Yaşadığınız Anların Tadını Çıkarın

0
799

Olumlu duyguların mutluluğun göstergesi olduğu iyi bilinirken aynı zamanda olumlu duygular, pozitif duyguların kaynağını genişletme ve başarılı olma düşüncesinde yarattığı etkiyi de tanımlıyor.Bu durum farkındalığı da arttırmaktadır.

Araştırmalara göre anlık zevklerin (en az 2-3 dakika), bir hafta sonra mutluluk seviyelerinde belirgin iyileşmelere neden olduğu gösterilmiştir. Araştırmacılar,30 günlük bir süre boyunca yanıtları ve olumlu etkileri tartışmak için kendi kendini raporlayan bir deneyim örnekleme yöntemi kullanmışlar. Raporların analizleri, günlük olayların pozitif duygudurum üzerindeki etkisine hem arabulucuk ettiğini hem de etkileri hafiflettiğini gösterdi. Bu nedenle günümüzde anlık zevklerin tadını çıkarma alışkanlığının geliştirilmesi, o anda sadece bir mutluluk duygusunun oluşmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda zaman içindeki refahın artmasına yol açabilir.

 

Planlama

  • Her gün anlık zevklerinizi geliştirmenize yardımcı olacak ipuçlarını belirleyin. Bu, günün tadını çıkarmak için 2-3 dakikanızı ayırdığınız herhangi bir saat ile bağlantılı olabilir veya her gün iyi bir şekilde gerçekleştiğini iyi bildiğiniz bir durum olabilir. Örneğin; sosyal medya hesaplarınızdan gelen bildirimleri kontrol etmek gibi. Kendinize bunları hatırlatmak için aygıtlarınızdan birinde alarm veya hatırlatıcı kullanabilirsiniz. Yeni alışkanlıklarınız için kendinize ne kadar ödül vereceğinizi belirleyin. Alternatif zamanlar veya ipucu denemeden önce bir hafta boyunca bu uygulamayı yapmayı kendinize taahhüt edin. Örneğin, günün ikinci yarısında yani öğleden sonra ofisinizde çalışırken çok sıkılmış ve yorulmuş olabilirsiniz. Böyle bir durumda bilgisayarınızı 2-3 dakika kapatıp sıcak bir şeyler içebilirsiniz. Böyle bir durumda eğer rahatladığınızı fark ediyorsanız, bu durumu kendinize 2-3 dakika süren bir rutin haline getirin ve bunu sıcak bir şeyler içmek gibi bir ödüle bağlayın.

 

Anın Tadını Çıkarmaya Başlama

  • İpucunuz dikkatinizi çektiğinde derin bir nefes alın ve şimdiye odaklanın. Neler hissettiğinizi ve etrafınızdaki değişimleri fark ettiniz mi? Etrafınızdaki olaylara dikkat etmek için kendinize izin verin. Biraz dinlenin ve anlık zevklerininiz farkında varın. Son olarak, derin bir nefes daha alın ve zevk aldığınız durumların tadını çıkarmaya devam edin.

Tadını Çıkardığınız Anları Değerlendirme

Haftanın sonunda dış müdahalelerin etkileri üzerine düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın:

  • Uygulama sırasında ne gibi olumlu duygular yaşadınız?
  • Uygulama sırasında olumsuz duygular yaşadınız mı?
  • Alternatif bir zaman veya ipucu, alışkanlığı gizlemek için daha etkili hale getirir mi?
  • Uygulamadan sonraki ruh haliniz dikkat ve davranışlarınız üzerinde nasıl bir etki yarattı?
  • Uygulamayı yaptıktan sonra normalden farklı bir hafta mı geçirdiniz?
  • Anın tadını çıkarmaya devam edecek misiniz?

 

Sıkıldığınız zamanlarda bulunduğunuz ortamda kendinize anlık zevkler yaratmanız ve bunların farkına varıp anın tadını çıkarmanız o günü ve diğer günlerinizi daha rahat ve sakin geçirmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden “Yaşadığınız anların tadını çıkarın !”

Esra Demirboğa

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın