Gülmek Psikolojinize İyi Geliyor

0
646

Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz?

Öyleyse tek ihtiyacınız olan şey gülmek!

Size gülmenin, kahkaha atmanın faydalarını anlatmadan önce kısaca insanların neden bazı ilaçları kullandığından bahsedelim. Çoğu insan baş edemediği duygusal acıları dindirmek için birtakım ilaçlar kullanır. Ancak bu ilaçlar bir süre için insanların acılarından kurtulmasına yardım etse de sonrasında hem ruh halini hem de vücudu etkileyen ciddi yan etkilere yol açıyor.

İyi haber şu ki kahkaha atmak sizin riski olmayan ilacınız olabilir. Kahkahanın muazzam faydaları sayesinde çarçabuk ve hiçbir yan etki olmaksızın tüm duygusal sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz.

Burada bahsettiğimiz şey sorunlarınızı görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmiyor ama artık yolunuza devam etmek için tamamen zararsız bir ağrı kesiciniz olduğunu ifade ediyor.

Neden Kahkaha Ruh Halinizi İyileştirir?

Bu sorunun cevabını bulmak için; güldüğünüz zaman vücudunuzda gerçekleşenlere bir göz atalım:

1. Stres hormonları azaltılır:

Eğer stres hormonları vücutta uzun süre kalırsa çok zarar verici olabilir. Gülmek ise stres hormonlarını eksilterek stresinizin de azalmasını sağlar.

2. Kaslarınız Duygularınızı Kontrol Eder:

Tıpkı duygularınızın vücudunuzu etkilemesi gibi vücudunuz da duygularınızı etkiler. Size yapmacık bir gülüşün sizi gerçekten mutlu edebileceğini söylemiyorum ama doğrusunu isterseniz güldüğünüz zaman kaslarınızda meydana gelen değişimler beyninize mutluluk sinyalleri yolluyor ve sizi iyi hissettiriyor.

3. Zihniniz Problemlerinizin Küçük Çaplı Olduğunu Düşünür:

Problemlerinize gülmeye başladığınızda, bilinçaltınız problemlerinizin gerçekte olduğundan daha önemsiz olduğunu düşünmeye başlar ve sonuç olarak da ruh haliniz daha iyi olur.

4. Doğal Ağrı Kesicilerin Salınımını Sağlar:

Güldüğünüzde, vücudunuzun doğal ağrı kesicileri olan endorfinler üretilir. Endorfinler de ruh halinizi iyileştirir, acıyı azaltır ve sizi iyi hissettirir.

5. Sağlığınızı Düzeltir:

Gülmek bağışıklık sistemini güçlendirir, kan basıncını azaltır, beyne daha çok oksijen gitmesini sağlar ve kalbinizin işleyişini geliştirir.

 

Hızlı Bir Gülüşü Nasıl Elde Edersiniz?

Komik ve eğlenceli videolar, şakalar ve olumlu mizah içeren bir haber akışı izlemek size verdiği pozitif ve neşelendirici mesajların yanında sizi çok daha iyi hissettirecektir.

Pozitif mesajlar modunuzu yükseltecek, şakalar sizi gülümsetecek ve videolar sizi güldürecek. Hatta bu tarz videoları arama yapmak zorunda kalmadan bile aynı içeriği takip ederek izleyebileceksiniz ki bu da işinizi kolaylaştıran unsurlardan biri.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın