Psikolog Olmak Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

53
3095

Psikolog olmak üzerine sürekli sorular alan bir uzman olarak sorularınıza cevap olması adına  böyle bir yazı hazırlamak istedim. Yoğun olarak aldığım sorulara şöyle bir baktığımda “Nasıl psikolog olabilirim?”, “Psikologlar ne kadar kazanır?” “İyi bir psikolog olmak için kendimi nasıl geliştirmeliyim”  “Psikoloji okumak zor mu?”gibi sorular en sık karşılaştığım sorulardan.

Bu soruların cevaplarını kolay bir şekilde alabilmeniz için sizler için videolar hazırladık. İyi seyirler!

Nasıl Psikolog Olunur?

Psikolog olabilmek için üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Bu bölümün zor olup olmadığına dair çok fazla soru alıyorum. Psikoloji okumak ortalama bir bölüme göre daha zordur. Hocaların beklentisi daha fazladır. Bunun en önemli sebebi ise çalışacağınız insanların ruh sağlıklarının oldukça hassas olmasıdır. İnsanlara zarar vermemeniz için bu derece iyi bir performansla mezun olmanızı beklerler.

Bununla birlikte psikoloji lisansından mezun olmak yeterli olmayacaktır. Sonrasında uzmanlaşabilmek için klinik psikoloji, endüstri psikolojisi, sağlık psikolojisi, travma gibi çeşitli branşlarda yüksek lisans yapmanız gerekecektir. Buda yaklaşık eğitim hayatınızın 6 yıl olması demek oluyor. Yani ben gerçekten psikolog olmak istiyorum diyorsanız bu yollardan geçmeniz sizin hayalinizi kurduğunuz işi yapmanızın ilk adımı olacaktır.

Psikoloji bölümü öğrencilerinin kurduğu en büyük hayallerden biri ise kendi kliniğinde terapi yapabildiği seanslara girebildiği bir çalışma şeklidir. Bunu elde etmek için psikoloji bölümünün ardından en azından klinik psikoloji yüksek lisansını yapıp devam edebilirse, doktora süreci ile devam etmesi de daha büyük artı katacaktır. olacaktır. Günümüzde terapi yapılacak çerçevenin tam belirlenmemesi sebebiyle yüksek lisans yapmayan psikologlarda uygun olmasa da terapi yapmaktadır.

Psikologlar Ne Kadar Kazanır?

Türkiye şartlarında maalesef ki seçeceğimiz mesleği belirlerken ne kadar kazanacağını soruşturmadan seçim yapamıyoruz. Mezun olduktan sonraki süreçte işsiz kalma endişesi sevdiğimiz, ilgimiz olan mesleğe yönelmemizin önündeki en büyük engel desek sanırım yanılmış olmayız. bu sebeple de en çok karşılaştığım sorulardan birisi de psikologlar ne kadar kazanır şeklinde oluyor.

Ancak psikoloji mezununun her geçen gün artması ve bununla birlikte istihdam alanlarının da bu oranda azalması büyük bir işsizliği de beraberinde getiriyor. Yani psikologlar da mecburen alan dışı yerlerde çalışmak durumunda kalıyor. Çok az bir kısım kliink alanda çalışma fırsatı buluyor.

Ancak her meslekte olduğu gibi psikologluk mesleğinde de mesleğini iyi yapan insanlar iyi kazanabiliyor.

 

Klinik Psikolog

Barış Gürkaş

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

53 YORUMLAR

  • Üniversite sınavı ile ilgili son güncellemeleri kariyer danışmanlarınızdan, öğretmeninizden, ya da rehber hocalarınızdan alabilirsiniz.

 1. Merhaba, ben 29 yaşındayım 4 yıllık işletme bölümü mezunuyum.Ancak psikoloji okumak istiyorum.Bölüme başlama konusunda yaşımla ilgili tereddütlerim var, bunun için geç kalmış durumda mıyım sizce?

 2. ben psikoloji ve hukuk arasındayım.Tamam ne yapmak istiyoruz yeteneklerimiz neler bunlara bakmamız gerekiyor ama ben ikisinide okumak istiyorum. avukat da psşkolog da olmak istiyorum yani. Durum böyle olunca maddiyata bakıyoruz haliyle. hangisi daha kazanç sağlar ya da hangisinin önü daha açık. Bu konuda fikriinizi alabilir miyim?

  • Genelde birçok insan bu iki branş arasında kalıyor. Bu noktada biraz daha emin olmak için bu işleri yapan birkaç kişiyle görüşmeli mümkünse ofislerini ziyaret etmelisin. Aslına bakarsan iyi meslek arayışına girmek genellikle kişiyi yanıltabiliyor. Çünkü her meslekte işini çok iyi yapan insanlar var.
   Psikologluk açısından değerlendirecek olursam, tahmin edersin ki bu mesleğe ihtiyaç her geçen gün artıyor. Ancak mezun sayısı da özel okulların para odaklı stratejileri sebebiyle aynı oranda artıyor. Dolayısıyla mesleği kaygısızca icra etmek gelecekte zorlaşabilir.
   Benzer bir durum hukuk içinde geçerli mezun sayıları ve ülkede hukukun geldiği nokta çok ortada.
   Dolayısıyla hangisini seçersen seç yeteneklerine en uygun olanı seçtikten ve işinin hakkını verdikten sonra hem başarıyı getirecek hem huzuru.

   Başarılar…

 3. MERHABA
  Ben Hemşirelik bölümü mezunuyum küçüklüğümden bu yana psikolejiye karşı bir sempatim var ee haliyle hemşirelik okurken ruh sağlığı dersi görmüştüm dahada merak sardım bu mesleğe karşı çoğu kitap seçimi psikolejiden yana yapıyorum bir süre sonra fark ettim ki insanlara karşı dahada şüpheci olmaya başladım bu bölümü okumak istiyorum ama korkularım tamamen önüme geçiyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum…

  • Bölümü okuma isteğiniz korkularınızdan bağımsız bir durum gibi duruyor. Eğer şüphe hali hayatınızı, sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkilemeye başladıysa geciktirmeden destek almanızı öneririm.

 4. Merhaba,lise 3 öğrencisiyim ve ortaokul7.sınıftan beri hayalimde psikoloji okumak var.Aslında ortaokuldayken daha psikolojinin ne olduğunu bilmeden kendimi en uygun o kelimeye bütünleştirmiştim,tabi büyüdükçe kararım kesinleşti ve artık eminim.Kitap okumayı çok seviyorum ve aslında bu mesleği seçmemdeki en büyük etken kitaplarım.Kitap okurken,bedenim sabit fakat ruhum o karakterlere bürünüyor,elbetteki ‘ben olsam napardım ?’ sorusunu kendime sorar olmuştum.Aslında bu sorum gittikçe hayatımda daha çok alanda kullanırken buldum kendimi.Kitaplarımla yaptığım bu empatiyi insanlar üzerinde uygulamak onlarla hasta-doktor ilişkisinden ziyade şevval ve dostu gibi ilişkiler kurmak bana çok cazip geldi.Şu anki hedefimde çok iyi bir uzman psikolog olup bu işi yüreğimle yapmaya hayatımı adayacağım.Fakat tabikide çevremde seçtiğim meslekle alakalı kimse olmadığından bu konu hakkında konuşabilmek güç bir durum oluyor.Bir psikoloğun bu yazımı okuyup yanıtlaması beni ne kadar mutlu edebilir size anlatamam.Sizde sormak isteğim soru ise şu ben hastanelerde çalışmaktansa öğretim görevlisi olup prf.olmayı hedefliyorum ama yüksek lisanstan sonrra ne yapacağımı bilmiyorum ? Şimdiden çok teşekkürler …

 5. Merhaba ben lise 3 öğrencisiyim eşit ağırlık oğrencisiyim şuan için kafamda belirlediğim bir meslek var o da psikoloji fakat hani psikolog olmak zor mu yani tereddüt ediyorum biraz çoğu kişiler dert dinlemek zir diyorlar bu yüzden birde şu soruyu sormak istiyorum hani psikoloji bölümünü okuduktan sonra lisans yapmalıyız ya sadece klinik psikoloji yada sadece başka bir psikoloji cesidinde mj yuksek lisans yapmaliyiz

  • Her mesleğin kendince zorlukları var Merve. Ama severek yaptığın sürece zorlanacağını düşünmüyorum.
   Sonrasında yüksek lisans yapmak uzmanlaşmak için neredeyse zorunlu.

 6. Merhaba, ben Yağmur ve şu an 8. sınıf öğrencisiyim. İlerde sizin gibi bir psikolog olmak istiyorum. Fakat psikolog olmak için hangi liselere gitmem şart ? ve ya hangi üniversitelere gitmeliyim ? eşit ağırlık bölümünü mü seçmeliyim ? bu soruların cevabını merak ediyorum.

 7. Merhaba
  Benim gelecek için amacım bir bilim insanı olmak. Bunun icin Psikoloji bölümünü mü okumalıyım yoksa tıp okuyarak Psikiyatri mi seçmeliyim?

  • Bilim insanı olmak için hangi bölümü okuduğunun çok önemi yok. Sonraki süreçte akademik olarak devam etmen yeterli olacaktır.

 8. Merhaba.psikolojiyi kazanmak icin lysde mat yerine tarih cografyayi iyi yapsak olurmu.bir de unide hangi kosullarda baska bir bolumden psikoloji bolumune gecilebilir.tesekkurler…

 9. Merhaba ,
  ben işletme bölümü mezunuyum, psikolog olabilmem için sadece psikoloji yüksek lisansı yapıp sonra da süpervizyon eğitimi almam yeterli olur mu? Yoksa illa 4 yıllık psikoloji lisans mezunu mu olmam gerekir?

 10. lisede okuyorum kendime uygun bir meslek arıyorum sebepsiz yere aklıma psikoloji geliyor kendimi yakın hissediyorum . psikoloji öğrencisinde olması gereken özellıkler nelerdir

 11. Pdr 3. Sınıfa geçtim bu senede psikoloji kazanabiliyorum psikoloji ye geçmek doğru tercih olurmu sene kaybım dersleri sayıp saymamalarına göre 1 yada 2 sene kayıp olabilir

 12. hocam sıralamam 19 bin sizce hukuga mı gitmeliyim yoksa psikolojiye mi lutfen bana acil yardımcı olun cünkü tercihler basladi .hocam kpssde 80 ve ustu puan almak zor mu .ailem bu puanı aldıgım icin kpssde de 80ve ustu puan almakta zorlanmayacagımı kpssnin ygs ye benzedigini soyluyor

 13. hocam kpssde 80 ve ustu puan almak zor mu .ailem bu puanı aldıgım icin kpssde de 80ve ustu puan almakta zorlanmayacagımı kpssnin ygs ye benzedigini soyluyor.

 14. Psikoloji okurken üniversite mi önemli yoksa kendini geliştirmek mi önemli ? Birde iş imkanı iyi değil diyorlar , kendi ofisimizi açınca tanıtım yapmak önemli mi? Birde çok kitap okumak şart mı?

 15. Merhaba,
  Ben 10.sınıfa geçtim. Dolasıyla bölüm ve meslek arayışına girdim. Araştırma yaparken psikoloji bölümü gözüme çarptı. Araştırdım, araştırdım ve araştırdıkça da kapılmaya başladım açıkçası. Ama işte psikoloji okumak içinde insanda konuşma yeteneği olması, hastanın dertlerini konuşarak onun ağzindan almak gerekiyor dediler çevremde. Bende çok fazla girişken bir insan değilim. Biraz da farkli ortamlarda utangaç olabiliyorum. Yani üniversite eğitiminde öğrencilere ne gibi eğitim veriyorlar ve konuşma üzerine faln eğitim veriyorlar mı .

 16. Öğretmenim eğer psikolog olursan ömrün boyunca okursun demişti yaklaşık olarak ne kadar sürüyor psikoloji bölümü.m?? Lütfen yardımcı olun …

 17. Merhaba ben çeko bölümü okuyorum 23 yaşındayım tekrar ygs LYS hazırlanmak istemiyorum ve pskolojiye aşırı meraklı ve araştıran biriyim okuduğum bölümden pskolojiyi bölümüne geçiş yapabilirmiyim ya bu bölümün kendine has bir sınavı vs var mı?

 18. Merhaba Barış hocam ben lise 4. sınıfım Grafik Tasarım Alanını Okuyorum.
  Benim hayalim işitme engeliler resim öğretmenliği idi ögrencilerime en çok yaptırmak istediğim şey gözlerini kapatıp kalplerinden geçeni çizmelerini istememdi. Ama devlet sistemlerinde bir engellinin resim öğretmeni olamıcağını öğrendim ve hayallerim yıkıldı Ardından yollarımı değiştirdim ve anneme baktım.
  Ben şuan da Psikolog Uzmanına hedefledim kendimi . Psikoloğu sadece annem için istiyorum. Kendisi sinir hastası bazı geceler nöbette bekledim ve hala bekliyorum. Anneme yeni bir hayat sunmak istiyorum Onu hayata barışık tutmak istiyorum. Psikoloji uzmanı olup o mesleğin bütün sırlarını ögrenip annemi hayata kavuşturmak istiyorum. Bunun için elimden gelen herşeyi yapıyorum . Kişisel Gelişim Kitapları okuyorum motive edebilmek için araştırmalar yapıyorum .Fakat hepsinden sonrası tek bir korkum var. Ben doğuştan işitme engelliyim COCHLEAR İMPLANT Ameliyatı geçirirp biyonik kulak oldum. Ama konuşabiliyor duyabiliyor insanlarla iletişim kurabiliyorum beden dili de biliyorum. Acaba işitme engelli olmam psikolog uzman olabilmek için önüme engel mi ?
  Cevaplarını Merakla Bekliyorum Şimdiden Teşekkür Ederim

 19. Merhaba,
  9. Sınıf öğrencisiyim. Sağlık meslek lisesinde okuyorum. Çalışma saatlerini ve ne kadar maaş alındığını öğrenebilirmiyim. Lütfen. Şimdiden teşekürler. Son olarak Emine hanımın sorusuna bende cevap arıyorum

 20. 11.Sınıftayım azcık temel matematik bilgim var 1 aydır son sürat çalışıyorum 1 yılda dersane katkısıyla +450 puan yapablirmiyim? okuldaki denemelerden genelde türkçe +30 net çıkarıyorum çok kitap okuduğumdan türkçe nin sıkıntı olacağını düşünmüyorum inşallah.

 21. Meraba, işletme(ingilizce) okuyorum bu sene 2.yılım 2 yıl hazırlık okudum ünime ve bulunduğum yere adapte olamadım. Bu senede üni bırakıp tekrar sınava hazırlanmayı düşünüyorum( psikoloji) emin olamamakla birlikte. ne yapacağımı bilmiyorum.

 22. Merhaba;
  İktisat bölümü lisans mezunuyum. Sigortacılık ile uğraşıyorum.Fakat liseden beri psikolog olmak istedim. Hala daha içimde uktedir.
  Bu alanda bir şeyler yapmak istiyorum. psikoloji alanında lisans okumaktan başka bir yolu veya yöntemi var mıdır? yüksek lisans , sertifika , eğitim programları v. s
  Sizden konu hakkında bilgi rica ediyorum. Teşekkürler.

  • merhaba, tabiki yüksek lisansa kayıt olabilirsiniz. bu konuda herkese açık eğitimlere de katılabilirsiniz. bizim açtığımız mbsr ve psikolojik esneklik eğitimleri için bize iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz.

 23. Merhaba bende iki şık arasında kalanlardanım ben ise hem kimyacı hem de psikoloji okumak istiyorum fakat arasında kalınca ilgiye yöneliyorum ama ikisine de çok ilgi duyuyorum sonra hangisi daha iyi kazanç sağlar diye düşünürken arada kalıyorum ve yapabileceğim hiç birşey kalmıyor . Yardım eder misiniz?

  • Merhaba, bunun cevabını en iyi siz bilebilirsiniz. Zihninizi boşatın ve düşünün. Hangi meslekte olduğunuzu hayal edince en çok mutlu ve huzurlu hissediyorsunuz kendinizi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın