Aile Danışma Merkezleri

0
640
Portrait of a happy mature man and woman carrying kids on back

Aile sorunları günümüzde en güncel terapi konuları arasında yer alıyor. Aile olabilmek, sağlıklı aile ilişkilerini  sürdürebilmek için çiftler sıklıkla aile danışma merkezlerini ziyaret ediyorlar. Eskiden bu tip  konularda çok sık psikologlardan destek alınmazken, günümüzde psikoterapinin değeri her geçen gün daha çok bilinmeye başlanıyor. Sizlerde aile içi ilişkilerinizi daha iyi hale getirmek istiyorsanız destek almak için bizi doğrudan arayabilir ya da aşağıda bulunan formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

  Aile Sorunlarının Çözümü nedir?

  Bu sorunun cevabını tek seferde verip aile sorunlarının üstesinden bu cevabın doğrultusunda gelebilmek neredeyse imkansız. Çünkü her bireyin kendi sorunları nasıl ki biricik ise her ailenin de sorunu o derece biricik. Günümüzde her ailenin çeşitli sorunları bulunmakla birlikte bunların temelinde yatan sebep genellikle iletişim oluyor. Çünkü doğru iletişim her iki tarafında mutlu olacağı durumu yaratmasını ya da seçmesini sağlıyor. Aile danışma merkezlerine başvuran ailelerin iletişimlerinin düzenlenmesi birçok şeyin yeniden başlamasını sağlayabiliyor. Ya da mutlu olacakları hayatları yeniden kurgulamalarını sağlayabiliyor. Çift terapisine gelinmediği durumlarda bireysel terapiyi tercih eden kişilerin hayatlarındaki değişimin de aynı şekilde aile içi iletişime doğrudan etki ettiğini görebilmekteyiz. Bunun en önemli sebebi ise kişinin depresyon, anksiyete, panik atak ya da iş yerinde tükenmişlik sendromu gibi problemler yaşaması olabiliyor. Bu da ailede çıkabilecek iletişim sebeplerinin üstesinden gelinebilmesini engelliyor. Bu sebeple terapistler kimi zaman çift şeklinde aldıkları aileleri bireysel görüşmelere yönlendirmekteler. Bu sayede ilk önce kişinin depreyon, anksiyete gibi problemleri çözülüyor ve bu durum aile ilikilerine doğrudan yansıyor. Böylece aile danışma merkezlerine giden çiftlerin bireysel terapi ile seansları devam ediyor.

  Aile Terapistine Ne Zaman Başvurmalı?

  Bu sorunun en güzel cevabı sanırım iş işten geçmeden olur. Çünkü aile danışma merkezlerine başvuran çiftler ilişki kötüye gitmeye başladığında destek almaktansa, her şey son noktaya gelene kadar bekliyorlar. Burada en önemli noktalardan birisi bu. Ayrılmaya karar veren çift neredeyse boşanmadan hemen önce başvuruyorlar bu durum da çözüm bulmayı daha da zorlaştırıyor. Bu durumda eşlerden birinin zoruyla son şans olarak bizlere başvuruyorlar. Aile içi çatışmalarda, sorunlarda aile danışma merkezlerine başvurmadan önce tabi ki de kendi aralarında çözüme ulaşmaya çalışılmalıdır, ancak iş işten geçmeden bir psikoloğa başvurmak kesinlikle en önemli ve öncelikli durumdur. Üstelik çok kötü boyutlara ulaşmadan eşlerden birisini ikna etmek çok daha kolay olacaktır. Aksi taktirde ikna etmek çok daha zorlaşmakta. İkna ettiği taktirde gönülsüzce yapılan aile terapisi çok da etkili olmayacaktır. Bu noktada kişinin istekliliği, bu problemin çözülebilir olduğuna inancı durumun üstesinden gelirken ki süreçte en önemli nokta. Bu sebeple son anı beklemeden aile danışma merkezlerine başvurup aile terapisi almak önemli bir konudur. Bu sebeple merkezimize başvurarak istediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

  Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi yazın