insan-neden-intihar-eder

İnsan Neden İntihar Eder?

Bu yazımda size intiharın bilmediğimiz yüzünü göstermeye çalışacağım. Araştırmalarla, deneyimlerimle kendi bakış açımı yansıtmaya çalışacağım.

Dünyada 40 saniyede 1 kişi intihar yüzünden ölüyor. Peki bu intihar girişimlerinin altında yatan şey nedir? Bazen bir intihar haberi alırız ve bu adam hiç bir şey yokken neden intihar etti şimdi deriz.

Öncelikle bilmek gerekir ki intihar bir yardım çığlığıdır. Öncesinde birçok davranışı ile birçok konuşması ile birey bunu belli eder “kendime zarar vermekten korkuyorum” “yaşamak anlamsız geliyor” “intihar dışında başka çare kalmadı” gibi. Bu gibi ipuçların göz ardı edilmemesi gerekir.İntiharın çözüm yolu olduğu bilince hakim olmuştur. Ancak harekete geçilemediği durumlar da olabilmektedir.

Danışanlarımızdan birçok zaman onları hayata bağlayan şeylerin çocukları ve dini inançları olduğunu duymaktayız. ”çocuğum olmasa intihar ederdim” “dini inancım gereği intihar edemem gibi.

İntihar girişimde bulunanların büyük bir kısmı bunu aslında ölmek için yapmazlar. Kendilerini affettirmek, sevdirmek, öç almak,  borçlarını ötelettirmek gibi insani sebeplerden yaparlar. Binaların üzerine, köprülere çıkmış kendini atmak üzere olan insanlar ile karşılaşıyoruz bu insanları bu durum için iyi bir örnek olduğunu söyleyebiliriz. Bir de intihar girişimi esnasında izleyici bir ekip var ki intiharların bir kısmı da bunlar yüzünden olmaktadır. Bu tehlikeli izleyici ekip uzaktan izlediği şova aklınca çözüm bulur ona iyilik yapar ve bağırır “at kendini, atacaksan at artık, milletin işi var atlayacaksan atla” sadece bu kişiler yüzünden bile kendini atan birçok kişi olduğu düşünülmektedir.

Rakamlara bakıldığında kadınlar erkeklere oranla daha çok intiharı denerken erkekler sonuca ulaşmak konusunda daha kararlıdır. Bunun yanında intihar girişimleri sırasında erkekler daha sert yöntemler uygulamaktadır bunlar kendini asma, kendini silahla vurma iken kadınlar ise gaz ile zehirlenme, yüksek doz ilaç alma gibi yöntemler kullanmaktadır.

Bu cinsiyet farlılığı kişilerin evde intihara kalkıştıkları yerler açısından da gözlenmektedir. Erkekler intihar yerleri olarak evde daha çok göze çarpacak yerleri (koridor, salon) seçerken kadınlar ise kendileri için daha duygusal alanları (yatak odası, mutfak) seçmektedirler.

Bırakılan notlar incelendiğinde ise çok farklı durumlar ortaya çıkmaktadır. Kadınlar daha çok duygusal notlar(size çok seviyorum, size haketmedim) bırakırken. Erkekler ise daha çok geride bıraktığı borçlar ile ilgili listeler bırakmaktadır. Erkekler daha çok borçları yüzünden, şirketlerinin batması yüzünden, maddi başarısızlık yüzünden intihara kalkışması bunu destekler niteliktedir.

Araştırmalar intiharı bir kere denemiş bir kişinin bir daha deneme ihtimalinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sebepten bunun önlemi alınmalıdır.

1. Kişi depresyon belirtileri gösteriyorsa tedavi görmelidir. Depresyon intihar riskini arttırmaktadır.
2. Kişiyi bu süreçte yanlız bırakmamak gerekmektedir.
3. Kişinin bir iş ile meşgul olmasını sağlamak faydalı olacaktır.
4. Sosyal ağını, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmeye çalışılmalıdır.
5. Verilen sözler yerine getirilmelidir.
6. Aile içinde alınan kararlarda bireyin rolüne önem verilmelidir.
7. Bireyin monoton bir hayat sürmesi engellenmeli çeşitli faaliyetler yapılmalıdır.(spor,gezi..)
8. Kişiyi motive edici sözler söylenmeli, küçük hediyeler alınmalıdır.

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

Author Info

Barış Gürkaş

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

Comments ( 3 )

 • Ali acar

  Hocam benim eşim imtahar etti ve yaklaşık 2 yıl oldu.
  Dediğiniz gibi eşim yatak odasında ben işte iken bana sms yolu ile mesaj attı işte olduğum için mesajı biraz gec farkettim
  farkettiğimde iş işten çoktan gecmişti. İnanın hala etkisi üzerimde ve bir türlü atamıyorum hatta bu yüzden duygusal tutumsuzluklarım oldu hatta şuan sırf bu yüzden 3 mahkemem var birinden 2 yıl hapis cezası almış durumdayım.
  İnanmayacaksınız ama ceza aldığıma seviniyorum insanları görmek bile beni boğuyor farkındayım çok ağresif davranıyorum carcabuk sinirleniyorum. sizden ricam benim gördüğüm ve yaşadığım şuydu bunu lütfen bütür sorunları ifade edenlere dikkatli olmalarını söylemeniz.

  Eşim bana sık olmasada ölünce mezara yılanlar geliyormuş çok korkuyorum diyordu ben fazla ciddiye almıyordum.
  (Bu tür şeyler daha önce başıma gelmediği için tabiki)
  Fazla konuşmuyor hatta sürekli yüzüme çok uzun bakmasına rağmen sorduğumda birşeymi söyleyeceksin diye yoo sadece bakıyorum diyordu.

  işe gideceğim zaman benimle kal gitme diyordu.
  En ufak şeyleri fazlasıyla büyütüp kavga çıkarıyordu.
  Evde bir gün dursun ertesi gün bunaldığını söyleyip duruyordu.

  daha birçok şeyler var. İnsan bu tür şeyleri kaldıramıyor en azından ben kaldıramıyorum inanın çoğu kez bende yapmak istedim.
  ama makalenizde yazdığınız gibi dini inancım buna müsade etmiyor yoksa inanın bir gün bile beklemeyeceğim o derecedeyim.

  Allah’ım bu tür şeyleri kimseye yaşatmasın iyi günler teşekür ederim benim yazdıklarımı okuduğunuz için

  • Barış Gürkaş

   Ali Bey Merhaba,

   İnsanın sevdiği yakınını kaybetmesi büyük bir acı, paylaşımınız başkaları için de yol gösterici olacaktır.
   Kendiniz içinden çıkılmaz bir durumda hissediyorsanız ve intihar düşünceleri aklınıza geliyorsa bununla ilgili en kısa zamanda psikolojik destek almanızı öneriyorum.
   Çünkü kimi zaman zihnimizin ürettiği olumsuz düşüncelerden tek başımıza kurtulamayabiliriz.

Post a Comment