Panik Atak Krizi Nasıl Geçer?
7 Mayıs 2018
Çocuklarda Geçici Kekemelik
14 Mayıs 2018

Yurtdışında Psikoloji Bölümü Okumak

 

 

Psikoloji eğitimini yurtdışında almanın avantajlarından ilki literatürü İngilizce olarak tanımanızdır. Psikoloji bölümünü İngilizce okumak elbette ki kolay değil ancak inanılmaz avantajlı bir durum. Bilim her geçen gün gelişiyor, yurtdışında psikoloji alanında sürekli yeni makaleler yazılıyor ve araştırmalar yapılıyor. Maalesef birçok kaynak Türkiye’de hemen hemen 2-3 yıl sonrasında çeviri yapılıp okuyucularla buluşabiliyor. Bu durumda sizde en yeni çıkan kitapları, araştırmaları güncel olarak takip edebiliyorsunuz. Bir diğer durumda Master yapacaksanız, İngilizceniz üst seviyelerde olmalı ki Master döneminde zorluklarla karşılaşmayasınız yurtdışında lisans öğreniminiz İngilizce olacağı için Master döneminde de bir sıkıntı çıkmamış oluyor.

Bir diğer avantaj da insan davranışı hakkında farklı bakış açısına sahip olmaktır. Değişik bir kültür ve ülke de yaşarken, dünyanın her yerinden insanlarla aynı ortamda olacaksanız ve bu deneyim size geniş ve objektif bir bakış açısıyla olayları anlamanızı ve yorumlamanızı sağlayacaktır. Kültürün insan üzerindeki etkisini yakından inceleyerek psikoloji-kültür ilişkisine çok yönlü bakabilme yetisini kazanmanız olacaktır.

Yurtdışında almış olduğunuz eğitim akademik ve mesleki gelişiminiz dışında kişisel gelişiminize de faydası büyük olacaktır. Öğrenci değişim programları, yurtdışındaki stajlar ve gönüllü çalışılan projeler de bulunmak psikoloji açısından önemli olduğu için avantajları arasında yer alır. Psikolojide Master yapmak son derece önemlidir ve Master programlarının içerikleri yurtdışında daha çok alt alana sahip olduğu için sıklıkla tercih edilebilir. Tüm bunların dışında dezavantajlarıda ; maddi yönden yüksek meblağlar ile okul okurken bir yandan da akademik zorluklar ve derslerin ekstra ağırlaştığını söyleyebilirim.

Almış olduğunuz diploma bütün dünyada geçerli olacağından kariyer ve iş imkanları seçenekleriniz artacaktır. Unutmayın ki gelişen bir bilim olan Psikolojiyi yurtdışında okumanız size bilimi yakından takip etme fırsatı sunacaktır.

 

 

Övgü Yaren Soydan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir