Dikkat Eksikliği Nedenleri Nedir?

3
1134

Dikkat eksikliği rahatsızlığı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu( DEHB) olarak bir çatı altında toplanır. Bu problemi yaşayan çocuklar zaman planlamasında zorluk çekerler ve anne babaları tarafından sürekli işini yapmaları konularında uyarılırlar.

 

 

  • Bu rahatsızlık büyük oranda çocuklukta başlayan bir rahatsızlıktır.
  • Hastalığın erkeklerde kızlara oranla 2-6 kat daha fazla görüldüğünü gözlemlenmiştir.
  • Genellikle 7 yaşından önce ilk belirtileri görülür.
  • Problemi yaşayanların %30-50 si erişkinlikte de rahatsızlığın etkilerini göstermeye devam eder.

Diğer bir dikkat eksikliği türü de kız çocuklarında daha sık göründüğü gözlemlenmiş olan ‘Pasif Dikkat Eksikliğidir.’ Bu problemi yaşayan çocuklar, “motivasyonu düşük”, “motivasyonu olmayan”, “potansiyeli var ama kullanmıyor” vb. cümlelerle tanımlanabilirler. Çok odaklanmaları, dikkatlerini vermeleri gereken etkinliklerden çeşitli bahaneler ile kaçınabilirler. Diğer bir yönden; detayı gözden kaçırma, okulda dikkatsiz olma, konuşulduğunda dinlememe, eşyalarını kaybetme ve unutkanlık gibi birçok belirtiye de sahiptirler.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Yalnızca çocuklarda değil yetişkinlerde de görülmektedir. Bu problemi yaşayan bireyler, yapılması gereken işin başına oturduklarında başlayıncaya kadar son derece zorluk çeker, vakit kaybederler. Direkt bir işe girişmek yerine pek çok alakasız işi araya sıkıştırarak çevresel işlerle uğraşırlar.

Bu kişiler sürekli yenilik arama ve ödül arama davranışı sergiler. Strese toleransı azdır ve çabuk öfkelenir.

Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Giderilir?

Peki, bu belirtileri gördüğümüz bireyler için ne gibi tedavi yöntemleri var? Dikkat eksikliği nasıl giderilir? Nasıl tedavi edilir?

Öncelikle sol frontal lob aktivitelerindeki bozukluğun, odaklanma ve yoğunlaşmada zorluklara neden olabildiği düşünüldüğü için ilaçla tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Fakat ilaç tedavisinin belli bir yaşa gelindiğinde tek başına işe yarayacağını söylemek yetersiz olur. İlaçlı tedaviler; uyku düzeni bozuklukları, iştah azalması, karın veya baş ağrısı vb. gibi etkiler gözlemlenebilir. İlaçlar ve dikkat arttırıcı çalışmaların yanı sıra, bireyleri destekleyici terapiler de gerekli olacaktır. Dikkat eksikliği tedavisi için sık olarak kullanılan terapiler başlıca; bireysel terapi ve grup terapileridir.Bunlara ilaveten çeşitli teknolojik cihazlar dikkat eksikliği tedavisinde kullanılır. Tedavi sürecinde psikolog ya da psikiyatrist desteği alınmalı.bunun dışındaki uzmanlar bu problemle çalışmamaktadırlar.

 

 

 

Gizem Zaralı

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın