İnsan Neden İntihar Eder?

47
2726

Bu yazımda size intiharın bilmediğimiz yüzünü göstermeye çalışacağım. Araştırmalarla, deneyimlerimle kendi bakış açımı yansıtmaya çalışacağım.

Önemli Not: Yıllar önce yazdığımız intihar etmek ile ilgili bu yazıya gelen yorumlardan sonra bir ekleme yapmak istedik. Çünkü farkettikki intihar etmeyi düşünen kişilerin İnternette çeşitli şekillerde aramalar yaptığını görüyoruz. “İntihar etme yöntemleri, Nasıl intihar edilir?”  gibi birçok şekilde oluyor bu aramalar. Birçok kişi bu yazının altına intiharla ilgili yazılar yazarak kendini ifade etmiş ya da birbirine destek olmuş. Bu süreçte herşeyin bittiğiniz düşündüğünüz noktada muhakkak psikolog ya da psikiyatrist desteğine başvurmanızı öneririm. Bu desteği aldıktan sonra intihara ve başka yolun kalmadığına dair  düşüncelerinizin değişeceğine inanıyorum.

Dünyada 40 saniyede 1 kişi intihar yüzünden ölüyor. Peki bu intihar girişimlerinin altında yatan şey nedir? Bazen bir intihar haberi alırız ve bu adam hiç bir şey yokken neden intihar etti şimdi deriz.

Öncelikle bilmek gerekir ki intihar bir yardım çığlığıdır. Öncesinde birçok davranışı ile birçok konuşması ile birey bunu belli eder “kendime zarar vermekten korkuyorum” “yaşamak anlamsız geliyor” “intihar dışında başka çare kalmadı” gibi. Bu gibi ipuçların göz ardı edilmemesi gerekir.İntiharın çözüm yolu olduğu bilince hakim olmuştur. Ancak harekete geçilemediği durumlar da olabilmektedir.

Danışanlarımızdan birçok zaman onları hayata bağlayan şeylerin çocukları ve dini inançları olduğunu duymaktayız. ”çocuğum olmasa intihar ederdim” “dini inancım gereği intihar edemem gibi. Ancak yaşamak içim bunlardan çok daha fazlasına sahipsiniz aslında.

İntihar girişimde bulunanların büyük bir kısmı bunu aslında ölmek için yapmazlar. Kendilerini affettirmek, sevdirmek, öç almak,  borçlarını ötelettirmek ya da çeşitli varoluşsal düşünceleri içeren insani sebeplerden yapabilirler.

Rakamlara bakıldığında kadınlar erkeklere oranla daha yüksek oranda intiharı  denerken, erkekler sonuca ulaşmak konusunda daha kararlı. Bunun yanında intihar girişimleri sırasında erkekler daha sert ve sonuca ulaştırıcı yöntemler uyguladığını görüyoruz.

Bu cinsiyet farlılığı kişilerin evde intihara kalkıştıkları yerler açısından da gözlenmektedir. Erkekler intihar yerleri olarak daha çok göze çarpan yerleri seçerken kadınlar ise kendileri için daha duygusal alanları seçmekte.

Araştırmalar intiharı bir kere denemiş bir kişinin bir daha deneme ihtimalinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sebepten bunun önlemi alınmalıdır.

1. Kişi depresyon belirtileri gösteriyorsa tedavi görmelidir. Depresyon intihar riskini arttırmaktadır.
2. Kişiyi bu süreçte yanlız bırakmamak gerekmektedir.
3. Kişinin bir iş ile meşgul olmasını sağlamak faydalı olacaktır.
4. Sosyal ağını, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmeye çalışılmalıdır.
5. Verilen sözler yerine getirilmelidir.
6. Aile içinde alınan kararlarda bireyin rolüne önem verilmelidir.
7. Bireyin monoton bir hayat sürmesi engellenmeli çeşitli faaliyetler yapılmalıdır.(spor,gezi..)
8. Kişiyi motive edici sözler söylenmeli.

 

kaynak: Dünya sağlık örgütü

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

47 YORUMLAR

 1. Hocam benim eşim imtahar etti ve yaklaşık 2 yıl oldu.
  Dediğiniz gibi eşim yatak odasında ben işte iken bana sms yolu ile mesaj attı işte olduğum için mesajı biraz gec farkettim
  farkettiğimde iş işten çoktan gecmişti. İnanın hala etkisi üzerimde ve bir türlü atamıyorum hatta bu yüzden duygusal tutumsuzluklarım oldu hatta şuan sırf bu yüzden 3 mahkemem var birinden 2 yıl hapis cezası almış durumdayım.
  İnanmayacaksınız ama ceza aldığıma seviniyorum insanları görmek bile beni boğuyor farkındayım çok ağresif davranıyorum carcabuk sinirleniyorum. sizden ricam benim gördüğüm ve yaşadığım şuydu bunu lütfen bütür sorunları ifade edenlere dikkatli olmalarını söylemeniz.

  Eşim bana sık olmasada ölünce mezara yılanlar geliyormuş çok korkuyorum diyordu ben fazla ciddiye almıyordum.
  (Bu tür şeyler daha önce başıma gelmediği için tabiki)
  Fazla konuşmuyor hatta sürekli yüzüme çok uzun bakmasına rağmen sorduğumda birşeymi söyleyeceksin diye yoo sadece bakıyorum diyordu.

  işe gideceğim zaman benimle kal gitme diyordu.
  En ufak şeyleri fazlasıyla büyütüp kavga çıkarıyordu.
  Evde bir gün dursun ertesi gün bunaldığını söyleyip duruyordu.

  daha birçok şeyler var. İnsan bu tür şeyleri kaldıramıyor en azından ben kaldıramıyorum inanın çoğu kez bende yapmak istedim.
  ama makalenizde yazdığınız gibi dini inancım buna müsade etmiyor yoksa inanın bir gün bile beklemeyeceğim o derecedeyim.

  Allah’ım bu tür şeyleri kimseye yaşatmasın iyi günler teşekür ederim benim yazdıklarımı okuduğunuz için

  • Ali Bey Merhaba,

   İnsanın sevdiği yakınını kaybetmesi büyük bir acı, paylaşımınız başkaları için de yol gösterici olacaktır.
   Kendiniz içinden çıkılmaz bir durumda hissediyorsanız ve intihar düşünceleri aklınıza geliyorsa bununla ilgili en kısa zamanda psikolojik destek almanızı öneriyorum.
   Çünkü kimi zaman zihnimizin ürettiği olumsuz düşüncelerden tek başımıza kurtulamayabiliriz.

  • Intahar eden kişi psikolojik bozukluğu var da bunu belli etmiyorsa veya siz anlamadiysaniz mesele şizofreni hastasıysa sizde ona mi uyacaksiniz? Size Allah bir can vermiş bunu en iyi şekilde yaşatmak durumundasiniz kendinize zulmetmeniz bile doğru değil.. onun yaptığı yanlış bunu toplumun tüm bireyleri bilir siz doğru olanı uzmemeyi ve kirmamayi denemeniz lazım…edebi edepsiz den öğrendim misali doğruyu yanlıştan ayırt edip en doğruyu yapmaya çalışmak lazım…tabiki zor bir durum ama sürekli abdestli olmaya gayret gösterin…abdestli insan hz Allahin koruması altındadır…ve sürekli kurani kerim okuyun bu size sükunet ve iç huzur verir…size teselli olur…rabbim sabır ve sağlık ihsan etsin kardeşim..

 2. İnsan neden intihar eder !

  Hocam burada varoluşçuluğa, dünyadaki sistemleri anlamlandıramama gibi konulara inmemiş siniz. Kişi benim gibi varoluşçuluğu, dinleri, sistemleri, özellikle de totalitarizmi anlamlandıramama, gerçek gelmemesi bunları kendi içinde bir türlü kabullenemeyip bir idealar dünyası istemesi bir ütopyada var olmak ama bunların imkansız olduğunu ve sisteminde hiç bir zaman düzelmeyeceğini inanmakta nedenlerden biridir. Hatta bunların her biri bir nedendir. Kişi bunların hepsinin farkındaysa zaten her sabah intihar düşüncesi ve planları ile uyanmaktadır.

 3. Ben Ali Beyin esinin dedigi durumlari aynen yasamaktayim…oglumu kaybettim 2013 de 2 yil iyiydim.Suan.ciddi.depresyondayim. Bana iyi gelen tek sey cocuklarim (2 kucuk ccgm daha oldu) ile ilgilenmek.Esimin ailesinile asamadigim.sorunlar var.Ufak bir tartismada aklima kendime zarar vermek geliyor.Ogluma kavusmak istiyorum ama 2 minnagim ne yapar?Esimin ailesinden nefret ediyorum.Bi insan hayat dolu civil civilken nasil bu hale duser?Ogrenim hayatimda ornek ogrenciydim.Herkes iftihar ederdi.Insanlardan uzagim.Cocuklarimin gulusleri disinda kimseyi gormek istemiyorum.Esim destekciydi ama onla da asilmaz yola.giriyoruz.Onun destegi biterse hepten sonum olucak.

 4. Walla ben ipin ucundan dondum İnsanların 2 yuzlulugunden Sımdı ailemın yanındayım kafam rahat herkez bol bol sukur etsın ama dın sahtekarlarıd COK artık içinize kapan mayın yeter

 5. bir kız war yaşı 22 . bir kac sene önce annesi ve babası ayrılmış ve babası başka kadınla dost hayatı yasamaya baslamış bunun üzerine anneside başka adamla evlenmek istemiş. kız bunu duyunca anne ve babasının ayrılıgı yetmez gibi baskalarıyla evneceklerini duyunca intihar etmiş ve kurtarılmış. önceki hayatını bilmiyorum ama suan cok sakin sessiz içine kapanık bir insan olmuş. biz bu kıza görücü gideceğiz şayet bu kızla evlenir isem psikolojik olarak iyileşme olur mu. hayata bakış açısı değişir de mutlu olur mu. o travmadan kurtulabilir mi sizce. yoksa ilerde en ufak bi tartışma yaşansa bir zorluk çıksa yine kolay yol olarak intiharı mı seçecektir ? lütfen cevap verin. kesin olmasa bile cevap yazın. ben böyle insanların mutlu olmayı hak ettiklerini düşünen birisiyim. kaybetmek değil bu güzel insanı kazanma taraftarıyım….

  • Fuat Bey en önemlisi o kadına acıma duygusuyla bakmamanız gerekir. Geçmişinden değil ileriki zamana yönelik sohbet etmeniz gerekir. Sadece onun kendi geçmişinizle alakalı da konuşmanız yanlış olur çünkü kendi hayatıyla kıyas yapabilir. Sizin dışınızda sizin ailenizin de aynı şekilde çok duyarlı davranması gerekir. Onunla muhatap olacak insanların gayet bilinçli insanlar olması gerekir. Vaktinizin büyük çoğunluğunu eşinize ayırmanız gerekir ancak dediğim gibi acıma duygusuyla değil onunla geçirdiğiniz her anda o insana değerli olduğunu hissettirmeniz gerekir. Evlilik bu mutlaka sorunlar olacak bu sorunlarda karşı tarafın fikrini mutlaka alın bu şekilde kendisini açıkca ifade etme özgürlüğü verirsiniz buda özgüven demektir. Yaptığı yemekleri övün izlediği film üzerine tartışın giydiği her elbisenin yakıştığını söylemeyin güzel olana güzelliğine güzellik katmış veya kötü olana güzelliğini kapatmaya çalışmış ama başarısız olmuş gibi sözlerle değerlendirin kısacası geçmişinde hiç sahip olmadığı hayatı beraber yaşayın

   • Merhabalar bana yardımcı olu lütfen ikiz kardeşim 6 yıl boyunca psikolojik tedavı gördü bana olan nefreti onun psikolojisini bozdu obsesif bozukluk oluştu o 6 yıl boyunca intihara bile kalkıştı ben eve gidemez oldum evdeyken odamdan çıkamadım beni görmek istemedi aynı zamanda birçok takıntısı vardı ve ailem hep bana yüklendi bunun sorumlusu olarak o 6 yol boyunca kimse benim yanımda olmadı ailem dahil benim suçladılar şimdi kardeşim çok şükür iyi aramız düzeldi ama ben artık hem kardeşim hem ailem karşı çok agresifleştim onlarla yaşamak istemiyorum bana yapılanları unutamıyorum kardeşim iyiliği için ona iyi davranmam gerekiyormuş ama yapamıyorum bunalıma girdim kimseyle görüşmek konuşmak istemiyorum artık ne yapmalıyım lütfen yardım edin bana

 6. İyi günler ben 17 yasındayım sınava hazırlanıyorum ilk sınavım bitti lys için calısıyorum sınavda cok iyi başarı gösteremedim bü yüzden ailem benimle konuşmuyor bile kendimi cok yalnız hissediyorum üç kez intihar etmeye kalkıştım tesadüf olarak her üçünde sevdiğim insandan telefon geldi konuşup rahatladım ama her an intihar edebilme ihtimalim var kendimi iyi hissetmiyorum bunu aileme ve arkadaslarıma dedim yakın Zaman’da psikiyattrı ye gideceğim o Zaman a kadar kendimi bisey yapmaktan cok korkuyorum

 7. Benim o kadar çok konuşacak şeyim varken insanların beni görmezdn gelşlelri hayatım hep mecbur olmakla geçti 18 yasında ailemden kaçmak için kaçarak sevdiğim insanla evlendm ama zamanla en büyük yanlışı yaptıpımı anldm yıllar geçtikçe daha zor imtihan yaşadm eşime hep dedim iyi değilim tedavi ettir beni ben geride yavrumu bırakıp gitmek istemiyorum ama beni buna sürüklüyor lar benim acımı yaşamalarını istiyorum

 8. Mrb ben 17 yasimdayim ailemin baskisi ve sürekli beni azarlamalari kucuk dusurmeleri yüzünden çok bunalmıştım ve intihara kalkistim tam 6 ay geçti yüksek dozda ilaç aldim ve hastaneye kaldirilarak midem yikandi eger yarim saat geç kalsaydim öleceğimi söyledi doktorlar halaa kendimi iyi hissetmiyorum iki dakika mutluysam iki dakika sonra yine üzgün ve sinirliyim ailemin hal ve hareketleri bu olaydan sonra hala değişmedi clkk korktuklarjni söylediler fakat davranislari hala ayni gece basimi yastiga koyduğum an ağlamaya başlıyorum çok değişik hallerdeyim ve ailem bana yine baski yapinca intihar etmek istiyorum fakat bu sefer korkuyorum çünkü hastanrde çok kotu şeyler yasadim çok aci çektim lütfen bana yardjmci olurmusunuz piskoloha gitmek istemiyorum içime kapanik biriyim bu konularda ama normalde konuskanimdir

 9. Barış Bey Merhaba

  Bir insan hayatta yanlız ise , etrafındaki insanların sorumluluğu , yükünü taşıyor ve dert ediyor ise.
  Ve onu kimse anlamıyor hiç hatrını derdini sormuyor ise intahar eder.İnanın bir insanın öz babası bile evladını düşünmeyip evli ve çocuğu olan 31 yaşındaki kadını borç batağına sokup kaçıp gitmişse o insan intahar eder.Bahsettiğim kişi malesef benim.
  İnsan hayatta bazen boğuluyor ve ölümü çare biliyor.Şuan benim olduğum durum bu.Paylaşmak istedim.Sevgilerle.

 10. benim çok borcum var(kredi kredi kartı vs. )kafayı yemek üzereyim sanırım intihar etmem ama çok zor bi imtihan bu uykularım kaçıyor

  • Şu son günlerde yaşamak için sebep bulamıyorum doktorum geçmişimdeki travmalarım yüzünden olduğunu ve bunu tedavi edebileceğini söyledi ama hiç inancım yok iki fatadır gitmiyorum ve istemsizce iki kere intihara teşebbüs ettim şu saplantılı ruh halinden nasıl kurtulabilirim aklım başımdayken asla yapmayacağım bişey ama o his geldiğinde beni hiç bir şey engelleyemiyor bunu çözemiyorum

  • O kadar yakin anlattinki bana Beni anlattin sanki kardesim 7 gun 24 saat karimdan cikarmiyorum I tihari Allahima gunahkar olmak varya hep durduruyo ama oyle noktalar oluyoki ip koptu kopacak ‘ve oyle bi Duruma geldimki inan bu dusuncelerimi su an yazdimda cikti agzimdan hic kimse tahmin bile edemez dis dunyadan resmen soyutlandim hani oyle biseye nerdeyse karar vermek uzereyim ramak kaldi ben intihar edip oldukten sonra ogrenir Herkez yardim dahi bir Allahin kulundan istemiyorum

 11. ben 27 yasinda genc bi kizim aslinda hic genc hissetmiyorum yasim sanki 50 okadar yorgunumki 6 senelik bi iliskim vardi cok iyiydik ama benim tahammulsuzlugum yuzunden bitti ve snra o kisi nisanlandi bi baskasiyla bende o birini buldu bende bulurum diye inat olarak bi baskasiyla tanistim ve tanistigim kisiyide cok sevdim ve onunla hayatimda yasamadigim herseyi yasadim ve birlikte oldum o kisiyle ertesi gun ise o kisi beni terketti durumu anlamadim neden bitti bilmiyrum ki aileler tanisicakti 1 hafta sonra kaldiramiyorum durumu keske icinde vicdani olsaydi bni birakmasaydi olmem belki ona o vicdani yasatir diye dusunuyrum annem bile ona yazdigim kagidi gorunce benden tiksindigini soyledi delirmek uzereyim araftayim aradayim yoktayim nerdeyim bilmiyorum ama o ince noktadayim

 12. 15 yaşındayım babam beni çok fazla azalıyor haklı ama çok uzatıyor. Her şeyi kafama takar oldum aklımda intihar düşüncesi var ama dinim açısından yapmak istemiyorum yoksa çoktan yapmıştım . Hep kötü setler aklıma geliyor ,ya olursa diye hep endişem var sizce bu ergenlikle alakası var mı yoksa kaygı hastalığım mı var ?

 13. Umarım yazdıklarımı okuyorsundur.Sen canını gözden çıkarırken karşıdaki hayatını yaşayacak başka kızları kandıracak gününü gün edecek.Malesef kötü bir tecrübe yaşamışsın.Aldığın ders en büyük kazancın.Dua et Allahdan af dile hayırlı insanlar ile karşılaştırsın seni.

 14. Ailemle ciddi sıkıntılarım var. Annemle hep kavgaliyiz beni hiç anlamaz hiç destek olmaz onun tek kızıyım ama sanki onun sevmediği bi arkadaşıymışım gibi davranır bana. Babamı çok seviyorum o çok iyi biri ama çok borçları var heran kalpten gidecek gibi durur hep. Cook yalnızım hep basım agrir düşünmekten göz altlarım çok çokmuş durumda yasımdan daha büyük yasıyorum. Birgun babam olmazsa biliyorum ki bu benim de sonumdur.

 15. Bu güzel dünya bırakılır mı aklım almıyor o kadar çok insan varki yaşamak için çırpınan hasta olduğu halde doktor doktor dolaşan yengem 5gun önce intihar etti 8.kattan attı kendini öldü gitti 7 yaşında dünya tatlısı kızını bırakıp gitti ailecek yikildik perisaniz o yavrucak mafoldu ne yapsak şaşırdık nolur yapmayın bunu siz bir kere ölürsünüz ya geride kalanlar o kadar zor ki Allahım yardım et bizlere

 16. Şuan 16 yaşındayım abim tarafından sürekli şiddete maruz kalıyorum (şiddete maruz kalmamın sebepleri ise çok kıyıdan köşeden şeyler örnek olarak neden müzik açıyorsun, sosyal medya kullanma, sana düzgün konuş demedimmi , bana sesini yükseltme neden burayı toplamadın, sana bunu ver dedim, neden hızlı yürümüyorsun, düzgün yürü vs.) kardeşlerime elini kaldırdığı zaman sürekli araya girip neden vuruyorsun onlar çocuk değilmi diyorum bunun için bile darbe alıyorum (abimin sinir hastası olduğunu düşünüyorum fakat anneme ve babama böyle birşeyin olduğuna ikna edemiyorum babamda biraz erkek sevgisi var her konuda abimin yanında durur haksız haklı hiç fark etmez onun için abimin tek kelimesi abime bize vurma hakkını veriyor babam her zaman kendisi haklı olan taraftır. Abime müsade ediyor. Evde böyle bir düzenin olması beni mutsuz ediyor yasadığım hiç bir şeyi aileme anlatmıyorum. Babamın düşüncesi abimin bizim önümüzü kesmesi ve başı boş olmamamızı sağlamak. Fakat böyle oldukça biz gittikçe ailemizden soğuyoruz ve huzursuz bir aileyiz 6 kardeşiz (7.kardeşimiz yolda) 2+1 evde yaşıyoruz sürekli birbirimizle didişiyoruz huzur olmayan evde mutluluk arayamıyorum hala hangi akla hizmet 7. Çocuğu yaptıklarını anlamıyorum en büyüğümüz abim sonra beş kız ben 2.yim sürekli şiddete maruz kalıp sözümün geçmediği bir evde yaşamak beni bunaltıyor gittikçe evden uzaklaşmak istiyorum Kendimi köle gibi hissediyorum ne derlerse onu yapan sözü geçmeyen değersiz el bezi gibi hissediyorum tek korkum kendime zarar vermem oğlak burcuyum kafaya kotüyduğum şeyi yapıyorum fakat şöyle bir düşünceye kapılıyorum binadan atlasam sakat kalırmıyım yada hap içsem ölmezsem kendimi assam ya son dakka kurtarırlarsa arabanın önüne atlasam karşı tarafa yazık olacak suçsuz yere kendi fişimi kendim çekmek istiyorum fakat şuan annem hamile ve ben o doğum yaptıktan sonra. Böyle bişey yapmak istiyorum annemin bi suçu yok. Abimden kurtulmak istiyorum ve bunun tek çaresi ya intihar ya kaçmak yada yurt veya yetimhanede yaşamak aldığım darbeler küçük darbeler değil kemiklerimi kırıyor ayağını böbreklerime kadar sokup beni yerde sürüklüyor dayanamıyorum her gün bir kez daha ölmektense kendim bitirmek istiyorum bu işkenceyi hakkımı asla helal etmiyorum 1 senedir böyle yaşıyorum. 17 yaşıma gireceğim nasıl kurtulurum bi çıkış yolu bulamıyorum haftada en az 2 defa böyle geçiyor dişimi sıkıyorum mutluluğu dışarda arıyorum ne yapsam olmuyor ne zaman nasıl darbe alacağım bilmiyorum artık sürekli korku içine kapanıklık abim yanımdan geçerken ellerimi kafama kaldırıyorum bi an sanki vuracak gibi oluyor korkuyla yaşıyorum sürekli beni alt edecek azarlayıcı sözler kullanıyor Allah yardımcım olsun nasıl kurtulacam polise gitmek istiyorum okul rehberlik hocalarına fakat anneme laf getirmek istemiyorum ayıptır. Sus diyorum kendime sonum hayrolsun. Her gece yattığım da nasıl kurtulacam diye düşünüyorum ve sürekli çözümü hayata son vermekte görüyorum bi öneriniz varmı:)

  • Merhaba benim bir öğrencim vardı. Adı Esma. Babası ve abisi tarafından şiddet görüyordu. Ailesi dağılmıştı. Annesinin ayakları tutmuyordu. Çocuğum o kadar çaresiz hissediyordu ki sevgiyi dışarıda arkadaşlarında arıyordu. Hep çaresiz olduğunu söylüyordu.Ben belki de onu anlamadım. Ama sana bir şeyler söylemek istiyorum. Eğer Esma ‘yı kurtarabilseydim dünyada kimse olmasa bile ben varım ve özür dilerim yavrum demek isterdim. Beni affet . Seni olduğun gibi seviyorum. Biliyorum yaşamak sana ağır geliyor ve kendini çok yalnız çaresiz hissediyorsun. Ama beni duy ben varım seni çok seviyorum Esma. İnan bana birlikte bir şeyler başarabiliriz. Sağlık lisesi istiyordun. Beraber bunun için ne lazımsa uğraşalım. Ne olur yavrum beni ve biz seni anmayan seni sürekli suçlayan köşeye sıkıştıran aptal büyüklerini affet. Ve ne olur hayata geri dön. Ne pahasına olursa olsun.
   Şimdi yavrusunu kaybetmiş biri olarak senden ricam ne olur seni seven bir kişi bile varsa onun için yaşamaya devam et ve lütfen kendi hayatını kur. Bu girdaptan çık ve hayalini kurduğun ne varsa yaşa.

 17. eslinde intihar pisdi bizim ozumuzu oldurmeyimiz gunahdi cunki Allahin bize verdiyi cani ala bilmeriy.. ama oda duzduki heyatda o qeder cettinlikler olurki insani heyatindan bezdirir..yasamagin anlamsiz oldugunu dusunuruk.. insan doze bilmir aile ezabina sevgi ezabina nem ne bele problemlerle tez tez rastlasiriq..insanlarin coxu balaca bir probleme gore intihar etmeyi dusunurler… sexsen men ozum o qeder aciyla rastasiramki.. sanki yasimdan boyuk paltar geyindirdiler mene dusundukce deli olram ama ozumu toplayib yeniden baslamaga calisiram amma olanlari kecenleri unuda bilmirem cunki oolub kecenler unudulmur…men intihar etmeyi dusunsem bele etmerem cunki men aileme ovlad ezabi vere bilmerem sadece olar ucun yasayiram ne olursa olsun olar ucun..

 18. Nasıl anlatayım size, 18 yaşında bir gencim. Aklıma intihar sürekli gelip gidiyor. Çok ergence birşey olduğunu inanın biliyorum. Bir kızı çok sevdim adı ilayda. O kadar sevdim ki gözlerine bakmaya kıyamıyordum. Ne yazık ki ona en çok kötülük yapan da bendim. Ve tabikide dayanamayıp benden ayrıldı. İlk defa bir kız için sabahlara kadar içip ağladığımı biliyorum. Sonra başka birisiyle beraber olduğunu bilince hayatım karardı. Bu 8. Ay ve inanırmısınız aklıma gelmediği tek bir gün bile olmadı. Yavaş yavaş atlatıyorum derken herkese karşı olan tutumumun değistiğini farkettim. Artık hiç bir şeyi önemseyemiyor, umursayamıyorum. Psikolojim dinlediğim müziklerle de çöküşe geçiyor sanki, elimde deģil hareketli bir müzik dinleyemiyorum. Son yaşadığım olay ise biriyle bir ilişki yaşadım, aldattım. Ama ne ilişki yaşadığım kişiyi ne de bir başkasını sevmiyordum. İlaydayı unutmak için birine aşık olmayı çok istiyordum. Başaramadım tabii. Dedem 20 yıl önce Samsun da bir köprüden atlayarak intihar etmiş. Ve inanırmısınız arkasından bu zamana kadar kötü konuşan bir kişiye bile rastlamadım. Hiç görmediğim dedemin yanına gitmeyi o kadar çok istiyorum ki bilemessiniz. Bitik durumdayım. Geleceğimden umutsuz olmamda bu intihar düşüncesinde payı var. Aileme sürekli zarar olucağımı biliyorum. Ümit ve umut benden çoktan gitti. Dini inancım giderek azalmaya başladı. Ve bu yazıyı buraya yazmamda ki sebep ise bi nevi içimi birilerine dökmek. Teşekkür ederim.

 19. Evet intiharı zaman zaman bende düşündüm, en önemlisi sevgi , sevgi , değer alamamak ve en önemlisi insanların seni küçük görmesi, özellikle para oldumu , herşeyini ortaya atarlar yalan dolan hepsi mevcut, ama karşındaki insan bakıyorsun , namazında niyazında, namazında niyazında olmuyanda para için her türlü ,çok af edersiniz şerefsizlik diz boyu

 20. Şey ben de intiharı düşünüyorum ama sebebi şuan çoğu kişi ergenlik dicek ama ben kendimden nefret ediyorum bunu çook düşündüm yemin ederim ama kendimi sevemiyorum yaşamak için herhangi bir sebebim yok ölmek istiyorum ve bu düşünce beynimi tırmalar oldu

 21. Açık açık düşünüyorum bu aralar intihar ı.dahan öncede düşünmüştüm ama bu kadar çok değildi. Ben biraz ilgisiz büyüdüm ortanca olduğum için. Babamı severdim ve bir okadar da korkardım. 17 yaşımda kaybettim onu. Bir abim vardı ve babamın kırkı çıktığında evden uzaklaşmak zorunda kaldım. 6-7 aylık İstanbul maceram oldu. 17 yaşındaydım ve ne yapacağımı bilmiyordum. O yıllardan sonra hep aile düzeninden mahrum ve dışarılarda büyüdüm. Öyle bir askerlik yaptım ki, hani gelip anneanneme sorsanız bir anlatsa size içiniz acır. İzmarit toplar içer arkadaşlarımın iç çamaşırlarını çalar giyerdim. O zamanlar hep dedim ki,öyle biriyle evlenicem ki hayatımın bütün acısını onu severek çıkartıcam. Buldumda öyle birini. Ama sevgimi pek belli etmedim ona. Çünkü hayatta neyi sevsem ya benden uzaklaşır yada elimden alınırdı. Kendimce bi korumaydı bu aslında. Evlendik. İşler hep terso gitti. Yokluk bir yandan sıkıntılar adam boyu. Oğlumuzda oldu. Fakat o evlendiğim insan maalesef hiç te ummadığım şekilde uzaklaştı benden zamanla. Derler ya bu hayatta ki en büyük suç fakir olmak diye. Hele birde bi destekçi yoksa ardımızda düşünce tutan. Dünya alt üst oldu. Teker yuvar giderken 2013 te iş kazası geçirdim Mayıs ayında. 6 ay çalışamadım.. Sigara tütün falan sardım otoparkta çalıştım olmadı. Bu zaman içinde karım çalışmaya başlamıştı. Gizli gizli mesaj lar başka erkeklerle tenhalarda buluşmalar. Yani aldatıldım. Kazadan 7 ay sonra evde bir kavga… Bıkmış benden. Sefaletten bıkmış. 7 ay sonra mahkemede aldım soluğu. Boşandık. O dönem oğlumuz 4 yaşına yeni girmişti. Kaynana hep kötülemiş beni. İt oğlu it senin baban, şerefsiz falan ağza alınmayacak laflar. Ben ailesine kızınınz beni aldatıyprmesajları var dedin dinlemediler. Üstüne birde dayak yedim hemde oğlumun önünde. Bi kadın boşanıp annesinin evine giderde bi erkek için bu durum içler acısı. Döndüm annemin yayına. Tam 2 yıl bir çekmece bile vermedi bana hep çantada durdu eşyalarım, git der gibi. Günler aylar geçti işe girdim çalıştım paramı vermediler. Vermeyende benim abimdi. Bir iş yeri açmıştı it gibi çalıştım ama paramı ödemedi. İnsanın hayalleriyle oynanması kötü bir şey. Dediler bir ev bul kendine, yeni bir hayat kur. Denedim. Yanlızlık öyle zor ki. Yaşananları bir türlü atlatamıyprdum. Uyku deseniz nafile. Zaten ağırdı yaşananlar üstüne bide Yanlızlık bana ağır geldi.. Eskieşim başkasıyla evlendi. Oğluma o adama ne diyorsun dedim. Baba diyorum dedi. İşte beni yaşamla ölüm arasındaki o eşiğe getiren son şey oldu. Dahasıda yok zaten. Ve şimdi bakıyorum beni bu hale getiren insanlar, eşimle arama girenler, oğluma beni kötüleyenler, paramı vermeyenler, yüz üstü bırakıp giden eşim, beni başka babaya satan oğlum, bana hep uzaktan bakan annem. Herkes musmutlu yaşıyor. Ha bide gelip benin halimi görseniz içler acısı. İkinci bir evlilik yaptım tam bir olay. Kadının meğer deli borçları varmış bana ödetecekmiş 🙂 sanki ben zenginim. Zengin olsam bu hale gelmezdim. 3 ay bile sürmedi o evlilik. Çok uzattım… Kısacası yaşamak için bi sebep yok.iman bile kalmadı. İlk defa bir yere yazdım böyle şeyler. Ve son defa.

 22. Ben cok seviyorm her gece agliyorm herks uyurken ben caresizce onu dusunup agliyorm ve ondan baska kimseyi asla hayatmda istemiyorm bulundgm her yer bana dar geliyo boguluyo gibi oluyorm nefs almak istemiyorm ve bu sarkilar beni daha da cok yok ediyo tek cözüm intihar etmem olcak o artik olmadigi icin hersey bos geliyo yasam bos nefes almak bos ve ben onu bana surekli hatrlatan kalbimi durdurmak istiyorm Dua ediyorm ama Rabbim bana yardm etmiyo tek carem dogum gunumde olum gunumu yasatmak olcak

 23. Ben 18 yaşındayım üniversite öğrencisiyim Azerbaycandan yazıyorum. Ben biriyle tanıştım çok sevdim onu ama o benden ayrıldı benim iyiligim içinmiş beni barakiyor çok yalvardım ama nafile sonra üniversitede sınavlar zamanı kopya cekdim çünkü hiç bir şey çalışamıyordum ama yakalandim şimdi beni kovuyorlar az kala 2ci sınıf öğrencisiyim bu kadar emegim hiç olucak ailemi insanlar karşısında utandirmis olacağım ben başka yol göremiyorum intiharın esigindeyim artık canım çok yanıyor bir taraftan sevdiğim diğerinde okulum ne yaparım ben

 24. Katlanımıyorum barış bey aklıma daha mantıklı bir fikir gelmiyor. Yeni mezun oldum öğrencilik hayatım boyunca hep takdir edildim mimar oldum direk iş buldum. Ama abim küçüklüğümden beri hep bana hükmetmeye çalıştı dövmeye kalktı defalarca ondan nefret ediyorum. Annem Doğu kültüründe büyüdüğü için ne yaşarsak yaşayalım onu haklı bulur. Benim yokluğum onun için hiçbir şey ifade etmezken abimin varlığı onun yaşama sebebidir. İntihar düşüncesi hep aklımda bunun nedeni çözüm bulamadığımdan. Acı çeksin istiyorum. Beni bu hale düşürdüğü için çok acı çeksin istiyorum. Bu dünya ikimizin birden yaşayabilmesi için çok dar geliyor artık. Kendime bunu yapmak istemiyorum çünkü dünya üzerinde yapmam gereken çok şey var bu dünyaya ot gibi gelip gitmek istemezdim. Peki ne yapmalıyım ? İnan’ın katlanamıyorum…

 25. ölümden korkan bir insan neden intiharı düşünür? Arkasında bırakacaklarını bile bile annesinin ne kadar üzüleceğini bile bile, mantıklı olmadığını bile bile neden alır eline bıçağı, neden saplar kalbine? yada neden atar kendini yüksek bir binadan, nasıl içer o kadar hapı aynı solukta.. insana bunu hayat mı yaptırır, içindeki ses mi ? Kaçmak için mi yapar, kavuşmak için mi? Umutsuzluk mudur herşeyin başı, kıskançlık mı ? yoksa sevgisizlik mi daha doğrusu sevgi mi? İnsanlar ölüyor, insanlar yaşıyor, insanlar aç, insanlar tok, insanlar mutlu ,insanlar çok mutsuz.. Peki ya sen? sen hangisisin ? sen bu hayatın neresindesin? Gözlerin var şuanda bu yazımı okuyabiliyorsun peki ya daha önce hiç gözlerin olduğu için şükrettin mi? Hayatı bir oyun gibi düşün tatmadığın duygu kalmasın, ihtiyacın olan tek şey umut, karşılıksız bir iyilik yap onun verdiği mutluluğu tüm hücrelerinde hisset, deli gibi sarhoş ol, otur piyanonun karşısına çalmaya başla, piyanon mu yok? o zaman sana harika bir haberim var, piyano çalmak için piyanoya ihtiyacın yok 🙂 ihtiyacın olan tek şey istemek, kalbinin en dibinden, en içinden gözlerini açtığında hayat senin karşına bir piyano çıkarmış olacak.. Şuan da içindeki güç sana bu yazıyı okutuyorsa nolur bir şans ver hayatına, hayattaysan bunun bir anlamı olmalı, bu dünyada yapman gereken şeyler olmalı, iz braktığın yollar olmalı. Belki şu saniye bir 8 yaşında bir çocuk hastahanede yaşamak için mücadele ediyor, kendini parçalıyor, ve sen ölümü düşünüyorsun işte bu , işte bu tam bir saçmalık.. at kendini bu çemberin içinden. Sen çok güçlüsün, sen çok temizsin, şu ana kadar hayatın mükemmel gitmemiş olabilir ama herşey senin elinde ve biliyor musun, hayat pes etmek için çok kısa.. Şimdi bu hayatta en değer verdiğin insanı ara, anneni, sevgilini, dostunu,babaanneni ve ona, onu ne kadar çok sevdiğini söyle bende seni seviyorum lafını duymayı beklemeden, sevgi karşılıkızdır, sevgi mutlutuktur, hatta biliyormusun sevgi hayattır, sevgi bir insanın gülümsemesinde saklıdır.. Hadi ne duruyorsun gülümset onu 🙂 Ve onun gülümsemesinden hayata tutun, birdaha bırakmamak üzere, sımsıkı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın