Erotomani Hastalığı Ne Demek? Aşkın En Zararlı Hali

0
100
erotomani hastalığı
erotomani hastalığı

Erotomani hastalığı son zamanlarda çok merak edilen bir konu haline gelmeye başladı. Aşk, yüzyıllardır edebiyatın konusu olmuş, sayısız şiir ve eserin ortaya çıkmasını sağlamış bir kavram. Ancak  bazı durumlarda psikolojiniz için bir tehdit haline gelebiliyor. Aşktan bahsedince aşk acısı kavramı da oldukça sık akla gelse de, aşk daha çok olumlu çağrışımı olan bir kelime ve bu olumlu durumun psikolojiyi nasıl tehdit edebileceği büyük kitleler tarafından merak konusu olmuş ve günümüzde olarak tanımlanan kavramla açıklanmıştır. 

Erotomani Hastalığı Nedir? Erotomania Ne Demek?

Psikiyatride, bir bireyin sıkı bir şekilde, ancak yanlışlıkla başka birinin kendisine aşık olduğuna inandığı yanılsaması “erotomani hastalığı” olarak adlandırılır. Erotomania ne demek diye soracak olursak; erotoman birey, her zaman olmasa da çoğu kez, çok az veya hiç gerçek temasları olmamasına rağmen, kendisine aşık olan ünlü bir kişi olduğuna inanır. Yaşanan bu aşk yanılsaması ve kendi karşılıklı romantik duygularına dayanarak, erotomaniye sahip olanlar bazen aşk çıkarlarının peşinden gitmek için çok çaba sarf eder ve bu da yıllar boyunca çok sayıda ünlünün izini sürmelerine neden olur.

Erotomani nedir sorusunun cevabı birey ile aşk ilgisinin çoğu kez eksik olduğu anlamlı bir temasla, sanrısal bağlantıyı destekleyen “kanıtlar”, genellikle gizli anlamlarda veya jestlerde bulunur. Yüzyıl öncesinden belgelenmiş bir vaka, Kral V. George’ erotomanik saplantılı bir kadın, Buckingham Sarayı’nın dışında bekleyip pencere perdesinin hareketini kralın kendisine olan sevgisini kamuoyuna duyurduğunun bir işareti olarak yorumlamıştır. Modern erotomani vakaları incelendiğinde, sosyal medya aracılığıyla gizli mesajların varlığına inanıldığını bulmuştur. Günde birkaç saatini Twitter’da geçiren bir kadın, ünlü bir aktörün tweet’lerinde semboller aracılığıyla kendisiyle iletişim kurduğuna inanıyordu. 

Erotomani hastalığı, ilk olarak 1921’de bir Fransız psikiyatrist De Clerambault, beş vakayı detaylı incelediği bir makale yayınlamasıyla erotomani yıllarca “De Clerambault sendromu” olarak anıldı. Günümüzde erotomani hastalığı, Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabında (DSM-5) sanrısal bozukluğun bir örneği olarak kabul edilmektedir, ancak erotoman sanrıların şizofreni veya bipolar bozukluk gibi diğer psikiyatrik durumlarda da bulunabileceği iyi bilinmektedir. Sendromun yaklaşık bir asırlık geçmişinin olmasına rağmen, bu sendromun neden geliştirildiğine dair kesin bir bilgiye hala ulaşılmış değil. Psikanalitik yaklaşımda, bu durum reddedilmekten duyulan korkuyla ilişkilendirilir ve bunu reddedilme ve hayal kırıklığına uğramaya bir savunma olarak geliştirildiğini savunurlar.  

Erotomani Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Ana belirti, kişinin kendisine derinden veya takıntılı bir şekilde aşık olduğuna dair yanlış inancıdır. Çoğu zaman diğer kişinin sevgisine dair hiçbir kanıt yoktur. Diğer kişi, erotomani hastalığı yaşayan kişinin varlığından bile haberdar olmayabilir. Bu duruma sahip bir kişi, sürekli olarak diğer kişiden bahsedebilir. Ayrıca, birlikte olabilmeleri için bu kişiyle buluşmaya veya onunla iletişim kurmaya takıntılı olabilirler.

Yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Ünlü veya halk figürü ise diğer kişiyle ilgili takıntılı bir şekilde yayınlanan her şeyi takip etmek isteği,
 • Aşık olunan kişiye sürekli olarak mektup, e-posta veya hediye göndermek o kişiye ısrarla ulaşmaya çalışmak
 • Aşık olunan kişinin haberler, televizyon şovları, filmler veya sosyal medyadaki bakışlar, jestler veya kodlanmış mesajlarla gizlice iletişim kurmaya çalıştığına ikna olmak
 • Aşık olunan kişinin peşinden koştuğu, takip ettiği veya onlarla temasa geçmeye çalıştığı ayrıntılı ancak yanlış durumlar yaratmak
 • Aşık olunan kişinin diğer “sevgililer” ile temas halinde olabileceği veya sadık olmayabileceği inancı nedeniyle kıskançlık hissi
 • Aşık olunan kişiyi alenen taciz etmek -bazen kanun yaptırımı tarafından kınama veya tutuklanma noktasına ulaşacak kadar-.
 • Aşık olunan kişi hakkında konuşmak veya onunla ilgili faaliyetler yapmak dışındaki faaliyetlere ilgisini kaybetmek, işlevini yitirmek, günlük işlerini bile yapmayacak hale gelmek.

Erotomani Tedavisi Nedir? Erotomani Testi Var mı?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaşıyor ya da yakınınızın yaşadığına şahitlik ediyorsanız çok daha ciddi bir soruna yol açmadan psikolojik yardım alınması gereklidir. Erotomani sendromunun tedavisinde uzmanlar görüşmelerle veya bir takım erotomania testi ile tanı koyabilir. Tedaviye bakıldığında çoğu zaman az sayıda etkilenen kişi kendi isteğiyle tedavi arıyor ve başarılı bir şekilde terapiye devam ediyor. Bu sendromu yaşan çoğu kişi durumun ciddiyetinin farkında olmayabiliyor.  Tedavi planı, erotomani sendromunu yaşayan kişi için psikolog tarafından kişinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmelidir. Erotomani tedavisi genellikle psikoz veya sanrısal semptomlara yöneliktir. Tedavi planı, genellikle bir psikoterapi ve ilaç kombinasyonunu içerir. Bu süreçte online terapi ile de gerçekleştirilecek görüşmelerin katkısı büyüktür.  Doktorunuz veya psikoloğunuz, teşhisten önce size danışmanlık veya psikoterapi yoluyla rehberlik edebilir. Öncelikler, sosyal işlevi sürdürmeye, sorunlu davranış riskini en aza indirmeye ve etkilenen kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanmalıdır. Sosyal beceri eğitimi sağlamak ve erotomaniden kaynaklanan herhangi bir sorunla başa çıkmada pratik yardım sağlamak da yararlı olabilir.

Özetleyecek olursak, erotomani sendromu ciddi bir durumdur ve bu durumla ilgili hafife alınacak, olumlu veya uyarlanabilir hiçbir şey yoktur. Bu, sanrıya sahip kişi için önemli ölçüde acı çekmenin yanı sıra, takıntılarının tekrarlanması, tekrarlayıcı düşünceler, artan kontrol davranışı, işlevselliğin azalması gibi belirtilerin sürekliliğinde; başka psikolojik sorunlar için de risk faktörü haline gelmesiyle sonuçlanır.

Kendini Affetmek Düşündüğün Kadar Zor Değil! yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Referanslar

 1. Segal JH. Erotomania revisited: From Kraepelin to DSM-III-R. American Journal of Psychiatry 1989; 146:1261-1266.
 2. Jordan H, Lockert E, Johnson-Warren M, et al. Erotomania revisited: Thirty-four years later. Journal of the National Medical Association 2006; 98:787-793.
 3. Kelly BD, Kennedy N, Shanley D. Delusion and desire: Erotomania revisited. Acta Psychiatrica Scandinavia 2000; 102:74-76.
 4. Kalbitzer J, Mell T, Bermpohl F, et al. Twitter psychosis: A rare variant of a distinct syndrome. The Journal of Nervous and Mental Disease 2014; 202:623.
 5. Krishna N, Fischer BA, Miller M, et al. The role of social media networks in psychotic disorders: a case report. General Hospital Psychiatry 2013; 35:576.e1-576.e2
 6. Faden, Levin J, Mistry R, et al. Delusional disorder, erotomanic type, exacerbated by social media use. Case Reports in Psychiatry 2017; 8652524.
 7. Anderson CA, Camp J, Filley CM. Erotamania after aneurysmal subarachnoid hemorrhage: Case report and literature review. Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences 1998; 10:330-337.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın