Erotomani Hastalığı Ne Demek? Aşkın Zararlı Hali

0
855
erotomani hastalığı
erotomani hastalığı

Erotomani hastalığı son zamanlarda çok merak edilen bir konu haline gelmeye başladı. Aşk, yüzyıllardır edebiyatın konusu olmuş, sayısız şiir ve eserin ortaya çıkmasını sağlamış bir kavram. Ancak bazı durumlarda aşk psikolojiniz için bir tehdit haline geliyor. Aşktan bahsedince aşk acısı kavramı da oldukça sık akla gelir. Aslında aşk daha çok olumlu çağrışımı olan bir terim. Bu olumlu durumun psikolojiyi nasıl tehdit edebileceği büyük kitleler tarafından merak konusu olmuştur. Günümüzde bu durum erotomani olarak tanımlanan kavramla açıklanmıştır. 

Erotomani Hastalığı Nedir? Erotomania Ne Demek?

Psikiyatristler, bir bireyin sıkı bir şekilde, ancak yanlışlıkla başka birinin kendisine aşık olduğuna inandığı yanılsaması “erotomani hastalığı” olarak adlandırmaktadır. Bu noktada akıllara erotomania ne demek sorusu gelir. Erotoman birey, her zaman olmasa da çoğu kez, çok az veya hiç gerçek temasları olmadığı halde ünlü bir kişinin kendisine aşık olduğuna inanır. Yaşanan bu aşk yanılsaması ve kendi karşılıklı romantik duygularına dayanırlar. Erotomaniye sahip kişiler bazen aşk çıkarlarının peşinden gitmek için çok çaba sarf ederler. Bu da yıllar boyunca çok sayıda ünlünün izini sürmelerine neden olur.

Erotomani nedir sorusunun cevabı birey ile aşk ilgisinin çoğu kez eksik olduğu durumları işaret eder. Kişi anlamlı bir temasla, sanrısal bağlantıyı destekleyen “kanıtlar”, genellikle gizli anlamlarda veya jestlerde derin anlamlar bulur. Yüzyıl öncesinden belgelenmiş bir vaka, Kral V. George’ erotomanik saplantılı bir kadın, Buckingham Sarayı’nın dışında bekleyip pencere perdesinin hareketini kralın kendisine olan sevgisini kamuoyuna duyurduğunun bir işareti olarak yorumlamış. Günümüzdeki vakalar incelendiğinde, sosyal medya aracılığıyla gizli mesajların varlığına inanıldığını bulmuştur. Günde birkaç saatini Twitter’da geçiren bir kadın, ünlü bir aktörün paylaşımlarındaki semboller aracılığıyla kendisiyle iletişim kurduğuna inanıyordu. 

Erotomani hastalığı, ilk olarak 1921’de bir Fransız psikiyatrist De Clerambault tarafından ortaya konmuştur. De Clerambault beş vakayı detaylı incelediği bir makale yayınlamasıyla psikoloji dünyası erotomani hastalığını yıllarca “De Clerambault sendromu” olarak andı. Günümüzde erotomani hastalığı, psikoloji dünyası tarafından Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabında (DSM-5) sanrısal bozukluğun bir örneği olarak kabul etmiştir. Ancak erotoman sanrıların şizofreni veya bipolar bozukluk gibi diğer psikiyatrik durumlarla birlikte de görülür. Sendromun yaklaşık bir asırlık geçmişinin olmasına rağmen, bu sendromun neden geliştirildiğine dair kesin bir bilgiye hala ulaşılmış değil. Psikanalitik yaklaşımda, bu durum reddedilmekten duyulan korkuyla ilişkilendirmektedir. Bunu reddedilme ve hayal kırıklığına uğramaya bir savunma olarak geliştirdiğini savunurlar.  

Erotomani Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Erotomani hastalığının ana belirtisi, kişinin kendisine derinden veya takıntılı bir şekilde aşık olduğuna dair yanlış inancıdır. Çoğu zaman diğer kişinin sevgisine dair hiçbir kanıt yoktur. Diğer yandan, aşık olunan o kişinin erotomani hastalığı yaşayan kişinin varlığından bile haberdar olmadığı durumlar mümkündür. Erotomani hastalığına sahip bir kişi, sürekli olarak diğer kişiden bahsediyorlardır. Ayrıca, birlikte olabilmeleri için bu kişiyle buluşmaya veya onunla iletişim kurmaya takıntılı oluyorlar.

Yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Kişiler aşık olunan kişiye sürekli olarak mektup, e-posta veya hediye göndermek o kişiye ısrarla ulaşmaya çalışmak
 • Aşık oldukları kişinin haberler, televizyon şovları, filmler veya sosyal medyadaki bakışlar, jestler veya kodlanmış mesajlarla gizlice iletişim kurmaya çalıştığına ikna olmak
 • O özel kişinin peşinden koştuğu, takip ettiği veya onlarla temasa geçmeye çalıştığı ayrıntılı ancak yanlış durumlar yaratmak
 • Aşık olunan kişinin diğer “sevgililer” ile temas halinde olabileceği veya sadık olmayabileceği inancı nedeniyle kıskançlık hissi
 • Aşık olunan kişiyi alenen taciz etmek -bazen kanun yaptırımı tarafından kınama veya tutuklanma noktasına ulaşacak kadar-.
 • Ünlü veya halk figürü ise diğer kişiyle ilgili takıntılı bir şekilde yayınlanan her şeyi takip etmek isteği,
 • Aşık olunan kişi hakkında konuşmak veya onunla ilgili faaliyetler yapmak dışındaki faaliyetlere ilgisini kaybetmek, işlevini yitirmek, günlük işlerini bile yapmayacak hale gelmek.

Erotomani Tedavisi Nedir? Erotomani Testi Var mı?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaşıyor ya da yakınınızın yaşadığına şahitlik ediyorsanız çok daha ciddi bir soruna yol açmadan psikolojik yardım alınması gereklidir. Böyle bir durumda erotomani sendromunun tedavisinde uzmanlar görüşmelerle veya bir takım erotomania testi ile tanı koymaktadır. Tedaviye bakıldığında çoğu zaman az sayıda etkilenen kişi kendi isteğiyle tedavi arıyor. Sonuç olarak başarılı bir şekilde sorunun çözülmesi için terapiye devamlılık göstermesi gerekmektedir. Erotomani sendromu yaşayan çoğu kişi durumun ciddiyetinin farkında olmuyor. Tedavi planı, erotomani sendromunu yaşayan kişi için psikolog tarafından kişinin ihtiyaçlarına göre şekillendirmektedir.

Erotomani tedavisi genellikle psikoz veya sanrısal semptomlara yöneliktir. Tedavi planı, genellikle bir psikoterapi ve ilaç kombinasyonunu içerir. Bu süreçte online terapi ile de gerçekleştirilecek görüşmelerin katkısı büyüktür.  Doktorunuz veya psikoloğunuz, teşhisten önce size danışmanlık veya psikoterapi yoluyla rehberlik edebilir. Öncelikli hedef, sosyal işlevi sürdürmektir. Sorunlu davranış riskini en aza indirmeye ve etkilenen kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanmalıdır. Sosyal beceri eğitimi sağlamak erotomaniden kaynaklanan herhangi bir sorunla başa çıkmada gerekli ve yararlıdır.

Özetleyecek olursak, erotomani sendromu ciddi bir durumdur. Özellikle bu durumla ilgili hafife alınacak, olumlu veya uyarlanabilir hiçbir şey yoktur. Erotomani hastalığı, sanrıya sahip kişi için önemli ölçüde acı çekmesine sebep oluyor. Bunun yanı sıra, takıntılarının tekrarlanması, tekrarlayıcı düşünceler, artan kontrol davranışı, işlevselliğin azalması gibi belirtilerin sürekliliğinde; başka psikolojik sorunlar için de risk faktörü haline gelmesiyle sonuçlanır.

Kendini Affetmek Düşündüğün Kadar Zor Değil! yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Referanslar

 1. Segal JH. Erotomania revisited: From Kraepelin to DSM-III-R. American Journal of Psychiatry 1989; 146:1261-1266.
 2. Jordan H, Lockert E, Johnson-Warren M, et al. Erotomania revisited: Thirty-four years later. Journal of the National Medical Association 2006; 98:787-793.
 3. Kelly BD, Kennedy N, Shanley D. Delusion and desire: Erotomania revisited. Acta Psychiatrica Scandinavia 2000; 102:74-76.
 4. Kalbitzer J, Mell T, Bermpohl F, et al. Twitter psychosis: A rare variant of a distinct syndrome. The Journal of Nervous and Mental Disease 2014; 202:623.
 5. Krishna N, Fischer BA, Miller M, et al. The role of social media networks in psychotic disorders: a case report. General Hospital Psychiatry 2013; 35:576.e1-576.e2
 6. Faden, Levin J, Mistry R, et al. Delusional disorder, erotomanic type, exacerbated by social media use. Case Reports in Psychiatry 2017; 8652524.
 7. Anderson CA, Camp J, Filley CM. Erotamania after aneurysmal subarachnoid hemorrhage: Case report and literature review. Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences 1998; 10:330-337.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın