Acaba Eşcinsel Miyim? Cinsel Yönelimli OKB

0
4414

 

 

Cinsel Yönelim OKB’si, hastaların sürekli olarak cinselliklerini sorguladığı bir OKB alt kümesidir . OKB’si olan kişilerin % 10’unun bu özel alt kümeye sahip olduğu tahmin edilmektedir. Cinselliklerini veya cinsel yönelimlerini belirlemek için büyük bir iç gözlemle meşgul olurlar. Bu sürekli sorgulama endişe verici, kafa karıştırıcı ve çok kaygı verici olabilir.

 

 

Ortak Cinsel Yönelim OKB kompulsiyonları

  • Kaçınma

Buluşmadan kaçınır, etkinliklere katılmayı veya sosyal ayarlara girmeyi bırakırsınız.

  • Kontrol etme

Aynı cinsten birinin veya birisinin resmine bakıp cinsel ya da duygusal bir cevabın olup olmadığını belirleme.

  • Sorgulama

Aynı cinsten birini gördüğünüzde ve çekici olduklarını düşündüğünüzde kafanız karışır.

Cinsel Yönelim OCD hastaları sürekli olarak cinsellik sorusuna cevap aramaktadırlar. Durumlarının odak noktasıdır. Kim ve ne sevdikleri ile o kadar endişeliler ki, cevaplarını bulamazlarsa hayatlarının risk altında olduğuna inanırlar.

Bu bozukluk, eşcinselliğin günah olduğuna inanmak için yetiştirilenler için de utanç verici olabilir. Cinsel Yönelim OKB’si ve İlişkili OKB’nin (ROCD) iç içe geçmesi mümkündür. Cinsel Yönelim OKB takıntıları, bir kişinin partneri ve genel ilişki hakkında endişelere dönüşebilir.

 

Tedavi

Cinsel Yönelim OKB’si olan kişiler için önerilen tedavi, maruz kalma tepkisi önleme terapisidir (ERP) . ERP, kendinizi korkunuzun kaynağına, korkunuzu etkisiz hale getirmek veya durdurmak için herhangi bir zorlama yapmadan, tekrar tekrar ve tekrar tekrar ortaya çıktığınız zamandır. Tekrar tekrar korktuğunuz bir şeyle karşılaştığınızda, beyninizi ne kadar mantıksız olduğunu fark etmeye zorlarsınız. Bir diğer tedavi seçeneği ise CBT olarak da bilinen farkındalık tabanlı bilişsel davranış terapisi, insanlara olumsuz düşünme kalıplarını ve davranışlarını belirlemeye, anlamaya ve değiştirmeye öğretir. Hastalara terapi sırasında problem çözme becerileri öğretilir ve daha sonra pozitif alışkanlıklar oluşturmak için onları kendi zamanlarında uygulama talimatı verilir.

Terapinin Amacı

OKB’si olan bazı kişiler tamamen ERP ile iyileşir. Fakat çoğu kişi için, takıntıları asla tamamen ortadan kaybolmaz. Tedavinin ilerleyişi, cinselliğinizi hala sorgularken, bunu yapmanın endişe uyandırmadığı anlamına gelebilir ve belirsizlikle huzurtasın. OKB iyileşmesi, durumu yönetmekle daha fazla uğraşmaktan daha iyidir. Ancak bu, sağlıklı ve mutlu bir yaşam süremezsiniz anlamına gelmez. Tedaviye ve pozitif yaşam tarzı alışkanlıklarına öncelik vererek, hastalar genellikle güven ve özgürlük kazanırlar. Terapinin sonunda hala bir miktar kaygı varsa bile, artık bu durumdan daha az güçsüz hissedeceksiniz. OKB’den muzdaripseniz, ciddi bir anksiyete bozukluğunuz vardır. Ama tedavi edilebilir. Eğitimli ve sağlıklı yaşam seçimleri yaparak başlayın . Daha sonra bölgenizde OKB ve Maruz Kalma Tepkisi Önleme (ERP) konusunda uzmanlaşmış bir klinik psikolog bulun.

 

Övgü Yaren Soydan

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın