Başarılı Girişimcilerin 6 Temel Özelliği

0
732

Kendi kendinizin patronu olmak artık yeni Amerikan rüyası oldu. Gelgelelim bir girişimci olmak inanılmaz derecede çetrefillidir.

Küçük işletmelerin başarısı hem doğuştan gelen hem de öğrenilen girişimci ruhun bir kombinasyonudur. Yani bazı insanlar başarılı girişimciler olmak için gerekli bazı özelliklerle doğuyor ve bu özellikler de eğitim ve tecrübeyle geliştirilebiliyor. Diğer bir deyişle girişimci ruh öğrenilebilir.

İşte başarılı girişimcilerin sahip olduğu özellikler:

  1. Sağlam İnanç: Girişimci olmak başarıya giden kolay yol değildir. Tabi ki kendi kendinizin patronu olmak kulağa hoş geliyor ama çalışma saatleri uzun, piyasa her zaman kalabalık, karşıt fikirliler ise çok fazladır. Cesaret kırıcı şeyler olacak. Burada esas olan kararlarınızın arkasında durma yeteneğidir. Başka kimse size şirketiniz için ne istediğinizi söyleyemez ve bunu denemelerine bile izin vermeyin.
  2. Hız: Bir girişimci olarak, zaman sizden yana değil. En iyi hesaplanmış planlar en hızla yerine getirilmiş olanlardır. Bir fikri uzun süre bekletmeyin ya da kararı ertesi güne bırakmayın. Şimdi harekete geçin.
  3. Yenilik: Orijinal parlak buluş sizi girişimcilik şansınızı deneyecek kadar heyecanlandıran şey olabilir. Ama bir fikrin uzun ömürlü olması, ürünleri hedef kitleye pazarlama yollarıyla ilgili yeni fikirlerin sürekliliğine bağlıdır. Bu fikirlerin hepsi galip gelmeyecek ve hepsine sahip olmak seçiminize bağlı olan bir şey değil.
  4. İlham: Tek çalışanınız kendiniz olabilirsiniz veya yeteneklerini güçlendirmek ve büyük resme dahil olmak için sizden medet uman bir ekibiniz olabilir. İş için heyecanlı olan bu çalışanlar sizin için çok çalışacak ve sizin yanısıra genel vizyon da büyümeye, gelişmeye teşvik edilecek.
  5. Odaklanma: Günlük, haftalık ve üç aylık amaçlarınızı belirleyin ve bunların peşinden gidin. Durumlar arasında günlük bazda bağlantı kurun. Dikkat dağılmasından ve dikkat dağıtıcı insanlardan uzak durun.
  6. Bağımsızlık: Girişimcilik yalnız bir yoldur. Amacınız şirket bünyesinde çevrenizi büyütmek olsa da diğer herkesin sizin gibi sıkı çalışmaya gönüllü olmasını ve sizin kadar çok istemesini dilediğiniz günler olacak. Fakat şunu fark edin; şirketinizin başarısı diğer herkesten çok sizin için anlam ifade ediyor. Diğer herkes öğle yemeği için kenara çekilmiş göründüğünde yolda tek başınıza yürümeye gönüllü olun. Farkı yaratacak olan budur.

Peggy Drexler, Ph.D.

Çeviri: Selmin İrem

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın