Hayatın Amacı Nedir?

0
650

Birçoğumuz kendimize “Yaşamın anlamı ne? Neden varım? Hayatın amacı nedir? “ şeklinde soruları çokça sorarız. Bunlar cevapları da bir o kadar zor verilen sorular. Düşündüğümüzde, binlerce yıl süre gelen, insanlık tarihi kadar eski sorular aslında. İnsanın anlam arayışı sadece varoluşsal bir sorgulama gibi dursa da, kendinizle çevrenizle ilişkinizi de düzenleyecek bir tutumu barındırır.

Kendini Bulmak

Bu noktada kendimizi tanımlayıp, hayatın amacı nedir bulmaya çalışırken basit hatalar yaptığımızı görüyorum. Bunu şöyle açıklayabilirim: Beynimiz etrafta gördüğü nesneleri duyu organlarımız aracılığıyla algılar, tanımlar ve işlevselliği üzerinden kategorize eder. Bu kategorizasyon sayesinde tekrar o nesneyi gördüğünde kestirme bir şekilde, enerji harcamadan ne olduğunu, ne işe yaradığını bilir. Buna gözünüzün ucuyla bakmanız yetti. Elinize almanız, incelemeniz, koklamanız gerekmedi tanımak için. Mesela bir a4 kağıdı düşünün. Nedir o? Biraz daha derinleştirelim soruları. Sizce neden var? Hangi ihtiyaç için? Makas?… Bir makasın veya kağıdın neden tasarlandığını anlayabilirsin ancak aynı sorgulamayı insan için de yapmaya başladığımızda çıkmaza giriyoruz? Şimdi sana başka bir soru: Aynada görmüş olduğun varlık nedir? Neden var?

 Hayatın Amacını Bulmak

Nesnelerin bir ihtiyacı karşılamak için tasarlandığı gibi insanın da bir ihtiyacı karşılamak için varolduğunu düşünüyoruz. Sartre bu konuya cevaben, imdadımıza yetişiyor: “İnsan önce varolur ve kendi önce vardır; sonra o kendi özünü yaratır.” Sanki şöyle diyor: Hayattaki anlamını oluşturacak sensin. 

Bunun adına kendinizi inşaa etme süreci diyelim… Bana sorarsanız kendi adınıza bu yolculuğa değerlerinizi, ideallerinizi keşfederek başlayın. Bu sizin için yol haritası olsun. Her güne başlarken şu soruların cevabını verin: Senin için gerçekten önemli olan ne? İnsanlarla iletişimimde nasıl bir kişi olmak istiyorsun?  Nasıl bir insan olmak istiyorsun.. Unutma önünde sayılı günlerin var, bundan sonraki hayatını ne uğruna yaşamak istiyorsun?

Hayatımın Amacını Nasıl Bulabilirim?

Belki bu soruların cevabını bilmediğinizi düşünüyorsunuz belki yıllar içinde kendinizle olan diyaloğunuz değişti bu soruları kendinize sormaz oldunuz. Ancak kalbinizin derinliklerinde bu soruların cevabı zaten var. Sadece kalbinizi dinleyin. Her sabah kalkın, şöyle durun ve bir nefes alın. Bunların cevabını vererek güne başlayın. Hatta bence yazın. 15 gün boyunca yazıp gün içinde kendine hatırlattığınızda meydana gelen değişime inanamayacaksınız.

Tabi ki değerlerinizi oluştururken hedeflerinizle karıştırmayın. Değerler sizin hedefleriniz değildir, hedefler ulaşılınca sona erer; ancak değerleriniz sonrasında da devam eder. Şimdi ve burada gerçekleşir değerler, her an vardır. Ancak hedefler gelecektedir hep. Örneğin: Spor salonuna gitmek bir hedef olabilir, ancak vücuduma dikkat ederek yaşamak bir değerdir. Sadece salona giderek değil asansör yerine merdivenden çıkarak, yürüyerek işe giderek ya da bisiklete binerek de bu değeri günlük hayatınıza yayabilirsiniz. Psikolog olmak bir hedeftir ancak insanlara yardımcı olmak, önemsemek bir değerdir çünkü psikolog olursunuz hedefiniz gerçekleşir ancak değerler hayatınızda olmaya devam eder. 

Peki gelelim günün sorusuna. Siz kendi hayatınızı inşaa ederken, hangi değerlerinizi hatırlamak istiyorsunuz? Hangi değerlerle güne başlamak istiyorsunuz? Senin için önemli olan ne?

Örneğin sizin değerleriniz sevmeyi, önemsemeyi, verici olmayı, paylaşmayı, iyi bir arkadaş olmayı, açık ve dürüst olmayı içerebilir.

Yeni bir sende ne inşaa etmek istiyorsun?

Hayatın amacı ne?

Hedeflerimizi oluşturmaya çalışırken ve değerlerimizi belirlerken bazen beynimiz bazı düşünce hataları yapmamıza sebep olabiliyor. İki uçlu düşünceler, felaketleştirmeler ve bunlar gibi birçok düşünce hatası günlük yaşamımızda bize zorluklar çıkarabiliyor. İşte bu noktada bu düşünce hataları hakkında bilgi almak için buraya tıklayarak Hayatı Zorlaştıran 9 Düşünce Hataları yazımızı okuyabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın