğunu gösteriyor. Nefesinize, çevrenizde olan bitenlere, yaptığınız aktivitelere dikkatinizi verin. Gözlerinizi 15  dakika için kapatıp nefesinizi nerede hissettiğinize odaklanmak çok iyi gelecek.

Haber Tüketiminizi Dikkat Et

Televizyonunuzu açmak, bir gazeteyi çevirmek, internette gezinmek veya sosyal medyada oturum açmak kulağa güzel gelse de, özellikle aslı olmayan kaygı verici haberlere süreki maruz kalmak herkes için oldukça stres veren bir durum haşline dönüşebilir. Elbetteki çevremizde olanlardan haberdar kalmalıyız, ancak aynı zamanda nasıl bilgilendirildiğimizin de farkında olmalıyız. Haber alımınızı günde bir saatle sınırlayın ve haber kaynaklarınızı akıllıca seçin.

Pandemide Ruh Sağlığı İçin İletişimde Kal

Kelimenin tam anlamıyla hem kendimizi hem de diğer insanları korumak için sosyal mesafeye çok dikkat etmeliyiz, burası kesin. Ancak bu, sevdiklerimizden ve çevremizden tamamen izole edilmemiz gerektiği anlamına gelmez. Zoom, Skype, Google Hangouts ve Facetime gibi birçok görüntülü görüşme programları aracılığıyla bağlantıda kalarak modern teknolojimizden yararlanmak için şimdi en iyi zaman. Bu önemli, çünkü iletişimde olmak bizim stres ile başa çıkmada en önemli kaynaklarımızdan olan “sosyal kaynaklarımızdır.” Yeterli sosyal kaynağa sahip olmak kişinin stres ile başa çıkabilme becerisini arttırır.

Psikolojik Desteği Unutma

Pandemi şüphesiz ki hepimizin psikolojisini bir şekilde etkiledi. Bahsettiğimiz teknikleri uygulamakla beraber,stres ile başa çıkmakta zorlanıyorsanız psikolog, psikiyatrist, uzman psikkolog, klinik psikolog, psikoterapist ve online psikolog gibi uzmanlardan destek almanız önemli. Özellikle de pandemi başlamadan önce bir ruh sağlığı veya madde kullanım bozukluğu nedeniyle tedaviye devam ediyorsanız, bu durma zamanı değildir. Yaşadığımız süreç aksine tetikleyici olabilir ve terapistinizle bağlantıda kalmak çok önemlidir. Eğer bu süreçte zorlandığınızı ve belirli durumlarla başa çıkmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız psikologların online olarak çalışmaya devam ettiğini online terapi yardımı alabileceğinizi unutmayın.

“Sağlıklı Psikoloji İçin 5 Önemli Yöntem!” yazımızı okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın