Aşırı Düşünme / Ruminasyon

0
288
aşırı düşünme
aşırı düşünme

Gün içerisinde yaşadığımız her şey başımızı yastığa koyunca canlanır zihnimizde. En keyif aldığımız anlar, başımıza gelen beklenmedik bir olay, bizi heyecanlandıran hisler, yaklaşan buluşmalar.. Bu tür anları düşünmek oldukça çok normal geliyor kulağa aslında. Fakat bu durumun aşırı bir hal alması hayatımızı zorlaştırabilir. Aşırı düşünme çoğu zaman psikolojik olarak bizi çöküntüye uğratabilecek bir sebeptir aslında, özellikle odaklandığımız nokta daha çok olumsuzluklar üzerineyse.

Aşırı Düşünme /  Ruminasyon Nedir?

”Hep kafamın içindeymişim gibi hissediyorum.”, ”Aklımdan çıkaramıyorum tüm bu olanları.”, ”Ne yapsam düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.” gibi düşünüyor musunuz siz de şu sıralar? Sürekli tekrarlanan düşünceler zihninizi dolduruyorsa bu yazıyı okumaya devam edin ve beraber ruminasyon nedir anlayalım.

Ruminatif düşünceler, kafamızda tekrar eden düşünceler veya fikirlerdir. Genellikle olumsuz düşünceleri ve kötü anları kapsar. Örneğin; yaklaşan bir sınavla ilgili sürekli endişe duyma, geçmişte yaşanılan bir olayı aşırı düşünme.. Bu gibi olayların zihnimizde sürekli tekrar etme haline kısaca ruminasyon diyoruz.

Aşırı Düşünme Sebepleri

Çoğumuz, özellikle kendimizi üzgün veya endişeli hissettiğimizde, bu tekrarlayan düşüncelere kaptırırız kendimizi. Bir kişi sonucundan korktuğu hastane randevusunu düşünürken; diğer kişi yaklaşan sınavıyla ilgili endişelerini çıkaramaz aklından. Peki nedir bir şeyi tekrar tekrar düşünmemize sebep olan şey? Araştırmalara göre bazı sebepler şunlardır:

  • Mükemmelliyetçilik
  • Yakın zamanda yaşanan travmatik bir olay
  • Belirli bir stres etkeni, örneğin toksik ilişki
  • Düşük özgüven

Aşırı Düşünme ile Başa Çıkma Yöntemleri

Zihnimizde tekrar eden olumsuz düşünceler zamanla bizi yıpratacaktır muhtemelen. Hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak zarar görmek hiçbirimizin istemeyeceği bir durum aslında. Bununla başa çıkmak belki bazı zamanlar bizi zorlayabilir. Fakat unutulmaması gereken bir şey var ki; şimdi mücadele etmezsek ilerde istenmedik sonuçların yaşanması mümkün.

Aşırı düşünme ile başa çıkabilmek için birkaç yöntemden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak, ruminasyon tetikleyicilerinden kaçının. Bazı durumlar veya bazı insanlar ruminasyonu tetikleyebilir. İlk önce bunları tespit etmekte fayda var. Kendimizi bu tür durumlardan veya kişilerden uzaklaştırdığımız zaman otomatik olarak bu düşüncelerimiz de azalacaktır. Örneğin; hüzünlü şarkılar dinlemekten, duygusal film veya dizi izlemekten kaçınabilirsiniz.

Egzersiz yapın. Spor, pilates, yürüyüş gibi kendinize vakit ayıracak egzersizlerle ilgilenin. Bedeninizi ve zihninizi yatıştırmak için araştırmalara göre en etkili yöntem bu. Hatta 2018 yılında yapılan bir aşatırmaya göre; tek bir spor seansının bile ruminatif düşünceleri azalttığı yönünde.

Yazı yazın. Düşüncelerimizi yazıya dökmek zihnimizi rahatlatmak açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Sürekli dalıp gittiğimiz düşüncelerin, yazdıkça daha kolay unutulduğunu fark edeceksiniz sizler de.

Son olarak ise aşırı düşünme ile mücadele etmek için meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Bu, ruminasyonu yönetmek için çok yararlı bir şeydir ve her yerde ve her zaman uygulanabilir bir yöntem. Araştırmalara göre meditasyon yapmak, hem psikolojik hem de fiziksel rahatlamamız açısından oldukça etkili.

Öğrenilmiş Çaresizlik (Learned Helplessness) yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın