Karantina Süresince Evden Çalışmak ve Verimlilik

0
778
evden çalışmak

Gündem herkesin malumu ki, Koronavirüs sebebiyle herkes evde kal mottosuna uyarak sosyal mesafesini korumaya çalışıyor. Hal böyleyken de birçok kişi çalışma rutinine evden devam ediyor. Peki evden çalışmak nasıl avantajlara sahip? Korona bu etkisi ile gelecekteki çalışma stillerini etkileyebilir mi? Evden çalışırken nasıl verim arttırılır? Birçok araştırmayı inceledikten sonra size bu konular hakkında bir de psikolog görüşünden bahsetmek istiyorum.

Evden Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

İnsanlar normalde psikolog seanslarında “iş yerinde verimlilik nasıl arttırılır”, “iş hayatında verimli çalışma yöntemleri” gibi sorular sorarken gündemimiz ile birlikte bu sorular “evden çalışmak ve verimlilik yöntemleri nelerdir” olarak güncellendi. Öncelikle evden çalışmanın çalışana ve iş verene avantajlarından bahsedelim.

 • Evden çalışmak, ofis stresi olmadığı için bilişsel olarak çözüm bulma, yaratıcılık, üretkenlik, problem değerlendirme becerileri çok daha yüksek oluyor. Stres bu beceriler üzerinde önemli bir faktör.
 • Evden çalışma alışkanlığı hava kirliliğini büyük ölçüde azaltabilecek ve iş saatlerinde olan trafik probleminin azalmasında etkili olacaktır. Çin’deki hava kirliliği karantina sürecinden büyük ölçüde etkilendi bile!
 • Evden çalışma bir kurumdaki çalışanların morallerini arttırabilecek ve bu sayede verimliliği de olumlu etkileyebilecektir.
 • Evde çalışma yönteminde işe gidip gelmeye dair geçen bir süre olmadığı için zamandan kişi tasarruf yapılabilecek ve bu sayede evden çalışma hem iş birikimi hem de kişinin kendisine ait olan zamanı olumlu etkileyecektir.
 • Uzun vadeye bakıldığında evden çalışma stili şirketlere gelecekteki çalışma prensiplerine dair fikir edindirebilirse; şirketlerin mülkiyet, bina giderleri vb maliyetleri düşecek ve insan kaynaklarının verimliliğini artabilecektir. Evden çalışma stili birçok Avrupa ülkelesi ve Amerika’da günden güne fazlalaşmaktadır.

Karantina Boyunca Evde Verimli Çalışmanın Yolları Nelerdir?

Corona sebebiyle herkes evden çalışmanın verimliliğini arttırmaya yönelik yolları merak ediyor. Bir psikolog olarak, terapi ve seans yaparken iş hayatında verim arttırmaya yönelik birçok çalışma uyguluyoruz. Terapi seansları boyunca uyguladığımız bu çalışmalardaki deneyimlerimizle, evden çalışmanın verimli yollarını sizlerle hem araştırmalar hem de psikolog ve psikoterapist deneyimi ile paylaşıyoruz.

 • Birçok kişi evde işlerine odaklanma konusunda problem yaşıyor. Evinizde bir kanepede veya yatakta çalışmak yerine çalışabileceğiniz “işe” özel bir alan yaratın. Bu iş için ayrılmış bir masa köşesi olabilir. Bu sizin kalıcı iş alanınız olsun.
 • Yatak odanızda çalışmayın. Yatak odanızda bulunmanız sizde uyku hali ve çalışmama isteği yaratabilir. Onun yerine evinizde daha enerjik hissettiğiniz bir alan tercih edin.
 • Bir diğer yapılan hata ise çalışmaya pijamalar ile başlamak olabiliyor. Bu sizin konsantre olmanızı zorlaştırabilir. Pijamalarla çalışmaya çalışmak yerine belki biraz daha günlük-resmi giyinerek kendinizi ve beyninizi çalışmaya hazırlayabilirsiniz.
 • İşinizi bölecek, dikkat dağıtıcı unsurlarla ilgilenmek için kendinize bir zaman belirleyin. Mesela bir saatlik iş çıkardıktan sonra diğer şeylerle ilgilenebileceğiniz bir 15 dakika koyun araya. Bu aklınızın dikkatinizi dağıtan şeye sürekli kaymasını engeller, çünkü onunla ilgilenebileceğiniz bir zamanın var olduğunu biliyorsunuz.
 • İş arkadaşlarınızla irtibatı sürdürün. Yapılan işler ile ilgili iletişimde kalın. Gerekirse süpervizörünüz ile ara ara haberleşin. Bu sizin motivasyonunuzun ve işiniz üzerindeki verimliliğinizin devamını sağlar.
 • Evden çalışma stilinde işveren ile çalışan arasında bir çalışma programı yapılmalıdır. İşvereninizle günlük yapılması gereken işler ve çalışma takvimi üzerine konuşun. Evden çalışma prensibi çok detaylı saat saat yapılandırılmış bir takvim yerine iş çizelgesi üzerinden oluşabilir, tüm gün çalışılma zorunluluğundan ziyade saatler daha esnek olacaktır.
 • Çalışma programı hazırlarken kendinize bazı aralar koyun ve düzenlediğiniz bu programdaki aralarınıza uyun. Onları kısa tutmayın. Tam vaktine uyun. Bu aralara zihninizin ihtiyacı var. Daha verimli olmak için, ara da vermek gerektiğinin farkında olun. “Şu da iş de bitsin ondan sonra ara vereyim” derken zihninizi zorlamaktan kaçının.

 

Eğer Koronavirüs (Corona) korkunuz var ve bununla baş etmekte zorlanıyorsanız “Korona Kaygısı ile Başa Çıkmak” isimli yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilir ve bu konudaki psikolog önerilerini öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın