İyi Aile Terapistleri

0
874

Aile en küçük ve en özel kurum.  Aileyi bir arada tutabilmek artık eskisinden çok daha zor. Çevresel faktörler, iş hayatı, stres, medya yüzünden eşlerin, çocukların birbirlerinden uzaklaşmaları dolayısıyla aile terapistlerine ihtiyaç duymaları günümüzde sıkça karşılaştığımız bir durum. Bu noktada ailelerini en büyük ihtiyaçları da iyi aile terapistlerine ulaşmak oluyor.

İyi aile terapistine ulaşmak birçok zaman evliliklerinizde kurtarıcı yol oynayacağından doğru terapiste yani doğru psikoloğa ulaşmak sizler için çok büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda destek ve bilgi almak için 7 gün bizi arayabilirsiniz.

  Psikoterapi Çeşitleri

  Psikoterapi, psikolog ile danışan arasında yapılan seanslardan oluşur. Görüşme yapılan kişi sayısına göre psikoterapileri sınıflandıracak olursak.

  • Bir psikolog, bir danışan ile yapılırsa bireysel terapi.
  • Çift olarak gidiliyor ve psikolog ile görüşülüyorsa çift terapisi.
  • Eğer aile olarak gidiliyor ve psikolog ile görüşülüyorsa aile terapisi

  Psikolojik destek almak istiyorsanız ilk önce nasıl bir desteğe ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Aile terapistine mi ihtiyacınız var yoksa bireysel terapiye mi ihtiyacınız var buna karar verdikten sonra size uygun klinik psikoloğu seçmelisiniz.

  Aile terapisti seçerken nelere dikkat etmeli?

  Öncelikle aile terapisti seçmenin en zor olmasının sebebi bu alanda uzmanlığınızın olmaması olabilir. Çünkü hiç tanıdık olmadığınız bir konuda bir uzmandan destek almaya karar vermek bile zor bir iştir.

  Aile terapistine ulaşmaya çalışırken birçok zaman tanıdık referansıyla ya da internet aracılığıyla uzman psikoloğa ulaşmaya çalışıyoruz. Tanıdık referansı birçok zaman işlevsel olsa da birisi için uygun olan terapist bir başkası için uygun olmayabiliyor. Çünkü bu işte uyum en önemli konu.

  Aile terapisti seçerken bakmanız gereken ilk şey ise onun uzmanlık alanı olmalı. Psikoloji mezunu ve üzerine klinik psikoloji ya da aile terapisi üzerine uzmanlığını almış olması gerekir. Aksi taktirde siz aile terapistine referansla da gitmiş olsanız işe yaramama ihtimali oldukça fazla olacaktır.

  Aile terapisti seçerken bu hizmetin maaliyeti ise ikinci en önemli engel olacaktır önünüzde. Çünkü birçok insan için oldukça maaliyetli olan terapi süreçleri, konu mutluluk olunca çokta önemli olmamakta. Ancak herşeye rağmen uzmanlığı olan size uygun terapiste ulaşmak öneli amaçlardan biri olacaktır.

  Aile terapistinin özellikleri ise sizin onun yanında kendinizi rahat hissetmenizle ilgili bir durumdur. Size uygun olduğunuzu düşünmeniz genellikle ilk seanstan itibaren kendini belli eden bir süreçtir. Bu durumların herbirini belirledikten sonra karar almanız sizin daha iyi bir terapi sürecine girmenizi sağlayacaktır.

   

   

   

   

   

  Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi yazın