Psikologlarda Aile Danışmanlığı

0
970

Aile danışmanlığı aslında isminden de anlaşılacağı üzere ailelerin toplu olarak gittiği ve ortak sorunlarına beraber çözüm bulmayı amaçladıkları psikolog terapisine verilen isimdir. Bunun dışında olarak bu terapi sayesinde aile içi iletişimi yükseltmeyi ve bu iletişimin kalitesini arttırması hedefleniyor.  Aile kavramı ve mekanizmasının doğru değerlere ve gerçekçi hedeflere yönlendirerek bu mekanizmanın daha sağlıklı işlemesini hedefliyor. Fakat bu tarz bir danışmana başvurmadan önce başvuracağınız danışmanın sertifikası olduğundan emin olmalısınız. Bu sertifika psikoloğun aile danışmanlığı konusunda uzman olduğunu gösterir ve bu sertifikaya sahip olmayan psikologlara aile danışmanlığı için güvenmemeniz daha doğru olacaktır.

Aile Danışmanı Neler Yapar

Aile danışmanı tüm bir aileye hizmet verir ve aile içinde yaşanan olaylarda sorunları daha objektif bir şekilde ve daha geniş bir açıyla inceleyebilirler. Böylece de aile içi sorunların çözümünde etkin çözümler üretirler.  Bunun dışında da bu terapiler aile içindeki ilişkilerin güçlenmesini sağlar. Bunun dışında da aile içindeki ilişkilerin daha sağlıklı bir hal almasını sağlar. Ayrıca aile içinde yaşanmış olan bir olaya objektif ve uzman bir bakış açısı getirir bu sayede hatalı olan kişinin hatasını ve hatasını nasıl düzetebileceğini veya aile içindeki olumlu tutum gösteren bireylerin bu yöndeki tutumlarına teşvik ederek aile içi ilişkileri güçlendiriyor. Böyle uzmanlar özellikle çocukları anlaşamayan veya çocuklarıyla anlaşamayan ailelerin katılımı oldukça efektif sonuçlar alabiliyor.

 

Aile Danışmanları Çalışmalarının Faydaları

Aile danışmanları için özellikle tek gidilen terapistlerin aksine aile olarak gidilebilmesi aile içi sorunların çözümü konusunda daha etkin bir çözüm imkanı sağlıyor. Hal böyle olunca aile içi sorunların çözümü konusunda aile danışmanları tercih ediliyor. Aile danışmanı sertifikası olan uzmanlar tarafından yapılması gereken bu terapiler sırasında tüm aile bireylerinin orada olması sorunlara daha objektif ve geniş açılı bakış açıları sağlayabiliyor. Bu durum sayesinde de psikoloğunuzun aile içindeki sorunlara daha etkin çözümler bulmasını kolaylaştırıyor. Aile hedeflerini daha gerçekçi temellere oturtmakta olan bu psikologlar aile başarılarını da arttırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın