Panik Atak Belirtilerinden Kurtulmanın 7 Yolu
4 Haziran 2015
Serebral Palsi ve Psikolog Desteği
29 Haziran 2015

Psikolog Olmak Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

Psikolog olmak üzerine sürekli sorular alan bir uzman olarak sorularınıza cevap olması adına  böyle bir yazı hazırlamak istedim. Yoğun olarak aldığım sorulara şöyle bir baktığımda “Nasıl psikolog olabilirim?”, “Psikologlar ne kadar kazanır?” “İyi bir psikolog olmak için kendimi nasıl geliştirmeliyim”  “Psikoloji okumak zor mu?”gibi sorular en sık karşılaştığım sorulardan.

Bu soruların cevaplarını kolay bir şekilde alabilmeniz için sizler için videolar hazırladık. İyi seyirler!

Nasıl Psikolog Olunur?

Psikolog olabilmek için üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Bu bölümün zor olup olmadığına dair çok fazla soru alıyorum. Psikoloji okumak ortalama bir bölüme göre daha zordur. Hocaların beklentisi daha fazladır. Bunun en önemli sebebi ise çalışacağınız insanların ruh sağlıklarının oldukça hassas olmasıdır. İnsanlara zarar vermemeniz için bu derece iyi bir performansla mezun olmanızı beklerler.

Bununla birlikte psikoloji lisansından mezun olmak yeterli olmayacaktır. Sonrasında uzmanlaşabilmek için klinik psikoloji, endüstri psikolojisi, sağlık psikolojisi, travma gibi çeşitli branşlarda yüksek lisans yapmanız gerekecektir. Buda yaklaşık eğitim hayatınızın 6 yıl olması demek oluyor. Yani ben gerçekten psikolog olmak istiyorum diyorsanız bu yollardan geçmeniz sizin hayalinizi kurduğunuz işi yapmanızın ilk adımı olacaktır.

Psikoloji bölümü öğrencilerinin kurduğu en büyük hayallerden biri ise kendi kliniğinde terapi yapabildiği seanslara girebildiği bir çalışma şeklidir. Bunu elde etmek için psikoloji bölümünün ardından en azından klinik psikoloji yüksek lisansını yapıp devam edebilirse, doktora süreci ile devam etmesi de daha büyük artı katacaktır. olacaktır. Günümüzde terapi yapılacak çerçevenin tam belirlenmemesi sebebiyle yüksek lisans yapmayan psikologlarda uygun olmasa da terapi yapmaktadır.

Psikologlar Ne Kadar Kazanır?

Türkiye şartlarında maalesef ki seçeceğimiz mesleği belirlerken ne kadar kazanacağını soruşturmadan seçim yapamıyoruz. Mezun olduktan sonraki süreçte işsiz kalma endişesi sevdiğimiz, ilgimiz olan mesleğe yönelmemizin önündeki en büyük engel desek sanırım yanılmış olmayız. bu sebeple de en çok karşılaştığım sorulardan birisi de psikologlar ne kadar kazanır şeklinde oluyor.

Ancak psikoloji mezununun her geçen gün artması ve bununla birlikte istihdam alanlarının da bu oranda azalması büyük bir işsizliği de beraberinde getiriyor. Yani psikologlar da mecburen alan dışı yerlerde çalışmak durumunda kalıyor. Çok az bir kısım kliink alanda çalışma fırsatı buluyor.

Ancak her meslekte olduğu gibi psikologluk mesleğinde de mesleğini iyi yapan insanlar iyi kazanabiliyor.

 

Klinik Psikolog

Barış Gürkaş

12 Comments

 1. mehdi öter dedi ki:

  pisikoloji bölümüne FM den geçebilirmiyizz

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Üniversite sınavı ile ilgili son güncellemeleri kariyer danışmanlarınızdan, öğretmeninizden, ya da rehber hocalarınızdan alabilirsiniz.

 2. Cansu dedi ki:

  Diyaliz teknikeri üniversite ikinci yani son sınıfım mezun olunca psikolog okuyabilirmiyim tekrar

  • barış gürkaş dedi ki:

   Tabi ki okuyabilirsin Cansu. Eğer yeterince istersen ve çalışırsan zorlanmadan bitirebilirsin.

 3. DUYGU dedi ki:

  Merhaba, ben 29 yaşındayım 4 yıllık işletme bölümü mezunuyum.Ancak psikoloji okumak istiyorum.Bölüme başlama konusunda yaşımla ilgili tereddütlerim var, bunun için geç kalmış durumda mıyım sizce?

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Duygu Hanım Merhaba,

   Bu durum bir sorun oluşturmayacaktır. Psikolog olmak için herhangi bir yaş sınırı yada engeli yoktur.

 4. rrrrrrrr13 dedi ki:

  ben psikoloji ve hukuk arasındayım.Tamam ne yapmak istiyoruz yeteneklerimiz neler bunlara bakmamız gerekiyor ama ben ikisinide okumak istiyorum. avukat da psşkolog da olmak istiyorum yani. Durum böyle olunca maddiyata bakıyoruz haliyle. hangisi daha kazanç sağlar ya da hangisinin önü daha açık. Bu konuda fikriinizi alabilir miyim?

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Genelde birçok insan bu iki branş arasında kalıyor. Bu noktada biraz daha emin olmak için bu işleri yapan birkaç kişiyle görüşmeli mümkünse ofislerini ziyaret etmelisin. Aslına bakarsan iyi meslek arayışına girmek genellikle kişiyi yanıltabiliyor. Çünkü her meslekte işini çok iyi yapan insanlar var.
   Psikologluk açısından değerlendirecek olursam, tahmin edersin ki bu mesleğe ihtiyaç her geçen gün artıyor. Ancak mezun sayısı da özel okulların para odaklı stratejileri sebebiyle aynı oranda artıyor. Dolayısıyla mesleği kaygısızca icra etmek gelecekte zorlaşabilir.
   Benzer bir durum hukuk içinde geçerli mezun sayıları ve ülkede hukukun geldiği nokta çok ortada.
   Dolayısıyla hangisini seçersen seç yeteneklerine en uygun olanı seçtikten ve işinin hakkını verdikten sonra hem başarıyı getirecek hem huzuru.

   Başarılar…

 5. gülsüm dedi ki:

  MERHABA
  Ben Hemşirelik bölümü mezunuyum küçüklüğümden bu yana psikolejiye karşı bir sempatim var ee haliyle hemşirelik okurken ruh sağlığı dersi görmüştüm dahada merak sardım bu mesleğe karşı çoğu kitap seçimi psikolejiden yana yapıyorum bir süre sonra fark ettim ki insanlara karşı dahada şüpheci olmaya başladım bu bölümü okumak istiyorum ama korkularım tamamen önüme geçiyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum…

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Bölümü okuma isteğiniz korkularınızdan bağımsız bir durum gibi duruyor. Eğer şüphe hali hayatınızı, sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkilemeye başladıysa geciktirmeden destek almanızı öneririm.

 6. Esra dedi ki:

  Merhaba ben 9. Sınıf öğrencisiyim psikolog olmak istiyorum lakin açık öğretimde okuyorum böylede bu bölümü kazanabilirmiyim?

 7. Dffghhh dedi ki:

  Ben 13 yaşındayım piskolof olmak istiyorum hangi liseyi secmeliyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir