İstanbul Psikiyatri

0
835

İnsanların psikolojik sağlıklarını koruyabilmeleri her geçen gün zorlaşıyor. Günlük sorunlar, sosyal ilişkiler için yeteri kadar zaman ayıramama, aile sorunları, yaşam koşulları gibi birçok stresör bir araya gelince kişinin özellikle de İstanbul gibi büyük bir şehirde psikolojik olarak sağlıklı kalabilmesi çok kolay değil. Bu durumların sonucu olarak da kişinin depresyon, kaygı bozukluğu, Okb gibi birçok problemi yaşama ihtimali de artıyor. Bu psikolojik sorunların üstesinden gelebilmeniz için İstanbul’da bulunan merkezimize sizlere haftanın 6 günü hizmet vermekteyiz.

  İstanbul Psikiyatri Merkezleri

  İstanbul’da psikolojik probleminizin üstesinden gelebilmeniz için birçok psikiyatri  merkezi bulunmaktadır. Bunların tercihini yaparken dikkatli olmanız sürecin sağlıklı ilerlemesi için oldukça kritiktir. İstanbul gibi büyük bir şehirde bu psikiyatri merkezlerinden birini seçerken en büyük etken size yakın olanı seçmeye çalışmak olacaktır. Ancak bu her zaman doğru yol olmamakla birlikte durumu daha kötüye götürebilir. Bunun sebebi ise ruh sağlığı gibi önemli bir konuda, psikolojik sorunun tanı ve tedavisi için yeterince sürenin ayrılması gerekir, istanbul’daki birçok psikiyatri merkezinde yoğunluktan dolayı bu süre ayrılmazken, yeterince ilgi gösterilmektedir. Buda sistemin en zayıf noktalarından biri olarak karşımıza çıkmakta.Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey size daha fazla zaman ayırabilecek uzmanlara yönelmeniz.

  Psikiyatri Doktorları mı Klinik Psikologlar mı İyi?

  İstanbul’da psikiyatri ya da klinik psikolog tercihi yapmak ve alternatifler arasından birisini seçmek oldukça kolaydır. Önemli olan bunlardan hangisine ihtiyaç duyduğunuza karar vermektir. Bu kararı da ilk etapta karar verebilmek oldukça zordur. Birçok insan ilaç kullanmamak için psikiyatri yerine klinik psikolog seçebiliyor ancak bu her zaman çözüm olmayabiliyor. Bazı durumlarda ilaç kullanmak zorunluluk olabiliyor. Ancak buna klinik psikolog ile seansa başladıktan sonra karar vermek daha sağlıklı olacaktır. İstanbul’da psikiyatri seçmek yerine klinik psikoloğun yönlendireceği bir psikiyatriye gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  Psikiyatri ve klinik psikolog desteğinin bir arada olması birçok zaman daha sağlıklı olabiliyor, sürecin hızlanmasını ve psikolojik sorunun ortadan kalkmasını sağlayabiliyor. İstanbul psikiyatri seçimini yaparken ilaç desteğinin yanında diğer terapi yöntemlerinin de birlikte kullanılması daha faydalı bir yöntem olacaktır.

  İstanbul gibi büyük bir şehirde psikolojik sorununuzun üstesinden gelebilmek için yapacağınız tercih oldukça kritik. Bu duruma bakınca psikiyatri doktorları mı yoksa klinik psikologlar mı iyi sorusunun cevabı aslında ortada. Psikiyatri ve psikoloji birlikte çalışır, bazı durumlarda ilaca ihtiyaç duyulmazken bazı durumlarda ilaçsız ilerlemek zordur. Ancak her iki durum için de psikoterapi ihtiyaç olarak karşımıza çıkar. Daha kalıcı çözümler için ve hastalığın tekrar etmemesi için psikoterapi ile tedavi neredeyse zorunludur.

  Psikiyatri ile psikolog arasındaki temel fark ise psikiyatri ilaç yazarken psikolog terapi ile yani konuşarak tedavi eder. Bu noktada ilaç ve terapi yöntemleri açısından birbirlerinden ayrılırlar.

  Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi yazın