Neden Sigara İçiyoruz? Psikolojik ve Fiziksel Sebepler

0
873
neden sigara içiyoruz
neden sigara içiyoruz

Hayatımızın birçok anında sigara içen insanlarla karşılaşıyoruz. Kendimize de sık sık neden sigara içiyoruz sorusunu soruyoruz zaman zaman. Bazen bu insanlar bizden yaşça büyük olurken, bazen ise bizden çok daha küçük yaştaki çocuklar bile olabiliyor. Güne sigara içmeden başlayamayanlar, her yemek sonrası sigaraya ihtiyaç duyanlar ya da her öfke anında sigaraya sarılanlar… Aslında birçok insanın sigaraya en çok ihtiyaç duydukları anların ve sigara içme sebeplerinin birbirinden farklı olabileceğini söylemek mümkün. Tabii ki bu sırada neden sigara içiyoruz sorusunun cevabında hem fiziksel hem psikolojik etkileri de göz ardı edemeyiz. Gelin neden sigara içiyoruz sorusunun bu cevaplarını birlikte keşfedelim.

Neden Sigara İçilir? Fiziksel Sebepler

Bir insanın canı neden sigara ister sizce? İnsanlar neden sigara içer sorusunun birçok cevabı var. Birçok zaman kendimizi sigara içmek istiyorum ya da çok sigara içiyorum gibi şeyler söylerken bulabiliriz. Hatta öyle ki, çok sigara içmek kelimesi Google’da en çok aratılan kavramlardan da biri. Nikotin sigaranın içinde bulunan ve bağımlılık yapan bir maddedir. Bu madde dopamin adında bir kimyasal salgılar. Daha sonrasında ise kişi kendini geçici olarak iyi hisseder ve ruh hali değişikliklerine sebep olur. Sigara içme ihtiyacının ya da diğer bir deyişle bağımlı olmanın fiziksel olarak açıklamasını kısaca bu şekilde yapabiliriz. O halde fiziksel bağımlılığın sebeplerini şöyle kısaca açıklayalım:

Neden Sigara İçiyoruz: Fiziksel Bağımlılık

  • Dopamin
  • Nikotin Bağımlılığı
  • Ödül ve Tatmine Olan İhtiyaç

Peki bir de, bu durumun altında yatan psikolojik sebepler nelerdir? Bunları inceleyelim.

Sigara İçmenin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Birçok insan sigara içmek rahatlatır mı sorusunu sormakta. Sigara içtikten sonra kişinin kendini iyi hissettiğinden ve gerçekten de ruh hali değişikliklerinin meydana gelebileceğinden bahsedebiliriz. Bazı insanlar bu sebeplerden ötürü sigara içmeyi tercih edebilirler. Nasıl yani? Sigarayı içtikten sonra kişi kendini anlık mutlu ve rahatlamış hisseder, evet. Bu hisler aslında hepimizin sürekli yaşamak istediği hislerdir. Kişi bu hisleri daha çok yaşamak istediği için sigara içmeye yönelir. Böylece kişinin zamanla sigarayı kendisine bir destek aracı olarak görmeye başladığını ve zamanla bunu bir ihtiyaçmış gibi sürekli istediğini söyleyebiliriz. Gelin bu psikolojik sebeplere daha yakından bakalım.

Sigara Neden İçilir? Psikolojik Sebepler

Günlük hayatımızda çoğumuzun başına bizi üzen, veya sinirlendiren olaylar meydana gelebilir. Zaten sigara içmek depresyon ile ilişkili bulunan da bir kavram. Aynı zamanda sigara içmek anksiyete ve endişe ile de ilişkili. Çünkü bu gibi durumlarda sigara içmek anlık bir rahatlama sunuyor belki. Böyle zamanlarda sigara içmek insanlar için bir ‘kaçış yolu’ olabilir. “Çok üzgünüm, bir sigara içeyim.” “Sakinleşmek için çıkıp bir sigara içmem gerek.” Bu gibi cümleler kurarak bu duyguları sigara ile yatıştırabileceğimizi düşünebiliriz. Belki de yatıştırabiliyoruz bile. Fakat muhtemelen bu sadece çok kısa bir an için geçerlidir. Böyle durumlarda insanlar kendi duygularını pek anlamayı tercih etmezler. Bunun yerine kaçmayı yani sigara içmeyi tercih ederler. 

Bazen ise bizler sigara içerek başkaları tarafından kabul gördüğümüzü de düşünebiliriz.  Örnek verecek olursak eğer, arkadaş ortamında herkesin sigara içtiğini düşünelim. Bu ortamda sigara içmeyen kişiye aşağılayıcı cümleler olabilir. Bazen kişiye kendisini eksikmiş gibi hissettirmesine yol açan davranışlar olabilir. Özgüveni düşük olan insanlar bu davranışları muhtemelen oldukça içerleyecektir. Tüm bunlara maruz kalmamak adına sigara içen birçok kişi bulunmakta. 

Görüldüğü üzere sigara içmenin aslında fiziksel sebeplerinin yanı sıra psikolojik sebepleri de var. Bu sebepler ise kişiden kişiye değişebilmektedir. Eğer bir insan sigarayı bırakmak istiyorsa, öncelikle neden sigara içtiğini anlamalıdır. Daha sonra ona göre adımlar atılmalıdır.

Yediklerimizin Psikolojimiz Üzerindeki Etkisi konulu yazımızı okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın