Beşiktaş Psikolog
7 Ağustos 2012
Otizm Nasıl Anlaşılır?
25 Ağustos 2012

İnsan Neden İntihar Eder?

Bu yazımda size intiharın bilmediğimiz yüzünü göstermeye çalışacağım. Araştırmalarla, deneyimlerimle kendi bakış açımı yansıtmaya çalışacağım.

Dünyada 40 saniyede 1 kişi intihar yüzünden ölüyor. Peki bu intihar girişimlerinin altında yatan şey nedir? Bazen bir intihar haberi alırız ve bu adam hiç bir şey yokken neden intihar etti şimdi deriz.

Öncelikle bilmek gerekir ki intihar bir yardım çığlığıdır. Öncesinde birçok davranışı ile birçok konuşması ile birey bunu belli eder “kendime zarar vermekten korkuyorum” “yaşamak anlamsız geliyor” “intihar dışında başka çare kalmadı” gibi. Bu gibi ipuçların göz ardı edilmemesi gerekir.İntiharın çözüm yolu olduğu bilince hakim olmuştur. Ancak harekete geçilemediği durumlar da olabilmektedir.

Danışanlarımızdan birçok zaman onları hayata bağlayan şeylerin çocukları ve dini inançları olduğunu duymaktayız. ”çocuğum olmasa intihar ederdim” “dini inancım gereği intihar edemem gibi.

İntihar girişimde bulunanların büyük bir kısmı bunu aslında ölmek için yapmazlar. Kendilerini affettirmek, sevdirmek, öç almak,  borçlarını ötelettirmek gibi insani sebeplerden yaparlar. Binaların üzerine, köprülere çıkmış kendini atmak üzere olan insanlar ile karşılaşıyoruz bu insanları bu durum için iyi bir örnek olduğunu söyleyebiliriz. Bir de intihar girişimi esnasında izleyici bir ekip var ki intiharların bir kısmı da bunlar yüzünden olmaktadır. Bu tehlikeli izleyici ekip uzaktan izlediği şova aklınca çözüm bulur ona iyilik yapar ve bağırır “at kendini, atacaksan at artık, milletin işi var atlayacaksan atla” sadece bu kişiler yüzünden bile kendini atan birçok kişi olduğu düşünülmektedir.

Rakamlara bakıldığında kadınlar erkeklere oranla daha çok intiharı denerken erkekler sonuca ulaşmak konusunda daha kararlıdır. Bunun yanında intihar girişimleri sırasında erkekler daha sert yöntemler uygulamaktadır bunlar kendini asma, kendini silahla vurma iken kadınlar ise gaz ile zehirlenme, yüksek doz ilaç alma gibi yöntemler kullanmaktadır.

Bu cinsiyet farlılığı kişilerin evde intihara kalkıştıkları yerler açısından da gözlenmektedir. Erkekler intihar yerleri olarak evde daha çok göze çarpacak yerleri (koridor, salon) seçerken kadınlar ise kendileri için daha duygusal alanları (yatak odası, mutfak) seçmektedirler.

Bırakılan notlar incelendiğinde ise çok farklı durumlar ortaya çıkmaktadır. Kadınlar daha çok duygusal notlar(size çok seviyorum, size haketmedim) bırakırken. Erkekler ise daha çok geride bıraktığı borçlar ile ilgili listeler bırakmaktadır. Erkekler daha çok borçları yüzünden, şirketlerinin batması yüzünden, maddi başarısızlık yüzünden intihara kalkışması bunu destekler niteliktedir.

Araştırmalar intiharı bir kere denemiş bir kişinin bir daha deneme ihtimalinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sebepten bunun önlemi alınmalıdır.

1. Kişi depresyon belirtileri gösteriyorsa tedavi görmelidir. Depresyon intihar riskini arttırmaktadır.
2. Kişiyi bu süreçte yanlız bırakmamak gerekmektedir.
3. Kişinin bir iş ile meşgul olmasını sağlamak faydalı olacaktır.
4. Sosyal ağını, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmeye çalışılmalıdır.
5. Verilen sözler yerine getirilmelidir.
6. Aile içinde alınan kararlarda bireyin rolüne önem verilmelidir.
7. Bireyin monoton bir hayat sürmesi engellenmeli çeşitli faaliyetler yapılmalıdır.(spor,gezi..)
8. Kişiyi motive edici sözler söylenmeli, küçük hediyeler alınmalıdır.

Klinik Psikolog Barış Gürkaş

29 Comments

 1. Samed KANDEMİR dedi ki:

  Konu intihar olduğunda Nuri Bilge CEYLAN'ın Bir Zamanlar Anadolu'da filminde ki savcı ile doktor arasında geçen intihar muhabbeti gelir. İntiharların çoğu başka birini cezalandırmak için yapılıyor.
  http://www.youtube.com/watch?v=JlsCYhJPET0

 2. ali acar dedi ki:

  Hocam benim eşim imtahar etti ve yaklaşık 2 yıl oldu.
  Dediğiniz gibi eşim yatak odasında ben işte iken bana sms yolu ile mesaj attı işte olduğum için mesajı biraz gec farkettim
  farkettiğimde iş işten çoktan gecmişti. İnanın hala etkisi üzerimde ve bir türlü atamıyorum hatta bu yüzden duygusal tutumsuzluklarım oldu hatta şuan sırf bu yüzden 3 mahkemem var birinden 2 yıl hapis cezası almış durumdayım.
  İnanmayacaksınız ama ceza aldığıma seviniyorum insanları görmek bile beni boğuyor farkındayım çok ağresif davranıyorum carcabuk sinirleniyorum. sizden ricam benim gördüğüm ve yaşadığım şuydu bunu lütfen bütür sorunları ifade edenlere dikkatli olmalarını söylemeniz.

  Eşim bana sık olmasada ölünce mezara yılanlar geliyormuş çok korkuyorum diyordu ben fazla ciddiye almıyordum.
  (Bu tür şeyler daha önce başıma gelmediği için tabiki)
  Fazla konuşmuyor hatta sürekli yüzüme çok uzun bakmasına rağmen sorduğumda birşeymi söyleyeceksin diye yoo sadece bakıyorum diyordu.

  işe gideceğim zaman benimle kal gitme diyordu.
  En ufak şeyleri fazlasıyla büyütüp kavga çıkarıyordu.
  Evde bir gün dursun ertesi gün bunaldığını söyleyip duruyordu.

  daha birçok şeyler var. İnsan bu tür şeyleri kaldıramıyor en azından ben kaldıramıyorum inanın çoğu kez bende yapmak istedim.
  ama makalenizde yazdığınız gibi dini inancım buna müsade etmiyor yoksa inanın bir gün bile beklemeyeceğim o derecedeyim.

  Allah’ım bu tür şeyleri kimseye yaşatmasın iyi günler teşekür ederim benim yazdıklarımı okuduğunuz için

  • Barış Gürkaş dedi ki:

   Ali Bey Merhaba,

   İnsanın sevdiği yakınını kaybetmesi büyük bir acı, paylaşımınız başkaları için de yol gösterici olacaktır.
   Kendiniz içinden çıkılmaz bir durumda hissediyorsanız ve intihar düşünceleri aklınıza geliyorsa bununla ilgili en kısa zamanda psikolojik destek almanızı öneriyorum.
   Çünkü kimi zaman zihnimizin ürettiği olumsuz düşüncelerden tek başımıza kurtulamayabiliriz.

 3. Undefined dedi ki:

  İnsan neden intihar eder !

  Hocam burada varoluşçuluğa, dünyadaki sistemleri anlamlandıramama gibi konulara inmemiş siniz. Kişi benim gibi varoluşçuluğu, dinleri, sistemleri, özellikle de totalitarizmi anlamlandıramama, gerçek gelmemesi bunları kendi içinde bir türlü kabullenemeyip bir idealar dünyası istemesi bir ütopyada var olmak ama bunların imkansız olduğunu ve sisteminde hiç bir zaman düzelmeyeceğini inanmakta nedenlerden biridir. Hatta bunların her biri bir nedendir. Kişi bunların hepsinin farkındaysa zaten her sabah intihar düşüncesi ve planları ile uyanmaktadır.

 4. asmuar dedi ki:

  Ben Ali Beyin esinin dedigi durumlari aynen yasamaktayim…oglumu kaybettim 2013 de 2 yil iyiydim.Suan.ciddi.depresyondayim. Bana iyi gelen tek sey cocuklarim (2 kucuk ccgm daha oldu) ile ilgilenmek.Esimin ailesinile asamadigim.sorunlar var.Ufak bir tartismada aklima kendime zarar vermek geliyor.Ogluma kavusmak istiyorum ama 2 minnagim ne yapar?Esimin ailesinden nefret ediyorum.Bi insan hayat dolu civil civilken nasil bu hale duser?Ogrenim hayatimda ornek ogrenciydim.Herkes iftihar ederdi.Insanlardan uzagim.Cocuklarimin gulusleri disinda kimseyi gormek istemiyorum.Esim destekciydi ama onla da asilmaz yola.giriyoruz.Onun destegi biterse hepten sonum olucak.

 5. kılıç dedi ki:

  Walla ben ipin ucundan dondum İnsanların 2 yuzlulugunden Sımdı ailemın yanındayım kafam rahat herkez bol bol sukur etsın ama dın sahtekarlarıd COK artık içinize kapan mayın yeter

 6. Fuat dedi ki:

  bir kız war yaşı 22 . bir kac sene önce annesi ve babası ayrılmış ve babası başka kadınla dost hayatı yasamaya baslamış bunun üzerine anneside başka adamla evlenmek istemiş. kız bunu duyunca anne ve babasının ayrılıgı yetmez gibi baskalarıyla evneceklerini duyunca intihar etmiş ve kurtarılmış. önceki hayatını bilmiyorum ama suan cok sakin sessiz içine kapanık bir insan olmuş. biz bu kıza görücü gideceğiz şayet bu kızla evlenir isem psikolojik olarak iyileşme olur mu. hayata bakış açısı değişir de mutlu olur mu. o travmadan kurtulabilir mi sizce. yoksa ilerde en ufak bi tartışma yaşansa bir zorluk çıksa yine kolay yol olarak intiharı mı seçecektir ? lütfen cevap verin. kesin olmasa bile cevap yazın. ben böyle insanların mutlu olmayı hak ettiklerini düşünen birisiyim. kaybetmek değil bu güzel insanı kazanma taraftarıyım….

  • MEHMET dedi ki:

   Fuat Bey en önemlisi o kadına acıma duygusuyla bakmamanız gerekir. Geçmişinden değil ileriki zamana yönelik sohbet etmeniz gerekir. Sadece onun kendi geçmişinizle alakalı da konuşmanız yanlış olur çünkü kendi hayatıyla kıyas yapabilir. Sizin dışınızda sizin ailenizin de aynı şekilde çok duyarlı davranması gerekir. Onunla muhatap olacak insanların gayet bilinçli insanlar olması gerekir. Vaktinizin büyük çoğunluğunu eşinize ayırmanız gerekir ancak dediğim gibi acıma duygusuyla değil onunla geçirdiğiniz her anda o insana değerli olduğunu hissettirmeniz gerekir. Evlilik bu mutlaka sorunlar olacak bu sorunlarda karşı tarafın fikrini mutlaka alın bu şekilde kendisini açıkca ifade etme özgürlüğü verirsiniz buda özgüven demektir. Yaptığı yemekleri övün izlediği film üzerine tartışın giydiği her elbisenin yakıştığını söylemeyin güzel olana güzelliğine güzellik katmış veya kötü olana güzelliğini kapatmaya çalışmış ama başarısız olmuş gibi sözlerle değerlendirin kısacası geçmişinde hiç sahip olmadığı hayatı beraber yaşayın

   • Derin dedi ki:

    Merhabalar bana yardımcı olu lütfen ikiz kardeşim 6 yıl boyunca psikolojik tedavı gördü bana olan nefreti onun psikolojisini bozdu obsesif bozukluk oluştu o 6 yıl boyunca intihara bile kalkıştı ben eve gidemez oldum evdeyken odamdan çıkamadım beni görmek istemedi aynı zamanda birçok takıntısı vardı ve ailem hep bana yüklendi bunun sorumlusu olarak o 6 yol boyunca kimse benim yanımda olmadı ailem dahil benim suçladılar şimdi kardeşim çok şükür iyi aramız düzeldi ama ben artık hem kardeşim hem ailem karşı çok agresifleştim onlarla yaşamak istemiyorum bana yapılanları unutamıyorum kardeşim iyiliği için ona iyi davranmam gerekiyormuş ama yapamıyorum bunalıma girdim kimseyle görüşmek konuşmak istemiyorum artık ne yapmalıyım lütfen yardım edin bana

  • Cansu dedi ki:

   Bunu denemeden bilemezsiniz belki denemeye değerdir. Sevgi insanı kurtarabilir.

 7. DUYGU dedi ki:

  Barış Bey Merhaba

  Bir insan hayatta yanlız ise , etrafındaki insanların sorumluluğu , yükünü taşıyor ve dert ediyor ise.
  Ve onu kimse anlamıyor hiç hatrını derdini sormuyor ise intahar eder.İnanın bir insanın öz babası bile evladını düşünmeyip evli ve çocuğu olan 31 yaşındaki kadını borç batağına sokup kaçıp gitmişse o insan intahar eder.Bahsettiğim kişi malesef benim.
  İnsan hayatta bazen boğuluyor ve ölümü çare biliyor.Şuan benim olduğum durum bu.Paylaşmak istedim.Sevgilerle.

 8. birisi dedi ki:

  benim çok borcum var(kredi kredi kartı vs. )kafayı yemek üzereyim sanırım intihar etmem ama çok zor bi imtihan bu uykularım kaçıyor

  • Sai dedi ki:

   Şu son günlerde yaşamak için sebep bulamıyorum doktorum geçmişimdeki travmalarım yüzünden olduğunu ve bunu tedavi edebileceğini söyledi ama hiç inancım yok iki fatadır gitmiyorum ve istemsizce iki kere intihara teşebbüs ettim şu saplantılı ruh halinden nasıl kurtulabilirim aklım başımdayken asla yapmayacağım bişey ama o his geldiğinde beni hiç bir şey engelleyemiyor bunu çözemiyorum

  • şahin anaz dedi ki:

   O kadar yakin anlattinki bana Beni anlattin sanki kardesim 7 gun 24 saat karimdan cikarmiyorum I tihari Allahima gunahkar olmak varya hep durduruyo ama oyle noktalar oluyoki ip koptu kopacak ‘ve oyle bi Duruma geldimki inan bu dusuncelerimi su an yazdimda cikti agzimdan hic kimse tahmin bile edemez dis dunyadan resmen soyutlandim hani oyle biseye nerdeyse karar vermek uzereyim ramak kaldi ben intihar edip oldukten sonra ogrenir Herkez yardim dahi bir Allahin kulundan istemiyorum

 9. gizem dedi ki:

  ben 27 yasinda genc bi kizim aslinda hic genc hissetmiyorum yasim sanki 50 okadar yorgunumki 6 senelik bi iliskim vardi cok iyiydik ama benim tahammulsuzlugum yuzunden bitti ve snra o kisi nisanlandi bi baskasiyla bende o birini buldu bende bulurum diye inat olarak bi baskasiyla tanistim ve tanistigim kisiyide cok sevdim ve onunla hayatimda yasamadigim herseyi yasadim ve birlikte oldum o kisiyle ertesi gun ise o kisi beni terketti durumu anlamadim neden bitti bilmiyrum ki aileler tanisicakti 1 hafta sonra kaldiramiyorum durumu keske icinde vicdani olsaydi bni birakmasaydi olmem belki ona o vicdani yasatir diye dusunuyrum annem bile ona yazdigim kagidi gorunce benden tiksindigini soyledi delirmek uzereyim araftayim aradayim yoktayim nerdeyim bilmiyorum ama o ince noktadayim

 10. Selma dedi ki:

  15 yaşındayım babam beni çok fazla azalıyor haklı ama çok uzatıyor. Her şeyi kafama takar oldum aklımda intihar düşüncesi var ama dinim açısından yapmak istemiyorum yoksa çoktan yapmıştım . Hep kötü setler aklıma geliyor ,ya olursa diye hep endişem var sizce bu ergenlikle alakası var mı yoksa kaygı hastalığım mı var ?

 11. Güzide dedi ki:

  Umarım yazdıklarımı okuyorsundur.Sen canını gözden çıkarırken karşıdaki hayatını yaşayacak başka kızları kandıracak gününü gün edecek.Malesef kötü bir tecrübe yaşamışsın.Aldığın ders en büyük kazancın.Dua et Allahdan af dile hayırlı insanlar ile karşılaştırsın seni.

  • Lusar dedi ki:

   Aslonda cok zekısın böyle düşünüp yazman bıle ıyı ergenlik donemin şimdı. Bunlar gececek sabır et bıraz işallah duzelır

 12. Jülide dedi ki:

  Ailemle ciddi sıkıntılarım var. Annemle hep kavgaliyiz beni hiç anlamaz hiç destek olmaz onun tek kızıyım ama sanki onun sevmediği bi arkadaşıymışım gibi davranır bana. Babamı çok seviyorum o çok iyi biri ama çok borçları var heran kalpten gidecek gibi durur hep. Cook yalnızım hep basım agrir düşünmekten göz altlarım çok çokmuş durumda yasımdan daha büyük yasıyorum. Birgun babam olmazsa biliyorum ki bu benim de sonumdur.

 13. Sibel dedi ki:

  Bu güzel dünya bırakılır mı aklım almıyor o kadar çok insan varki yaşamak için çırpınan hasta olduğu halde doktor doktor dolaşan yengem 5gun önce intihar etti 8.kattan attı kendini öldü gitti 7 yaşında dünya tatlısı kızını bırakıp gitti ailecek yikildik perisaniz o yavrucak mafoldu ne yapsak şaşırdık nolur yapmayın bunu siz bir kere ölürsünüz ya geride kalanlar o kadar zor ki Allahım yardım et bizlere

 14. selin aydıner dedi ki:

  sanırım hiçbir şeyi ölümü sevdiğim kadar sevmiyecem.

 15. busra dedi ki:

  Ben cok seviyorm her gece agliyorm herks uyurken ben caresizce onu dusunup agliyorm ve ondan baska kimseyi asla hayatmda istemiyorm bulundgm her yer bana dar geliyo boguluyo gibi oluyorm nefs almak istemiyorm ve bu sarkilar beni daha da cok yok ediyo tek cözüm intihar etmem olcak o artik olmadigi icin hersey bos geliyo yasam bos nefes almak bos ve ben onu bana surekli hatrlatan kalbimi durdurmak istiyorm Dua ediyorm ama Rabbim bana yardm etmiyo tek carem dogum gunumde olum gunumu yasatmak olcak

 16. Anonim dedi ki:

  Ben 18 yaşındayım üniversite öğrencisiyim Azerbaycandan yazıyorum. Ben biriyle tanıştım çok sevdim onu ama o benden ayrıldı benim iyiligim içinmiş beni barakiyor çok yalvardım ama nafile sonra üniversitede sınavlar zamanı kopya cekdim çünkü hiç bir şey çalışamıyordum ama yakalandim şimdi beni kovuyorlar az kala 2ci sınıf öğrencisiyim bu kadar emegim hiç olucak ailemi insanlar karşısında utandirmis olacağım ben başka yol göremiyorum intiharın esigindeyim artık canım çok yanıyor bir taraftan sevdiğim diğerinde okulum ne yaparım ben

 17. Biri dedi ki:

  Katlanımıyorum barış bey aklıma daha mantıklı bir fikir gelmiyor. Yeni mezun oldum öğrencilik hayatım boyunca hep takdir edildim mimar oldum direk iş buldum. Ama abim küçüklüğümden beri hep bana hükmetmeye çalıştı dövmeye kalktı defalarca ondan nefret ediyorum. Annem Doğu kültüründe büyüdüğü için ne yaşarsak yaşayalım onu haklı bulur. Benim yokluğum onun için hiçbir şey ifade etmezken abimin varlığı onun yaşama sebebidir. İntihar düşüncesi hep aklımda bunun nedeni çözüm bulamadığımdan. Acı çeksin istiyorum. Beni bu hale düşürdüğü için çok acı çeksin istiyorum. Bu dünya ikimizin birden yaşayabilmesi için çok dar geliyor artık. Kendime bunu yapmak istemiyorum çünkü dünya üzerinde yapmam gereken çok şey var bu dünyaya ot gibi gelip gitmek istemezdim. Peki ne yapmalıyım ? İnan’ın katlanamıyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir