Terapistim Bana Faydalı mı?
27 Ağustos 2015
5 Adımda Psikolog Gibi Düşünün
31 Ağustos 2015

Ayrılamıyorum! Aşk mı Bağımlılık mı?

Âşık mı yoksa bağımlı mı olduğuna karar verme meselesi tüm etnik, ırksal, sınıfsal ve yaşsal sınırları aşan bir sorun. Her şeyden çok materyalizme, maddeye değer veren bir toplumda aşk nasıl yaşanabilir? Günümüzde aşkın tanımını yapmak gerçekten çetrefilli bir iş. Bana göre aşk, derin güvene dayanan karşılıklı özveridir. Bağımlılık dediğimiz zamansa akla gelenler kişinin duyduğu şiddetli arzu, ilişkide kendini güvende hissedemediğinde yaşadığı keskin ruh hali değişimleri, normal bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirememe, partnerini takıntı haline getirme ve terk edildiği zaman ortaya çıkan şiddetli uzaklaşım semptomlarıdır.

Öyleyse net bir biçimde, âşık olmakla bağımlı olmak arasındaki fark nedir?

 Birine Bağımlı Olmanın Karakteristik Özellikleri

1) Hayatınızda sürekli, kaosa ve karmaşaya sebep olan bir drama söz konusudur. Diğer arkadaşlar ve aile bireyleri de sizin duygusal değişimlerinize sürükleniyordur.

2) Kendinizden –olması gerekenden- daha çok vererek sürekli partnerinizin gönlünü hoş tutma çabanız vardır öyle ki kendi kişiliğinizi kaybedecek noktaya kadar gelirsiniz.

3) Şiddetli bir kavgadan sonra bile partnerinizin sizi ne kadar incittiğini önemsemeksizin onu geri almaya isteklisinizdir. Bu kavga genellikle sadakatsizlik, yalan söyleme ve türlü aldatma şekilleri içerir ama partneriniz bu suçları ne kadar işlemiş olursa olsun onu geri alırsınız.

4) Partnerinizle baş başa çok zaman geçirmiş olsanız bile onsuz olmaktan korkarsınız. Sizi aşağı çektiğini fark bile etmezsiniz.

5) Partneriniz asla hakkı olmadığı halde sınırları aşıyordur. Size fiziksel olarak saldırıyor, yaşamınızı tehdit ediyor ve size ağza alınmayacak hakaretler ediyordur.

6) Partneriniz size ne karşı ne kadar kötü olursa olsun size düşenin onu kendi içindeki kötülükten kurtarmak olduğunu hissediyorsunuzdur.

Birine Âşık Olmanın Karakteristik Özellikleri

1) Partnerinizden yana duygusal suiistimal korkunuz, fiziksel zarar verecek veya limitleri aşacak korkunuz yoktur.

2) Doğru şeyi yapacağı konusunda partnerinize güvenebileceğinizi bilirsiniz.

3) Drama ve kaos asla yoktur.

4) Tartışma olduğu zaman, duygular saygılı bir şekilde paylaşılır.

5) Partnerinizi zorunda olduğunuz için değil, istediğiniz için affedersiniz.

6) Siz de partneriniz de birbirinizin güçlü ve bağımsız kişiler olma ihtiyacını desteklersiniz.

Artık ilişkinizde aşk tarafından mı bağımlılık tarafından mı yönetileceğinizi seçme fırsatına sahipsiniz. Başkalarıyla bağımlılık yaratan bir tutumla ilişki kuranlarınız için, belirledikleri rotayı yenileştirmek çok emek ve sürekli bir farkındalık gerektirecektir. Yine de her şeye rağmen değişmek mümkün ve bu değişimin kesinlikle hayat kalitenizi yükselteceğini bilmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir