Yalan Söyleme Hastalığı (Mitomani)

61
3585

Özel bir şirkette önemli bir konuma sahip bir kişi düşünün. Herkes gibi normal ilişkileri ve sevgilileri oluyor. Ancak öyle bir sorunu var ki kendisini yalan söylemekten alıkoyamıyor. Birçok zaman durduk yere, ortada hiçbir şey yokken yalan söylüyor. Üstelik bu yalan yüzünden en ufak bir vicdan azabı dahi duymuyor. Söylediği şeylerin tam bilincinde bile olmadan yalanları ardı ardına söyleyebiliyor. Bu durumun sonucu olarak insanlar ondan yalan söylediği için uzaklaşıyor yada bu kişi sürekli iş değiştirmek zorunda kalıyor. İnsanlar ona bunu neden yapıyorsun bununla ilgili destek almak ister misin diye yaklaştığında ise bu sefer de o insanlardan uzaklaşıyor. Çünkü zihninde ürettiği o şeylere kendisi de inanabiliyor.

Zaman zaman bu tarz insanlarla karşılaşmış olabilirsiniz yada o kadar iyi yalan söylemiştir ki bu insanlar sizin çevrenizde olmasına rağmen hiç açık vermeden kendisini fark ettirmemiş ve onların o yalan dünyasında yaşamanıza sebep olmuştur. Hatta bu kişiler sizin sevgiliniz ve eşinizde olmuş olabilir ve birgün onların değişeceği ve bir daha yalan söylemeyeceği umuduyla uzun süre yaşamış olabilirsiniz.

Yalan söyleme rahatsızlığı orijinal adıyla “Mitomani” kişinin ve çevresinin günlük yaşantısını zorlaştıran ciddi bir rahatsızlıktır. Psikiyatri Tanı Kriteri kitapçığında (DSM) depresyon, kaygı bozukluğu gibi rahatsızlık tanı grubunda yer almasada, çeşitli rahatsızlıkların belirtilerinden (semptom) biri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Mitomani daha çok dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanabilir, kişi yalan söyleme dürtüsünün önüne geçemez. Karşısındaki insan onun bu yalanıyla ilgilenmeyecek olsa bile bu yalanı söylemekten kendisini alamaz. Kişinin kendisini daha önemli hissettirmek için söylediği bu yalanın çevresinden çok kendisine zararı dokunur. Çok basit durumlar için bile abartılı yalanlar söyleyebilir, çevresine bunu bir daha yapmayacağını söylemesine rağmen bununla başa çıkamaz.

Mitomani olarak tanımlanan bu rahatsızlığın kendine özgü durumlarına bakacak olursak:
1. Kronik bir uydurma eğilimi içindedirler, bunları da bir amaç doğrultusunda yapmazlar.
2. Anlatılan durumlar genellikle göz kamaştırıcı ve fantastik olmakla birlikte gerçeklikle bağı kopuk değildir. Gerçek olma ihtimali bu yalanı söyleyen için en güçlü silahtır.
3. Bu durum kendi içsel süreçleriyle ilgili bir durumdur. Genellikle kendi duygusal ihtiyaçlarına yönelik kurguladıkları yalanları söylerler. Söyledikleri yalanlar doyurulmamış bir ihtiyacın sonucu gibidir.
4. Kişi yalanları ile sergilemek istediği kişiyi kurgular ve bu sayede karşısındakine gerçekte olmadığı bir kişiymiş gibi görünmeye çalışır. Hikayesini karşısındakine sunar, kendisinin kahraman veya suçlu olarak algılamasını sağlar. Örneğin bir yandan çok ünlü kişilerle ilişkisi olduğunu veya yüksek rakamlarda kazancı olduğunu idda edebilirken bir diğer taraftan kendisinin kanser hastası olduğunuda idda edebilir. Temelde farklı şekillerde karşımıza çıksada benzer duygusal ihtiyaçların sonucunda ortaya çıkabilir.

Mitomani ve Normal Yalan Farkı Ne?

Günlük hayatta karşılaştığımız normal yalanlar bilerek ve isteyerek yanlış bir açıklama yapma eğiliminde olduğumuzda ortaya çıkıyor. Birçok insan genellikle karşısındakinden korktuğu için yalan söylüyor. Kendisini korumak yada oluşabilecek olumsuz durumun sonucundan mümkün olduğunca kaçınabilmek için yalana başvuruyor.

Mitomani ise ruhsal bir problem olarak kabul edilir, çünkü gerçekliğin ötesinde bir değerlendirme ve kurgulama süreci söz konusudur. Aynı zamanda yalanın alışkanlık haline gelmiş bir şekli gibidir.

Psikolojik Destek İçin Başvuru Şekilleri

Bu vakaların seanslarımıza başvuruları genellikle sevdikleri tarafından yardım almak için zorlanmaları sonucunda ortaya çıkıyor. Kendiliğinden başvuru oranları çok düşük olmakla birlikte yalandan kurtulmak amacıyla aldıkları randevulara gelmeyerek terapistlerine de yalan söyleyebiliyorlar.

Son ana kadar yardım almak istemeyen bu kişiler genellikle ilişkilerin bitme noktasına gelmesi sonucunda ilişkiyi kurtarmak adına yada işle ilgili ciddi sorunlar yaşamaya başladıklarında iş ilişkilerini daha iyi bir hale getirmek adına yardıma başvurabiliyorlar.

Psikolog
Barış Gürkaş
İstanbul

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

61 YORUMLAR

 1. Sayın Gürkaş,
  Yeğenim iki yıl boyunca üniversiteye gidiyorum diye ailesini kandırdı,dört yıllığa geçeceğim deyince ortaya çıktı herşey,öğrendik ki daha liseyi son sınıfı bile okumamış,lise mezunu dahi değil.Bütün arkadaş çevresine kendisini tamamen farklı bir kimlikle tanıtmış.Hadi zararın neresinden dönersek kardır deyip AÖL’ye kayıt ettik,İlk sınavlara girdi,hah tamam yoluna giriyor yavaş yavaş dedik,istedi dershaneye gönderildi,istedi askerliği tecil edildi,en son liseyi bitiriyorum üniversite tercih yapıyorum dedi.az önce öğrendik ki AÖL sınavlarına bile girmemiş…Doktor bey ne yapalım şaşırdık.Çok rica ediyorum yol gösteriniz.
  Saygılarımla,

 2. Merhaba. Ben hep bu arkadaşımın sürekli yalan söylemesinden, gereksiz bir şekilde hikayeler uydurmasından rahatsız olduğumu söylüyordum. Daha sonradan mitomani diye bir hastalığın olduğunu öğrendim ve şu an onda da olduğunu düşünüyorum. Yalan söylediğine çok eminim çünkü bir gün söylediği birşeyin, ertesi gün tam tersini söylüyor. Ve her konuda gereksiz yere yalan söylüyor, ailesi hakkında, yaşadığı yer hakkında, maddi durumu hakkında, çalıştığı yer hakkında… Ama bir yandan da çok değer verdiğim birisi, en azından öyleydi, ve sadece arkanızı dönüp gidemiyorsunuz. Tedavi olmasını ona söyleyemem çünkü onu kırmak istemiyorum, ve ayrıca yalan söylediğini kabul etmiyor da. Ona bazen yalan söylediğini ima ediyorum, çok da açık söylemeden. O ise hemen yeni bir hikaye yazıyor. Peki benim ona yardım etmemin başka yolu yok mu? Yapabileceğim herhangi birşey yok mu?

  • Merhaba,
   Onunla bu durumu konuşurken onun yanında olduğunuzu gösteriyor olmanız gerekir. “Sen yalan söylüyorsun” söylemiyle değil ben sana yardım etmek istiyorum şeklinde yaklaşmanız gerekir. Ona ilk önce psikolog önermeden ona yardım etmek istediğinizi kanıtlamanız gerekir aksi taktirde tepki çeker.

 3. mrhb ben zeynep.,ben 2 yıldır birlikte olduğum sözlüm için acil yardım istiyorum başından beri herşeyimi bilen sülalemi tanıyan biridir ama ben onun adını soyadını biliyorum sadece bunun nedeni ilkbaşlarda ciddi yalan söylemesi oldu yani bitirmek istedim fakat anladımki herkes gibi beyaz kurtarma yalanı değil olay.,gerekli gereksiz sürekli yalan söyleyip aynı gün içinde herkesi inandırıcak bir pişmanlık duyuyo üzülüyorum cünki ona bunu yüzüne vuruo içine kapanması yerine destek olup topluma kazanılmasını sağlamak istiyorum ailesiyle ciddi kopukluk oldugunu biliyorum aynı evde günlerce slm bile vermeden yaşıyolar sürekli psikoloji kitapları okuyup ona zarar vermeden inciltmeden konusuyorum dinliyo söz veriyo ertesi gün cok sacma olan bi konuyu yalan söyleyerek cıkmaza sokabiliyo cok iyi biri aslında istemeden yapıyo biliyorum cünki mutlu oldugu anlarda cok içten ve samimi ama küçücük bir olumsuzluk oldugunda yalanlarını sıralamaya başlıyo 2 yıldır evlenemiyoruz cünki hem kafa olarak bu sorunla evlilik birliğini yürütemicek hemde dahada ilerlicek diye sürekli erteliyorum 32 yaşında bi evlilik yapmış ama anlattıgı herşeyde uzun uzun yalanları yakalamak zor değil hiç soruşturup araştırmadım onu çünki zaten biliyorumki duyduklarıma daha cok üzülücem bi insan kolay gelmiyo dünyaya ve onu terkedip mutsuz karanlık iç dünyasında yıkım yaşatmaktansa elinden tutup doğru yola adım atmak kişiliğini özgüvenini kazanmasını istiyorum onu inciltmeden kendi rızası ile dr götürmek istiyorum seansların dvm tdv için cok önemli sonuna kadar gelmesi için onun bazı şeyleri kabullenmesini bekliyorum sonuna kadarda yanında destek olmak istiyorum ama beklemelimiyim yoksa hemen bi uzmana gitmelimiyiz amacım evliliği gerçekleştiremesek bile içinde yaşadıgı kompleksi mutsuzlugu yenmesini istiyorum bu şekilde bi darbede ben vuramam

  • Anlattıklarının tıpkı benim şuan yasadiklarim.Şuan çok merak ettimacaba ne yaptınız onca zaman geçmiş aradan birşeyler değişimi duzeldimi.Ben o kadar yoruldum ki daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum

   • Merhaba,
    Bu durum hayatınızı bu kadar zorlaştırmaya başladıysa bununla ilgili geciktirmeden psikolojik destek almanızı öneririm…

   • Merhaba Barış Bey;
    yaklaşık iki yıldır evliyim. Eşimin mitoman olduğunu bu sabah korkunç gerçekle yüzleştiğimde Öğrendim. Yorumlarda da okuduğum gibi fazlası var eksiği yok. Yalan söylemenin sınırı da yok eşimde. Her defasında durumu kurtarmak için yalan söylediğini düşündüm sadece. Ama artık evliliğimiz de yıkılma noktasında ve ben de psikolojik olarak çöktüm. Çalıştığı yeri yalan söylüyor. geldiği gittiği yerleri yalan söylüyor. en basit bir konuda bile yalan söylüyor. ve bu alışkanlık eşimin ailesinde bütün fertler de de maalesef var. kayın validem görümcem kaynım vs. hepsinde istisnasız var. . bu hastalık ırsi midir? ve eşime destek alması gerektiğini nasıl anlatmalıyım? evliliğim bitmek üzere. bitip tükenmeyen vaadeleri ve yalanları yüzünden. çok bunaldım çok yoruldum. lütfen yardım edin. ..

  • merhaba bende aynı sorunu yaşıyorum sürekli olarak yalan söylüyorum yani söylüyorum işte olmayan şeyleri var gösteriyorum ilgi görmek için ve ben artık bundan kurtulmak istiyorum yardım edin lütfen

 4. Tamda anlattığımız türden bir arkadaşım oldu sürekli hayal dünyasında yaşıyor öyle hikayeler uydurup anlatıyor ki sanki gerçekten o hayali yaşamış gibi en ince ayrıntısına kadar söylüyor özünde iyi bir insan birkaç defa yalanlarini yüzüne vurmustum ve çok sinirlenmişti bu tur insanların terapi ile duzeltilecegine hic inanmıyorum ya onları o şekilde kabul edip hayata devam edeceğiz yada benim yaptığım gibi o kişiden uzaklasacagiz zira anlattığı yalanlarla karşındakini salak yerine koyuyor bu duruma da kimse uzun sure katlanamaz

 5. İlk okulda arkadaşlarıma sebesiz yere yalan söyledim sonra orta okula geçtim yeni arkadaşlarım oldu her gece yeni arkadaşlarıma yalan söylemiyeceğim eskisi gibi olmayacak dedim ama başaramadım yine yalan söyledim önüne geçemiyorum söylemek istemiyorum çünkü tek kalırım biliyorum ama beceremiyorum neden söylemeye ihtiyaç duyduğumu bile bilmiyorum bir anda söyleyesim geliyor patolojik yalancı olduğumu düşünüyorum çünkü annemde benim gibi çevresindeki insanlara sebebsizce yalan söylüyor hatta bu şeyin ondan bana geçtiğine eminim

  • Merhaba,
   Yalan durumunda kişi bu davranışının önüne geçemez. Kendisine zarar vereceğini bilse de bundan kendini alıkoyamaz. Bu noktada psikolog desteği alınması üstesinden gelebilmek için çok büyük önem taşır.

 6. çok güzel bi hastalık bence. bende var yalanları söyleyip söyleyip isanları kandiriyorum. hiçbi çıkarımda yok aptallık biraz ama alişkanlik olmuş. ileride film yazmayı düşünüyorum zengin olucam

 7. Merhaba , benim esimde de sanirim boyle bir durum var . Ailesi baskici oldugundan cocuklugundan beri yalanlar soylemis ve hala da soyluyor kendi yasantisi onlardan farkli oldugu halde onlarin yasantisina uygun yalanlar soyleyip ortbas ediyor kendi hayatini. Yalan solemeye o kadar alismis ki bana da soyledigi yalanlari yakaliyorum bazilari gereksiz bazilari ciddi ama mitomani de anlatilan ilgi cekmek icin vs durumlarindan degil tamamen kendini olaydan kurtulmak icin soylenmis yalanlar. Bir psikologdan yardim almalimiyim bu durumda ? Tesekkurler

 8. Meraba benim bir sorum olacak size benim aile aorunum var surekli bana inanmiyorlar kardesjme inaniyorlar aslinda kardesjmde yalan soyluyor ama aileme soylemekte istemiyorum ama bana inanmiyorlar napabilirim ne olur yardimci olun

 9. öncelikle merhabalar benim bir arkadaşımda var böyle bir sorun yalan söylüyor etrafındakiler ondan uzaklaşıyor bunun farkında mı bilmiyorum ama önem verdiği kişiler ondan uzaklaşıyor. beni arkadaşları uyardı fazla yakınlaşma bu kızla diye bende böyle bir hastalıkla az da olsa bilgi sahibiyim ben açıkçası bundan şüpheleniyorum büyük küçük her şekilde yalanı var kırmamak içinde bir şey söyleyemiyorum. ben bu kıza nasıl davranmalıyım nasıl iletişim kurabilirim vede nasıl böyle bir hastalığı olduğundan emin olabilirim. cevabınızı bekliyorum………

 10. Merhaba Barış Bey.Malesef bende bu dertten muzdaribim.8 yaşımdan beri gerek hatalarimi örtmek,gerekse suçlu duruma düşmemek için yalan söylüyorum. Küçükken bunlar ufak ve masum yalanlardı,ancak şu son zamanlarda hayatım giderek kötüleşiyor.17 yaşındayım,hastalığımın farkındayım ancak bundan aileme bahsedemiyorum.Tedavi olmak istiyorum,ama maddi durumum psikolog seanslarına uygun degil.Devlet psikologlari da 18 yaş altı veli olmadan bakmıyorlar. Ancak bunun üstesinden kendim gelmek istiyorum.Okuldaki felsefe hocamla konustum,kendisi psikoloji mezunu.Bana psikiyatri tedavisi almami,ilaç tedavisine başlamami,hastalığın daha ilk evresinde oldugunu söyledi.Lütfen bana yardımcı olun,bir yol gösterin.Ailemin haberi olmadan bu hastalığı yenmek istiyorum.

 11. Merhaba barış bey, nasıl başlıyacağımı bilemiyorum ama yardımıza ihtiyacım var. Kardeşim (18) bir süredir değişik hareketler sergiliyor. Etrafa bize karşı çok boş bakıyor. Sorduğumuz soruları ilk seferde duymuyor gibi sonra ikincide cevap veriyor ama doğru cevabı çoğu zaman vermiyor. Bi topluma girdiğimizde sanki ilk kez görüyomuş gibi inceliyor elleriyle hareketler yapmaya başlıyor. Kız arkdaşı var ama onlada sürekli kavga ettğini söylüyor ve çoğu zaman zararla sonuçlanıyor. İnsanlarla iletişimi yok gibi artık ne yapmalıyım doktora gitmek istemiyor randevuları bir şekilde kaçırıyor

  Lütfen bir tanı koyalım en azından

 12. Merhabalar benim eşimde aynı hatta daha vahim gercekle yalan olani bi kendi biliyo bi Allah cocuklar bile sevmiyolar babalarini surekli yalan soyledigi için.beni kanser hastasi yapiyo millet geçmiş olsuna geliyo benim haberim bile yok herkese olur olmaz yalanlar soyluyo yapma doğruyu soyle diyorum guvenmek istiyorum ama hep ayni gozumun onunde yalan soyluyo birde ben soylemişim kendi haberi yokmus gibi davraniyo cok seyler var ama anlatmakla bitmez olmayan insanlar uyduruyo bilezigim kayboldu mesela iki uc hafta aradim gece gunduz pahaliydi benimle beraber esimde aradi civar kuyumculari usenmedim aradim esim satmis gram vicdanen rahatsiz olmadi benim yana yakila dua ederek aramama herdurumda bize zarari oluyo üzülmeyi biraktim aciyorum artik gözümde küçülmesine

 13. Merhba hocam ben banu 6 yllk evliym ve 1 tane cocugum var esim surekli yalan konusuyor sebebli sebebsiz yalan konusuyor ve maddi yonden surekli bi borc aciyor ve paranin nereye gittigini bilmiyorum diyor evliligimi bitirme derecesine getirdi neyapacagimi bilmiyorum lutfen yardim edin sizce neyapmam gerekiyor bunn bi tedavisi varmi ve bu rahatsizliktan kurtulabilirmi neolur cvp atarmsiniz

 14. İyi geceler hocam. Elektrik faturasını ödedin mi? evet. Makbuz nerde?cebimde. Görmek istiyorum. Ödemedim. Bu mitonami mi? Buna benzer çok defa krizlerle sonuçlanan yalanlar. Mitonami değilse bu tür zarar veren yalanlarda psikolojik tedavi işe yarar mı? Lütfen bilgilendirin. Çarem tükendi.

 15. Merhabalar,ben ilk olarak size şunları yazarak başlamak istiyorum, ben 17 yaşında , sınava hazırlanan ,lisede okuyan bir öğrenciyim, çok yakın olduğum bir arkadaşımın yalan söylediğini farkettim, oda şöyle oldu, kendisiyle yakın bir arkadaşı tartışmaya başladı ve birden arkadaşım nedensizce ağlamaya başladı , yakın arkadaşı onu sakinleştirdi ve neden ağladığını sordu, oda evinde ailesiyle sorunlar olduğunu , evde ders çalışamadığını anlattı , yakın arkadaşı, onun bize birkaç defa anlattığı ,bir ilkokul arkadaşında kalmasını önerdi.Ertesi gün ifadesizce yanımıza gelip o ilkokul arkadaşının öldüğünü söyledi , ki kendisi çok duygusal bir insandır en küçük şeyde ağlar, bize böyle ifadesiz gelince olayı araştırmak istedik , tek bildiğimiz ilkokul arkadaşının hangi okula gittiğiydi ve ismiydi,araştırmalarımız sonucunda o okulda böyle bir kişinin bile olmadığını öğrendik, herkes yakın arkadaşımla yalan söylemesinden farklı bir sebep sunarak ilişkisini kesti. Birtek onun yanında ben kaldım , ve ona çok yardım etmek istiyorum , inanki bu yakaladığımız ilk yalanı değil , hep herşeyi abarta abarta anlatıyordu ama bu kadar ileri gitmemişti , kendi kafasında bir insan yaratıp üstüne birde onu öldürmek… lütfen bana yardımcı olun ne yapacağımı bilemiyorum, cevap verirseniz çok mutlu olurum , şimdiden teşekkürler

 16. küçüklüğümden beri olur olmadık gereksiz yere yalanlar söylüyorum çok büyük yalanlar attığımda oluyor bir yalan atıp bütün arkadaşlarımı kaybettim ve hepsinin benden nefret etmesimi sağladım malesef kendimle yaşayamıyorum artık düzelmek istiyorum normal bi insan olayım istiyorum daha fazla insan kaybetmek istemiyorum lütfen yardım edin

 17. Artik yalan söylemek ten sikildim tum hayatim tum soylediklerim yalan olmaya başladı kendi aileme sürekli yalan söylüyorum artik bir insanin azindan dogru tek bir laf çıkmazı iste o benim ve az önce internette yalandan nasil kurtulurum diye yazdigim zaman çıkan bu yaziyi okuyunca anladim gerçekten ben astayim kötü çocukluk geçirmiş olmam mi etkili yoksa dogustan mi boyle oldum bilmiyorum ama gerçek ten yalan söylemek istemiyorum ama oyle bir hayat kurmusumki soylediklerim yalan ben gerçekte buyum demeye cesaretim yok en yakinimdakilerin suratina nasil bakarim kendimi nasil savunurum yillarca ve defalarca sizi kandirdim ya her soyledigim yalan acmisin diye sorsan lokantatan gelsembile bugun biaey yemedim yorum ya bunun hicbir sebebi yok ve bunun gibi binlerce sey yani doğrusunu soyleyince kimsenin laf etmeyecegi hatta ilgi bile gostermeyecekleri konularda bile yalan soyluyorum kurtulmak istiyorum ama nasil olacak bilemiyorum bundan sonra yalan soylemesem bile hayatimin öncesi yalan bundan sonra dogru soylesem herkez yalancisin dedirtecek bir gecmis anlattim insanlara bunu nasil duzeltecegim bir çocuğum var baba oldun konuştuk larimi anlamaya basladigi zaman ona yalan söylemek istemiyorum

 18. Mrb hocam ben de normal konuşmam esnasında gereksiz bir yalan söylüyorum karsimdakine bunu istemiyorum ama ağzımdan cikivermis oluyo karsimdaki insan fark bile etmiyo ama sonra çok uzuluyorum bir daha yapmiyicam diyorum ama yine oluyo lütfen yardım edin. Ve bu hastalık genetik olabilir mi çok merak ediyorum
  ilaç tedavisi ile düzelir miyim

  • Kimi zaman ilaç tedavisi ve terapi bir arada çok daha fazla etkili olur. Bu noktada önemli olan zaman kaybetmeden destek almaktır.

 19. mitomoni hastalagı ılerler mı ve artık iş sizofreniye kadar vardıgında (gozlemlerıme dayanarak soyluyorum) kısılerın hayatında tehlıke arz eder mı? …suan bır yakınım mıtomanının agırlasmıs bır halnı yasıyor tamamen kurdugu bır dunyası var ve bana kalırsa zarar verme potansıyelıde var ? durumlar ne derece olabılır?

 20. Anlatılanların cogunu yaşayan bir kişi olarak hayatımı ciddi zorlaştıran bir noktada yaptıklarım. Peki terapi süreci ne kadar sürer yoksa kisiye baglı mıdır

 21. Merhabalar.. Yazılanları okudum ve aynı şey ı bizde yaşıyoruz. Sadece sormak istediğim yalan söyleyen bu kişiyi nasıl ikna edip psikoloğa götürmeliyiz. Bu hastalık yüzünden eşinden bile ayrıldı.. Biz ona yardımcı olmaya çalışıyoruz fakat çok üzerine gidipte kendine bir şey yaparmı diye çok korkuyoruz.. Lütfen bize cevap verin. Biz yurtdısında yaşıyoruz. Çok çaresiziz. Şimdiden teşekkürler

 22. Merhaba benim de erkek arkadasim arabasi bile uzerine olmamasina ragmen benim dedi.Surekli yalan soyluyor ve yakaliyorum 5 ay flort ettikten sonra ayrildim.Iyiki boyle biriyle evlenmedim rabbim boyle insanlardan korusun ozellikle internet ortamindan adam cikmiyo tanisirsaniz bile cok iyi arastirin nacizane fikrim genclere…

 23. Bu hastalığın bana göre 2 nedeni var(zaten yukarıda açıklanmış) 1- mecburiyetten 2- Dikkat çekmek için.
  6 yıldır bu hastalıktan muzdaribim. Bilimsel adını “mitomani”yi yeni öğrendim. Hastalığın temelleri bende ilkokul yıllarında atıldı. Gerçi o yaşlarda çoğu çocuklar yalan söyler. lise yıllarında azalmıştı ama üniversite yıllarında tavan yaptı, hatta içinden çıkalamayacak durumlara geldim. 2 üniversite bitirdim. İlk üniversitemde doğduğum şehri yalan bilgi vererek Muğla demiştim çevremdekilere. Nedense üniversitede ege kıyılarından gelen öğrenciler ilgi çekici havadar gelmişti bana. Ben de anadolunun adı sanı pek duyulmayan bir ilindendim. Dikkat çekmek için Muğla’lı kimliğini tercih ettim. Zamanla bu duyuldu adım muğla’lı öğrenciye çıktı. Üniversitede muğlalı öğrencilere denk gelince bana iletilen sorular kaşısında çok zor durumda kalmıştım. Bu sorulara yanıt vermek için ciddi ciddi bir ara muğlaya gidip hayali bir mıntıka edinip oranın her yerini öğrenmeyi düşünüyordum. Neyse ki 2 yıl okuyup üni bitti. Ama o üniversitede kalan arkadaşlarım beni hala muğlalı olarak hafızalarında yer vermişler.
  2. üniversitemde de uydurduğum bir yalan üniversite hayatım boyunca beni çok rahatsız etti. Bu yalanı mecburiyetten söylemiştim. İnançsız bir insandım, nasıl oluyorsa galiba dışarıdan inançsız olduğum çok belli oluyor. Ben de, inançlı insanlar fazla benle uğraşmasın diye kendimi Hristiyan olarak tanıtmaya başladım. Tabi bu yalan da hızlıca yayıldı. Son yılda artık uzaktan beni Hristiyan öğrenci diye parmaklarıyla gösteriyorlardı. Tabi bunun için de yalancı bir memleket bulmak zorundaydım. Hristiyanların yoğun olduğu şehir Mardin’liydim artık. Bu yalan yüzünden üniversitedeki gizli hristiyan topluluğu beni bulup gizli toplulağa üye yaptı 🙂 mardinli olduğum için, mardine düzenlecek gezi için benden rehber olmamı isteyen mi dersiniz. mardinden ünlü hristiyan şarabı isteyen akademisyen mi dersiniz. hristiyanlık üzerine tez hazırlayan öğrencinin bir türlü benden kopmaması….(bu tez konusu yalandı psikolog bey:) derdimi anlatırken bile yalan söylüyorum 🙂

  Bunlar hayatımda beni zora sokan 2 büyük yalanlardı. Bir de ara yalanlar vardı. Yalan konusunda profesyonelim artık. Çünkü yüz mimiklerim ses tonum cümleleri aralıksız seri kurmam yalanlarımı çok inandırıcı kılıyor, bunlar yalan söylememi rahat bıraktırıyor. Üniversite son yıllarımda durumun farkına vardım, buna bir dur demem gerektiğini anladım. Bunun için üniversite son yılı kendime milat yaptım. Biraz ilerleme kaydettim, üniversiteden sonra yalanlarım azalmış durumda. ara ara yalan söylemeye devam ediyorum ama ciddi boyutta değil.

  Ohh be sonunda bu sıkıntımı sanal alemde de olsa dahi dökmüş oldum.

 24. Merhaba,
  Sevgilim de bu durumdan muzdarip ama sorunu olduğunu kendisi farketti. Kafasından olmayan insanlar kurduğunu ve söylediği şeylere kendini de inandırdığını söyledi. Yalanları söylerken yalan olduğunu biliyormuş amma velakin kendini dahil herkesi kandırıyormuş. Hastalığı araştırırken kendini inandırma gibisinden bir şey göremedim o yüzden daha da tedirgin oldum. Bu yaşadığı mitomani hastalığı mı? Nasıl yardım edebilirim? Lütfen geri dönüş yapın.

 25. Merhabalar benim bir sevgilim var henuz iliskimiz cok yeni ama kisa surede baglandim ve onu kaybetmek istemiyorum.Ama bana defalarca ard arda soluksuz yalan soyluyor dogrusunu soyke dedigimde bile yalanlariyla yalanlarini ortmeye cakisiyor.Hatta bene guvenmiyorsun diye triplere giriyor.Ayrica evlatlik oldugunu soyluyor ve resmen goz yaslarina bogularak anlatiyor aslinda evlatlik falan degil basli basina hayal dunyasi cok genis ve surekli insanlara kendini mukemmel gosterme pesinde amma ve lakin hic birseye sahip degil.Bende yildizname bakiyorum o yuzden her yalanini biliyorum ama cidden bizde insaniz yani sabir sabir nereye kadar gider.Burda ki yalancilara sesleniyorum istediginiz icin yalan soyluyorsunuz istemezseniz soylemezsiniz kendinize duzenli seasnlar yapin tedaviye falan gerek yok kimsenin kimsenin aklina ihtiyaci yoktur insanlarda ki akil es degerdir biraz kullanmayi deneyin.Yalana siginmayin aksi taktirde cevrenizden kotu bir sekilde yorumlar alabilip kendinize uzaklastirip yalnizliga mahkum olursunuz buda sizin psikolojinizi cikilmaz hale getirebilir.Benimde guzel bir hayatim yok ama yalan soyleyincede insanlardan cok kendimi kandirdigimi dusunerek kendime yakistirmiyorum.Sizi seven oldugunu gibi sevsin mukemmel olunmaz yalan soyleyerek ve sunu soylemeden gecemeyecegim yalan er ya da gec ortaya cikar ve aciz bir insan oluyorsunuz insanlarin gozunde bu daha kotu bi durum.

 26. hocam merhaba ben bu rahatsızlıkdan kendim magdurum ankarada oturuyorum ve bu yanlışlardan kurtulmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz her şekli ile mutsuzum bu rahatsızlıkdan ve bir an önce bu durumu sosyal çevremi ve sevdiklerimle mutlu olmak istiyorum

 27. sayın gürkaş ben sebepsizce arkadaşlarıma yalan söyledim sonra çok pişman oldum ve çok üzüldüm yıprandım o yalanlardan sonra yalan söylememeye çalıştım bunu sekiz aya yakın gerçekleştirdim yani söylemedim ama bir kaç gün öncesine kadar tekrar yalan söyledim hocamın kontrol ettiği yazılının bir cevabını değiştirerek hocaya hocam bu doğru neden puan vermediniz dedim bazı arkadaşlarım bunu görmüş ve ben bu yalanı söyler söylemez vicdan azabı çekiyorum benim sıkıntım ne bilmiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz lütfen ne yapacağımı bilmiyorum kimseyi kaybetmek istemiyorum

 28. Merhaba hocam eski esimin mitoman olduğundan eminim sürekli hatalarını kapatmak için yalan söylüyor kızımın Üzerine yeminler ediyor cocuğumu ona vermiştim ayrılırken suan cok pişmanım velayet davamda bile cocoğuma yalan söyletmeye calıştı yalanlarını yuzune vurunca inanılmaz agresif leşiyor bu hastalığı klinik testlerle bulunabilirmi velayeti almaya calisiyorum

 29. İyi akşamlar
  Bizim de bir arkadaşımız bu hastalıktan mağdur. 29 yaşında boşanmış iki çocuğu.olan bir kadın. Üstelik boşandıktan sonra bir sevgili edinmiş ve çocuklarının velayetini kaybetmem üzere. Geçen cuma benim evime geldi ağlayarak. Sevgilisinin onu terkettiğini kendini öldüreceğimi söyledi. Günün sonunda acile götürüp sakinleştirici yaptırdık. Gün içinde hiç yalnız bırakmadık kendine bişey yapar diye. Hastanede giriş yaptırmak için kimliğini aldım annesinin adının Songül olduğunu gördüm. Oysaki bize annesinin Rus olduğunu bebekken kendisini terkettiğini söyledi. Şok oldum ve erkek arkadaşıyla konuştum. Meğerse erkek arkadaşınınannesi rusmuş ve kadın bir Türk’le evlenmiş. Oğluna da Türk adam soyadını vermiş. Anlayacağınız kadın kendini erkek arkadaşının annesi gibi göstermiş. Facebook’tan babasının adını araştırdık. Bize babasının lojistik firması olduğunu çok zengin olduğunu söylemişti. Oysaki babası uzun yol tır şöforüumüş . Ulaştık ve hem babası hem de erkek arkadaşıyla konuştuk. Meğer arkadaşımız kendisine çok farklı bir senaryo yazıp herşeye inanmış ve oynamış. Sonunda gerçekler ortaya çıktı. Kadın şimdi bizim üzerimize saldırmaya yoktan şeyler söylemeye başladı. İftiralar atmaya başladı. Biz de artık endişeleniyoruz. Ne yapacağımızı bilemedik . Yardıma ihtiyacı var ve biz asla onu ikna edemeyiz . Bir taraftan tehditler yağdırıyor. Şikayetçi olduk tedavi almadı için iletebileceğimiz bir kurum yok mudur sizden bunu öğrenmek istiyorum
  Teşekkürler

 30. Baris bey ben çok yalan söyledim herkese En sonunda yalanim ortaya çıktı ve sevdiğim insanlar öyle bi değişti ki hep kalbimi kırdılar ve gittiler

 31. Esim ile 23 senelik bir evliligimiz var ve tum anlattiklariniz ile esimin durumu ortusuyor bircok kere farkli konularda doktora gitmeyi onerdiysemde benim gitmem gerektigini kendisinin birseyi olmafigini ifade etti ona gore normal olan o hasta olan benim doktoru kesinlikle kabul etmiyor ne yapacagimi bilemiyorum evliligim dagilmak uzere
  Ne onerebilirsiniz

 32. Merhaba,

  Babam, yalanın makinası âdeta. 19 yaşındayim. Ve babam cok farklı bir durumda. Sosyal medya üzerine açılı olan hesapları var ismi farklı 6 yıl önce basladi git gide artti. Sahte kimlik cikartti kendisini bi asker yani mit olarak tanitiyo. Hatta sehir dislarina bile gidiyo kadinlari yetimhane müdürü olarak kandirip bagis parasi aliyo bu olaylar babam battıktan sonra oldu, maddi durumumuz fazlasıyla iyidi. Hastaliginin oldugunu anladik. Defalarca bi yardım almasını ya da bizim yardim etmemizi denedik ama sokakta yürürken bile sadece elinde telefon, yemekte, misafiirlikte, her yerde. Ve benimde 2 senelik bir sevgilim vardı bugün ayrıldı cok denedim günlerce degisicegimi soyledim. Bende cok yalan soyluyorum herseye durduk yere ve buna kendimde inaniyorum. Eskisi gibi yardim alicak bir durumumuz yok belki siz yardim edersiniz ?

 33. Ben kendimde farkettim ama sizin yazdıgınız gibi vicdan azabı duymama gibi birsey yok ben de bir konuda yalan soyluyorum ve o anda farkında bile olmuyorum konusmam bittiginde farkediyorum ve vicdan azabı cekiyorum bu cogu kere oluyor. Ama her hangi bir psikologa gitme gibi bir durumum yok. Kendi kemdime uygulayabilecegim bir tedavi var mıdır?

  • Aynı sıkıntı bende de var yalanlar bir anda ağzımdan çıkıveriyor ondan sonra vicdan azabı çekip neden bu yalanı söylediğimi düşünüyorum. Bana zararı olmayacak konularda dahi yalan söylemeye başladım. İlgi çekmek istediğim bir durum yok etrafımda çok sayıda insan var zaten, sadece kendimi tutamıyorum. Psikolojik destek almak istiyorum fakat çekiniyorum.

   • Merhaba, bunda çekinecek bir şey yok. Psikoloğunuzla her şeyi konuşabilirsiniz. Sizi yargılamak değil yardım etmek için buradayız.

 34. Merhaba,
  Barış Bey ne kadar ilgilenirsiniz bilmiyorum ama ben de mitomani hastasıyım sanırım. Lise son sınıf öğrencisiyim.Bu hastalığın tüm belirtilerini gösteriyorum. Doğrusu böyle bir hastalık olduğunu yeni öğrendim. Bu durumdan hiç kimsenin haberi yok. Gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum. Sürekli aileme, arkadaşlarıma yalan söylüyorum. hatta bazen kendim bile bu yalanlara inanıyorum . Tuhaf gelebilir. Ama gercekten inanıyorum işte.bu durumda çocukluğumun çok etkili olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ben çok konuşan bir insanım. Bu özelliğim yalanlarla birleşince gerçekten önüne geçemiyorum. Ne olursa olsun yalan soylemek kötü bir Şey ama ben bu durumları gectim durduk yere ortada yalan söyleyecek bir durum olmadığında bile yalan soyluyorum. Arkadaşlarım henüz yüzüme vurmuyor ama surat ifadelerinden ” yine yalan söylüyor ” diye düşündüklerini anlıyorum. Fakat ailem yüzüme vurmaya başladı. Özellikle ikizim. O benim tersine çok dürüst. Bu yüzden sürekli bana ” ya sen ne kadar yalancı bir kızsın ” yada ” yalancı yeter attığın artık sus ” diyor. Bu durum beni utandırdığı için çoğu zaman hırçınlaşıp saldırganlaşıyorum ve aglamaya başlıyorum. Bazen de kabullenerek evet ben yalanciyim varmı. Diyorum. Bu durum beni çok üzüyor ve bana yardım edecek kimse yok. Eleştirilmekten korktuğum için bu durumu kimseye söylemiyorum. Söylemekte istemiyorum zaten. Lütfen bir çıkar yol söyleyin bana artık yalan soylemek istemiyorum. Çünkü yalan ilişkileri mi gerçekten kötü etkiliyor. Yalan söylerken hiç bir şey hissetmeden sanki olay öyleymiş gibi anlatıyorum. Sonrasında düşündüğümde pişman oluyorum. Neden doğruyu söylemedim ki diye kendime kızıyorum ve tekrar ağlıyorum. Özellikle yalanım ortaya çıkınca tekrar yapmamak için tövbe ediyorum. Ama sonra tekrar söylüyorum. Bir kaç defa yemin ettim. Belki vazgecerim diye ama olmadı bozdum yeminimi. Oradan da ayrı bir günaha girdim tabi. Sırf bu yüzden tüm hayatım mahvolur diye korkuyorum. Ne olur bana bir çıkar yol söyleyin.

 35. merhaba hocam bende de bu hastalıktanmı var acaba annemın babamın öldüğünü söylüyorum sureklo bi ilgi istiyorum beni acısınlar ıstıyorum baskalarına okuyorum dıyorum adımı farklı söylüyorum napıcam allah askına nasıl olsa nerden bulcak beni diyorum yalan söylüyorum tanımadıgım kısıler ıcınde vıcdan azabı cekıyorıö soradan soyluyorum gerceklerı ve benden uzaklasıyorlar

 36. Lütfen yardım edin ve acil cevap verin. Ben herkes gibi bir yakınımı söylemeyeceğim. Kendimden bahsedeceğim. Çünkü herkes benden uzaklaşmaya başladı. En yakın can dostum kardeşim bile bıraktı beni. Ben dostuma tam bir tıl önce çok gereksiz bir yalan söyledim. Sizinde bahsettiğiniz gibi gerçeklikten kopmasada garip bir yalandı. Daha sonra arkadaşım bunun yalan olduğunu anlamaya başladı bana sordu başka bir hikaye uydurdum. Sürekli birilerine bişeyler hakkında gereksiz yalan söylüyorum. Hatta o dostuma söylediğim yalan için saçma sapan para bile harcadım. En son yalanım ortaya çıktı ve şu an hiç arkadaşım yok. Dostum güvene çok önem veren birisi. Bende bunun farkındayım ama yalanlardan vazgeçemiyorum. Kendimi şizofren gibi hissediyorum. Çok ama çok zor durumdayım lütfen yardım edin. En azından ne yapmam gerektiğini bende yalan söyleme hastalığı mı var söyleyin

 37. Sayin baris gurkas 15yasinda bir kizim var surekli sebepsiz yere yalan soyluyor arkadaslarina hayatiyla ilgili cok sacma seyler anlatiyor kendini bi baskasi gibi tanistiriyor benim hakkimda olmiycak yalanlar anlatiyor olmayan kisiler var olmayan konular anlatiyor ayrica kendine zarar verip baskasinin yaptigini soyluyor okula gitmiyor eve gece yarisi geliyor arkadas ortami zaten cok kotu bana surekli kufur ediyor ve uzerime yuruyup agza alinmiycak laflar soyluyor kaymakamlikta bir pisikolog la gorusturdum uzun zaman ama ise yaramayip daha kotu oluyor nolur bi cevap verip yol gosterin ya bana zarar vericek yada kendine artik yanyana duramiycak haldeyiz tedavi kabul etmiyor ne yapmaliyim acil bi yardim edin ????

  • Merhaba, ben Barış Gürkaş’ın çalışma arkadaşı Özge Kılıç. Kesinlikle psiklog desteği almasını tavsiye ediyoruz. Psikolog gerekli görürse psikiyatrla birlikte de çalışılabilir. Altında yatan sebepleri buradan anlamak imkansız. Destek almak iyi gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın