Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmek

0
1141

Mutlu bir çocuk yetiştirmek, ailelerin en çok önemsediği konulardan biri. Mutlu bir çocuk yetiştirmek için pek çok yol izleyebilir, başarılı da olabilirsiniz. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik diğer insanlarla birlikte yaşamaya ihtiyaç duymasıdır. İnsanlar başarılı sosyal ilişkiler geliştirme, diğerleriyle bir arada olma ihtiyacı duyarlar. Bu bağlamda mutlu bir çocuk yetiştirmek için ailelerin çocuklara öğretmesi gereken noktaları gelin beraber inceleyelim.

Empati

Bu süreçte insanları diğer canlılardan ayıran sevgi, saygı ve empati yetenekleridir. Kişisel gelişim sürecinde çocuk, diğer insanlar tarafından sevgi ve saygı görmek isteyecek aynı zamanda insanları sevme ve onlarla bir arada olma ihtiyacı hissedecektir. Bu süreçte olumlu sosyal ilişkiler kurabilmesi için çocuğun sahip olması gereken en önemli yeteneklerden biri empatidir. Empati becerisi çocuğu diğerleriyle olan ilişkilerinde hep bir adım öne taşıyacaktır. Empati bir yetenek olabileceği gibi zamanla, öğrenilerek de geliştirilebilecek bir beceridir. Çocuğa kişisel ilişkiler kurmaya yeni başladığı zamanlardan itibaren empatinin ne demek olduğunu, neden gerekli olduğunu ve nasıl empati yapabileceğini anlatmaksa ebeveynlere düşer. Çocuk ailesinde empatiye dayalı bir ilişki olduğunu gördükçe ve sorunların çözülmesinde empati yeteneğinin önemli bir güç olduğunu fark ettikçe empati yapma ihtiyacı duyar. Bu da çocuğun kişilerarası ilişkiler kurmak istediği diğer bireylerin hislerini anlamaya çalışması ve bu hislere göre hareket edebilmesi anlamına gelecektir.

Sevgi ve Saygı

Çocuğun aileden öğrenebileceği en önemli şeyler koşulsuz sevgi ve koşulsuz saygıdır. Çocuk gelişim sürecinde bu iki kavrama aşina olur ve bu kavramları içselleştirebilirse daha anlamlı ilişkiler kurabilecektir. İnsanlar diğerleriyle birlikte olmaya bu denli muhtaçken ve kendilerini sosyal bir ortama ait hissetmek gibi temel ihtiyaçları varken, bireyselleşmenin getirdiği bencillikle baş etmeleri zorlayıcı bir faktördür. Her ne kadar başlangıçta bencillik kişinin daha mutlu olmasını sağlayacakmış gibi görünse de insanlar için yalnız yaşamak doğadaki diğer canlılardan çok daha zordur.

Bu durumda insanların bencillik duygusundan uzaklaşması ve diğerlerine karşı koşulsuz sevgi ve saygı duymaları gerektiğini anlaması gerekmektedir. Koşulsuz sevgi ve saygının özellikle aile tarafından çocuğa verilmesi ve çocuktan beklenmesi bu kavramların içselleştirilmesi açısından önemlidir.

Peki, çocuğa nasıl davranmalı? Çocuk yetiştirmede kurallar nelerdir?

  • Çocuğun her istediğini elde edemeyeceğini ve her şeye ulaşamayacağını bilmesi gerekir. Küçük yaşta isteklerine dair sınırlarını öğrenmesi gelecekte hedeflerinin sınırlarını belirlemede yardımcı olacaktır.
  •  Aile içinde çocuğa kötü sözler öğretilmemeli ve kesinlikle bu sözler söylendiğinde onaylarcasına “aferin” denmemeli.
  • Ona küçük görevler vererek sorumluluk alma fırsatı verin. Bu sayede bir problemle nasıl başa çıkılması gerektiğini öğrenecektir.
  • Çocuğun önünde kavga etmeyin. Hayatta rol model olarak algıladığı ailesinin onda bırakabileceği izler davranışlarına ve ruh sağlığına yansıyacaktır.
  • İlişki kurmayı çocuğunuza öğretin. İlişki kurmak sosyalleşmenin temelini oluşturuyor. Bu sebeple ailelerin çocuklara empati ve ilişki kurmayı öğretme yöntemlerinden biri de çocukları akranları ile ilişkiler kurması için cesaretlendirmesidir.

Her hafta psikoloji, psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkma yöntemleri ve bunlar gibi çeşitli konularda videolar çekerek faydalı bilgiler verdiğimiz Youtube kanalımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın