Ayrılamıyorum! Aşk mı Bağımlılık mı?

3
4259

Âşık mı yoksa bağımlı mı olduğuna karar verme meselesi tüm etnik, ırksal, sınıfsal ve yaşsal sınırları aşan bir sorun. Her şeyden çok materyalizme, maddeye değer veren bir toplumda aşk nasıl yaşanabilir? Günümüzde aşkın tanımını yapmak gerçekten çetrefilli bir iş. Bana göre aşk, derin güvene dayanan karşılıklı özveridir. Bağımlılık dediğimiz zamansa akla gelenler kişinin duyduğu şiddetli arzu, ilişkide kendini güvende hissedemediğinde yaşadığı keskin ruh hali değişimleri, normal bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirememe, partnerini takıntı haline getirme ve terk edildiği zaman ortaya çıkan şiddetli uzaklaşım semptomlarıdır.

Öyleyse net bir biçimde, âşık olmakla bağımlı olmak arasındaki fark nedir?

 Birine Bağımlı Olmanın Karakteristik Özellikleri

1) Hayatınızda sürekli, kaosa ve karmaşaya sebep olan bir drama söz konusudur. Diğer arkadaşlar ve aile bireyleri de sizin duygusal değişimlerinize sürükleniyordur.

2) Kendinizden –olması gerekenden- daha çok vererek sürekli partnerinizin gönlünü hoş tutma çabanız vardır öyle ki kendi kişiliğinizi kaybedecek noktaya kadar gelirsiniz.

3) Şiddetli bir kavgadan sonra bile partnerinizin sizi ne kadar incittiğini önemsemeksizin onu geri almaya isteklisinizdir. Bu kavga genellikle sadakatsizlik, yalan söyleme ve türlü aldatma şekilleri içerir ama partneriniz bu suçları ne kadar işlemiş olursa olsun onu geri alırsınız.

4) Partnerinizle baş başa çok zaman geçirmiş olsanız bile onsuz olmaktan korkarsınız. Sizi aşağı çektiğini fark bile etmezsiniz.

5) Partneriniz asla hakkı olmadığı halde sınırları aşıyordur. Size fiziksel olarak saldırıyor, yaşamınızı tehdit ediyor ve size ağza alınmayacak hakaretler ediyordur.

6) Partneriniz size ne karşı ne kadar kötü olursa olsun size düşenin onu kendi içindeki kötülükten kurtarmak olduğunu hissediyorsunuzdur.

Birine Âşık Olmanın Karakteristik Özellikleri

1) Partnerinizden yana duygusal suiistimal korkunuz, fiziksel zarar verecek veya limitleri aşacak korkunuz yoktur.

2) Doğru şeyi yapacağı konusunda partnerinize güvenebileceğinizi bilirsiniz.

3) Drama ve kaos asla yoktur.

4) Tartışma olduğu zaman, duygular saygılı bir şekilde paylaşılır.

5) Partnerinizi zorunda olduğunuz için değil, istediğiniz için affedersiniz.

6) Siz de partneriniz de birbirinizin güçlü ve bağımsız kişiler olma ihtiyacını desteklersiniz.

Artık ilişkinizde aşk tarafından mı bağımlılık tarafından mı yönetileceğinizi seçme fırsatına sahipsiniz. Başkalarıyla bağımlılık yaratan bir tutumla ilişki kuranlarınız için, belirledikleri rotayı yenileştirmek çok emek ve sürekli bir farkındalık gerektirecektir. Yine de her şeye rağmen değişmek mümkün ve bu değişimin kesinlikle hayat kalitenizi yükselteceğini bilmelisiniz.

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

3 YORUMLAR

  1. Yani bizim ikimizde bir birimiz olmadan yapamıyoruz.Ama ben onun beni gerçekten sevdigine inanmıyorum:( Çünkü beni bir kez aldattı.Ama ondan sonra hep özür diledi.Beni çoğu kez bırakmak istedi ama her seferinde geri döndü.Ve ben aramızda bir bağ olduğunu hissediyorum.Çünkü ne zaman onu çok özlesem o hemen arır ya da mesaj atar.Sizce bu nedir?Hala çözemedim.

    • Aldatma hariç benim için de aynı şekilde geçerli ama aldatan insanın karakteri bozuktur kendi rahatsızdır olay sen değilsin tamamen sevdiğin kişide onun hu karakterini değiştiremezsin seven insan aldatmaz sen onun eksik yanlarınj kapayabilirsin herdaim yanında olucağını bilir ama sen onun karakterini değiştiremezsin bu yüzden affetme sen her onu affettiğinde kendinden birşeylerden vazgçemen demek, sana kaybettirdikleri ve kaybettirecekleri demek. Ama sen kazanmak istiyorsun ama o kişiyi kazanamazsın sevmek herşey değildir ve biz kaybettik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın