Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

0
879
odaklanma sorunu
odaklanma sorunu

Odaklanma sorunu günümüzde birçok kişinin yaşadığı yaygın bir durum. Günümüzde etrafımızdaki uyaranların sayısının artması odaklanmayı gittikçe zorlaştırıyor. Uyaranların artması odaklanma sorununu meydana getiriyor. Telefona gelen bir mesaj veya arama sesi, gelen bir mail, kolunuzdaki akıllı saatin verdiği bir uyarı ya da evinizin ya da ofisinizin önünden geçen bir arabanın sesi… Teknolojinin gelişmesi günlük hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da, bizi odaklanmamız gereken işlerden alıkoyabiliyor. Bugünlerde gündelik işlerimizi hallederken bile sosyal medyayı birkaç kere kontrol etme isteği ya da bir girip çıkma dürtüsüyle yaptığımız işi birçok kez bölüyoruz.

Odaklanma önümüzdeki işe dürbünle bakmak gibidir. Dürbün sayesinde sadece odaklandığımız noktayı görürüz. Sağımızda ya da solumuzda olan şeyleri görmemek hedefi daha net görmemizi sağlar. Odaklanma, dikkati, farkındalık alanından başka her şeyi dışlayarak tek bir düşünce veya konuya konsantre olma yeteneğidir. Dikkati odaklama yeteneği, sahip olması gereken en önemli yeteneklerden biri. Bununla birlikte, çoğu insan konsantre olma yeteneğinden yoksundur. Dikkatleri genellikle, herhangi bir makul süre boyunca bir konuya odaklanamadan dağılır. Bu düzelecek bir şeydir. Odaklanma yeteneği, diğer beceriler gibi geliştirilir. Zihnini eğiten bir kişi, düşünceler, sesler veya başka bir şey tarafından dikkati dağılmadan odaklanır.

Odaklanma Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Odaklanma sorunu yaşayan kişiler sıklıkla başladıkları işleri bitirmekte zorlanırlar. Yarıda bırakmak ya da işi tamamlamak zorunda olmak onlar için zorlayıcıdır. Bunun dışında unutkanlık veya karıştırmak da odaklanma sorununun göstergesidir. Bununla birlikte kısa bir süre önce olan şeyleri hatırlayamama durumuyla da karşılaşırlar. Hareketsiz oturmak odaklanma problemi yaşayan bir kişi için zorlayıcıdır. Net düşünme konusunda zorluk yaşarlar. Sık sık bir şeyleri kaybetme veya bir şeylerin nerede olduğunu hatırlamada zorlanırlar. Kararsızlık yaşarlar ve seçenekler arasında kaybolurlar. Karmaşık görevleri yerine getiremek onlar için oldukça zordur.

Odaklanma Sorunu Neden Olur?

Odaklanma sorunu birçok nedenden meydana gelir. Yeterli uyumamış olmak, düzensiz beslenme koşulları, hareketsiz bir hayat tarzı ve gelişen teknoloji odaklanma sorunu denince ilk akla gelen nedenlerin başındadır. Bu alanlarda yapılacak değişimler odaklanma sorununun ortadan kalkmasına ve günlük hayatı daha az etkilemesine olanak sağlar. Kan değerlerinin kontrolü için doktoru ziyaret etmek ve gerekli tetkiklerin yapılması da gereklidir. Bir psikiyatriste danışarak odaklanma sorunu üzerine yardım almak istediğinizde odaklanma sorunu için ilaç tedavisine başlatabilir. Yine gerekli kan değerlerinin düşüklüğünde uygun görülen takviyeler odaklanma sorununa iyi gelecektir. Aynı zamanda odaklanma sorunu üzerine bir psikolog ile çalışırsanız bu konuda farkındalık kazanırsınız. Bir psikolog ile çalışmak bilişsel çarpıtmalarınızı ve bağlantılı davranışlarınızı da açıklayacağı için bu süreçte iyi oluş halinizi destekleyecektir.

Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Odaklanma sorunu nasıl giderilir sorusunun cevabı aslında kişiden kişiye değişmektedir. En önemlisi seçtiğiniz çözüm yolu ne olursa olsun bunu devamlı ve düzenli bir biçimde tekrarlamanız. Düzenli ve devamlı olarak pratik ettiğiniz her alanda odaklanma sürenizin arttığını göreceksiniz. Eğer odaklanma problemi yaşadığınız konu ders çalışmak ise, öncelikle kısa süreli bir hedef ile başlarsınız ve yarım saat çalışırsınız. Düzenli olarak yarım saat ders çalıştıktan sonra artık rahatlıkla yarım saat odaklanabildiğinizi gördüğünüzde bu süreyi kırk beş dakikaya ya da bir saate çıkartmayı deneyerek odaklanma sürenizi artırırsınız.

Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmak, yargısız bir şekilde şu ana tanıklık etmenizi sağlar. Bu sayede odaklanma becerinizi geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda odaklanma sürenizin artmasını sağlar. Meditasyon yapmak ve mindfulness öğrenilebilen yetenekler oldukları için zamanla gelişirsiniz. Günlük 5 dakika ile başlayacağınız meditasyon yapma pratiğinizin süresi zamanla artacaktır.

Yeterli Uyku Alın

Çok yorulduğunuzda bir kitap veya makale okursanız, okuduklarınızın çoğunu unutursunuz. Uyku eksikliği yaşadığınız bir günde, dikkat ve dolayısıyla odaklanma sorunu yaşarsınız. Bunun sonucunda bilginin kaydedilmesi gecikir. Bu sebeple bellekteki bilgilerin pekiştirilmesi için uyku gereklidir.

Beslenme Düzeni Oluşturun

Yeterli beslenemediğimiz zamanlar odaklanma sorununa yol açar. Yeterli vitaminleri ve mineralleri alamıyor olmak fizyolojik ve mental sağlığımızı etkiler. Düzenli öğünlerin olmaması veya atıştırarak öğün atlamak da aynı şekilde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alamamasına sebep olur. Gerekli kan değerlerini kontrol ettirmek gerekirse bir doktor veya diyetisyen eşliğinde beslenme düzeni oluşturmak odaklanmanızı geliştirecektir.

Duyuları Dahil Edin

Örneğin, bir derste oturuyorsanız, birkaç not alın. Bir makale okuyorsanız, bunu kendinize yüksek sesle okuyun veya okuma yaparken ses tonunuzda değişiklikler yapın. Önemli bulduğunuz kısımları daha sesli okuyor olmak daha sonrasında hatırlamanızı kolaylaştırır.

Kendi Planınızı Oluşturun

Bir liste hatırlamanız gerekiyorsa, bunları başlangıç, ana yemek ve tatlı gibi başlıklar altında hazırlayabilirsiniz. Başlıklar altındaki malzemeleri hatırlamanızı kolaylaştırır. Bir telefon numarasını hatırlamanız gerekiyorsa onu parçalara ayırmak da aynı şekilde hatırlamanızı kolaylaştırır. İlk üç rakamı, ortadaki üç rakamı ve son üç rakamı hatırlamak gibi düşünün. Ya da size en iyi sonucu vereni gruplandırmayı düşünün. Kendinize en uygun olan listeyi ve gruplandırmayı yapın. Eğer sizin için bir market listesi oluştururken sebzeler meyveler diye gruplandırmak daha kolay geliyorsa ona göre kendi planınızı oluşturun. Bu noktada kişisel deneyimler ve bireysel farklılıklar önemli bir yer tutar. Bunu göz önünde bulundurmayı ve başkasının oyun planına uymayı değil kendi planınızı oluşturmayı deneyin.

Bilgileri İlişkilendirin

Yeni bilgiler, bir bağlamda ilişkilendirilirse hatırlanması çok daha kolaydır. Öğrendiğiniz yeni bilgiyi önceden bildiğiniz bilgilerle birleştirmek hem önceki bilgilerin tekrarını, hem yeni bilginin kodlanmasını sağlar.

En son yazımız “Terapiyi Sonlandırmak Ne Zaman Gereklidir?” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın