İstanbul Psikiyatri Merkezleri

0
70

Psikiyatri ve psikoloji alanında insanların desteğe ihtiyacı her geçen gün artıyor. Herkesin zaman zaman böyle bir desteğe ihtiyacı olabiliyor. Zaman zaman aile ilişkileri için zaman zaman ise bireysel sorunların üstesinden gelebilmek için terapi merkezlerine başvuruyoruz. İstanbul’daki psikiyatri merkezleri sayısı bu nedenle sürekli artma eğilimi gösteriyor.

Sizde psikolojik sorunlarınızın üstesinden gelebilmek için desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizi doğrudan arayabilir ya da aşağıda bulunan formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Anadolu Yakası İstanbul Psikiyatri Merkezleri

İstanbul’da bulunan psikiyatri merkezleri şehrin iki yakasına, hem Avrupa yakasına hem de Anadolu yakasına konumlanmış durumdadır. Birçok psikiyatri merkezi bulunan İstanbul’da bunlar arasında tercih yapmak oldukça zor olabiliyor. İstanbul’da bulunan psikiyatri merkezlerinin yoğunluğu, ücretleri, yakınlığı oldukça önemli faktörler arasında yer alıyor.

Anadolu yakasında birçok semtte psikiyatri merkezi yer almasına rağmen çoğunluğu Kadıköy semtinde yer almaktadır. İstanbul Avrupa yakasında yer alan psikiyatri merkezleri ise şişli bölgesinde ağırlıklı olarak yer almaktadır.

Psikiyatri Merkezlerinde Terapi Yapılır mı?

Psikiyatri merkezleri adı itibariyle sadece ilaç yazan yerlermiş gibi algılansa da, birçok özel psikiyatri merkezi ilaç tedavisinin yanında psikoterapiyi de önemsemektedir. Bunun en önemli sebebi ise ilaç tedavisinin yanında psikoterapinin tedavi sürecini olumlu etkilediği hatta birçok zaman ilaç ve terapinin bir arada uygulanmasının çok daha etkili olduğu görülmektedir. Bu araştırmalarla desteklenen bir sonuçtur. bu sebeple psikiyatri merkezleri terapiyi de oldukça fazla önemsemektedirler. Psikiyatri merkezlerinde özellikle de İstanbul’da psikiyatrist ile psikologlar bir arada çalışmaktadır ve sürekli olarak birbirleriyle iletişim halinde çalışmaktadırlar.

Bu noktada psikiyatrist mi psikolog mu sorusunun cevabını da en iyi şekilde veren bu kurumlar, gerektiğinde sizin psikiyatrist ile temas etmenizi sağlarken, gerektiğinde ise klinik psikolog ile temas etmenizi sağlamaktadırlar.  Bu sayede psikiyatri merkezlerinde ilaç tedavisi ile psikoterapiyi bir arada alabilmektesiniz. Ancak bu durum İstanbul’daki özel psikiyatri merkezlerinde bu şekilde iken devlet hastanelerinde tam olarak bu şekilde işlememektedir. İstanbul’da devlet hastanelerinin yoğunluğu sebebiyle psikiyatristlerin ve psikologların yoğunluğu sebebiyle yeterince zaman ayrılamıyor. Bu durum da tedavinin sürecini olumsuz etkiliyor. Psikiyatrist ile psikologların bir arada çalıştıkları psikiyatri merkezleri bu bakımdan devlet hastanelerinden daha avantajlı gibi görünmekte. Ancak özel psikiyatri merkezlerinin ücretli olması bu bakımdan insanları zorlayabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın