Baby&You Dergisi Röportajı [Teknoloji Bağımlılığı]

0
532

Son dönemim popüler konularından teknoloji bağımlılığı. Baby&You dergisinin de dikkatini çekmiş olacak bu konuyla ilgili bizlere ulaştılar. Çocukların psikolojik, akademik, fiziksel gelişimleri açısından çok önemli olan bu konu, konuşulmaya ve paylaşılmaya da değer bir konu olduğunu düşünüyorum.Teknoloji bağımlılığı ile ilgili klinik psikolog yorumu alması baby&you dergisinin konuya verdiği önemi bizlere gösteriyor.

Her anne-babanın ortak sıkıntısı olan teknoloji bağımlılığı ve teknolojinin doğru kullanımı şimdinin ve geleceğin en önemli sorunlarından. Anneler ipad ve benzeri teknolojik aletleri hem bir sorun olarak görüyor, hem de bu aletleri çocuğun iyi kullanmasını bir zeka göstergesi olarak algılıyor.

Bunların yanın da biz psikologlara çocuklarını getirip bu aletlerden nasıl kurtarabiliriz şeklinde çözümler üretmemizi bekliyorlar. Bu teknolojik aletleri çocuk bakıcı gibi kullanan ailenin çocuğunu internet ve teknoloji bağımlılığından hiç bir psikolog kurtaramaz. Kendine zaman ayırmak için çocuğunun eline ipad verip kendisi de cep telefonuyla oynayan aile bireyi psikologları gezip çözüm ararken kendi teknoloji bağımlılığıyla ilgili de çözüm aramalıdır.

  • Çocuk ile etkili zaman geçirmeyip, onun teknolojiden uzak kalmasını isteyen aile, kendisi teknolojiden bir süre uzaklaşınca boş zamanını nasıl değerlendiriyordur?
  • Çocuğu tam anlamıyla teknolojiden uzak tutan aile bunu ne derece başarabilir? Ne derece gereklidir?
  • Çocuğun gelişimi ve sosyalleşmesi için en en önemli yaşlarında sanal alemde sosyalleşen çocuğun ailesi, kendi arkadaşlarıyla ne kadar sosyalleşir?

Çocuğunuza teknolojiden daha zevkli bir alternatif sunmak çok kolay değil. Bu noktada ailenin olabildiğince yaratıcı olabilmesi neredeyse zorunluluk.

Klinik Psikolog

Barış Gürkaş

İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın