Cinsel Mazoşizm ve Tedavisi

0
2814

Cinsel Mazoşizm Nedir?

Cinsel mazoşizm, doğal olmayan, anormal çekicilik anlamına gelip, parafili kategorisindeki psikiyatrik cinsel bozukluklar kapsamına girer. Cinsel mazoşizm ısırılmaktan, bağlanmaktan, acı çekmekten veya bunlar hakkında fantezi kurmaktan cinsel zevk almakla ilgilidir. Göz bağlama, vurma, dışkılayarak aşağılama, idrar yapma ya da hayvan taklidi yapmaya zorlama cinsel mazoşistler tarafından kullanılan diğer yöntemlerdir. Mazoşistler şok vererek, iğneyle delerek veya boğarak kendilerine acı verilmesini isterler. Aşağı yukarı %30’u sadistçe davranışlar da sergiler.

Özellikle tehlikeli olan metotlardan biri beyindeki oksijen seviyesinin azalmasıyla ortaya çıkan hypoxyphiliadır (soluyamama benzeri) . Bu da her yıl 1 veya 2 milyon insanın ölümüyle sonuçlanır. Mazoşistler bunu başarmak için boyunlarına bir kement bağlar, göğüslerine baskı uygular, kafalarına hava geçirmez yastıklar koyar veya amil nitrat adı verilen yanıcı bir sıvı kullanırlar.

Sadomazoşist ilişkiler iyi planlanır, mazoşistler aralarında sadistliği durdurmak gerektiği zaman kullanacakları özel bir kelime belirlerler.

Semptomları Nelerdir?

Cinsel mazoşist davranış biçimi genellikle yetişkinlik çağının başlarında bellidir ve sıklıkla çocuklukta oynanan mazoşistçe ve sadistçe oyunlarla başlar.

Fanteziler, cinsel dürtü ve davranışlar klinik açıdan önemli sorunlara ve sosyal alanda, mesleki alanda veya hayatın diğer önemli alanlarında zorluklara yol açar.

Cinsel Mazoşizm’in Nedenleri Nelerdir?

Cinsel mazoşizmin veya sadomazoşizmin kökenine dair dünyaca kabul görmüş bir neden yok. Yine de bu cinsel parafililerin varlığını açıklamaya yönelik bazı teoriler mevcut. Bir teoriye göre parafililer, uygunsuz bulunan cinsel fantezilerin bastırılmasından ve yasaklandıkça daha da güçlenmesinden kaynaklanıyor. Sonunda da buna göre davranınca, kişi kayda değer bir üzüntü ve uyarılma yaşama durumuna geliyor. Cinsel mazoşizmde, mazoşist davranış cinsel davranışla içinden çıkılamaz biçimde bağlantılı ve alakalıdır. Mazoşist bireylerin aslında kendileriyle çelişir biçimde itaatkâr olmalarına neden olan baskın rolde olmayı istediklerine dair bir inanış da var.

  • Bir diğer teori ise sadomazoşist davranışın bir kaçış şekli olduğunu öne sürüyor. Bu insanlar fantezilerini dışa vurarak kendilerini orijinal ve farklı hissediyorlar.
  • Bazı teoriler de kaynağını psikanalizden alıyor. Bu teorilere göre, cinsel taciz gibi çocukluk travmaları ya da önemli çocukluk tecrübeleri teşhirci davranışlar olarak ortaya çıkabiliyor.
  • Davranışsal öğrenme modelleri uygunsuz cinsel davranışlara maruz kalmış veya şahit olmuş bir çocuğun bunu taklit etmeyi öğrendiğini ve daha da güçlendirdiğini öne sürüyor. Bu bireyler normal cinsel temaslardan yoksun kalabilir ve böylece daha az kabul gören şeylerde tatmin ararlar.
  • Son olarak fizyolojik modeller de; hormonlar, davranış ve merkezi sinir sistemi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

Cinsel Mazoşizm Tedavisi

Cinsel mazoşizm insanların mahrem noktaları olması sebebiyle çok zaman tedavi arayışına girilmeyen bir durum. Bu noktada tedavi için psikolog desteği almak bu durumun üstesinden gelmek için atılabilecek ilk adımlardan birisi.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın